طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیژتون های به قدمت ۸ هزار سال / عکس های قدیمی ترین محل زندگی انسان کجاست؟

ژتون های به قدمت ۸ هزار سال / عکس های قدیمی ترین محل زندگی انسان کجاست؟

ژتون های به قدمت ۸ هزار سال / عکس های قدیمی ترین محل زندگی انسان کجاست؟

کاوش در تپه قلعه سرسختی شازند به کشف سفال های ساده و منقوش، ابزارهای سنگی و استخوانی، اشیای شمارشی و پیکرک های سفالی حیوانی، اسکلت ۷۵۰۰ ساله، درفش های استخوانی، سردوک های سفالی، قالب های ریخته گری، پیکرک های حیوانی و...منجر شد.

تپه قلعه, قدمت, اسکلت, قدیمی محل زندگی انسان کجاست ژتون قدمت

تپه قلعه, قدمت, اسکلت, ژتون
به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ غفور کاکا - سرپرست هیأت کاوش در تپه قلعه سرسختی علیا شازند با اشاره به کشف شواهد استقرار 8 هزار ساله در شازند اظهار داشت: نتایج یافته های فرهنگی کاوش باستان شناسی محوطه سرسختی و بررسی باستان شناسی اطراف آن نشان دهنده تداوم سکونت در محوطه از حدود 8 هزار سال پیش (دوره نوسنگی جدید) تا دوره قاجاریه است.

وی ادامه داد: براساس لایه نگاری سال 1391، این محوطه دارای آثاری از دوران نوسنگی، مس سنگی، مفرغ، آهن، اشکانی، ایلخانی و قاجاریه است.

این باستان شناس با بیان اینکه در بهار سال 1395 کاوش در بخش پیش از تاریخ با هدف دستیابی به قدیمی ترین استقرار انسانی در محوطه در دستور کار قرار گرفت، تصریح کرد: در این فصل آثار بسیار مهمی از دوران مس سنگی و نوسنگی جدید از یک ترانشه به ابعاد 6 در 4 متر به دست آمد.

وی از مهمترین یافته های این فصل از کاوش را قطعات سفالی ساده و منقوش، اشیا تزیینی، ابزارهای سنگی، درفش های استخوانی، سردوک های سفالی، قالب های ریخته گری و پیکرک های حیوانی اعلام کرد.

به گفته سرپرست هیأت کاوش در تپه قلعه سرسختی علیا شازند، کاوش در این بخش از محوطه در عمق چهار متر از سطح پیش از تاریخ محوطه به پایان رسید.

کاکا، دانش باستان شناسی از این دوره را محدود به کاوش ها قبل از انقلاب دانست و افزود: به علت نبود تاریخگذاری مطلق و توالی منسجم در اکثر محوطه های کاوش شده در قبل از انقلاب، مشکلات فراوانی در خصوص باستان شناسی این دوره در زاگرس مرکزی وجود دارد.

وی گفت: تپه قلعه سرسختی به عنوان یکی از محوطه های شرق زاگرس مرکزی به علت داشتن حدود سه متر ضخامت آثار مربوط به دوره نوسنگی دارای اهمیت فراوان است.

کاکا بیشترین یافته فرهنگی از این دوره را سفال های ساده و منقوش، ابزارهای سنگی و استخوانی، اشیای شمارشی و پیکرک های سفالی حیوانی اعلام کرد.

وی گفت: یکی از مهمترین یافته های باستان شناختی این دوره، اسکلت انسانی است که اطلاعات بسیار مهمی در خصوص شیوه تدفین در دوره نوسنگی تپه قلعه سرسختی در اختیار ما قرار می دهد.

سرپرست هیأت کاوش در تپه قلعه سرسختی علیا شازند اظهار داشت: براساس تاریخگذاری های صورت گرفته، این اسکلت که مربوط به 7500 سال پیش بوده به صورت چمباتمه ای یا جنینی دفن شده است.

کاکا با اشاره به اعتقاد به دنیا بعد از مرگ در گذشته افزود: اشیایی از جمله لاک لاک پشت، ابزار سنگی، سنگ چخماق و ظرف حاوی استخوان همراه این اسکلت دفن شده بود.

این باستان شناس گفت: با هماهنگی و همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی و پژوهشگاه میراث فرهنگی، این اسکلت به موزه چهار فصل اراک انتقال یافت.

وی گفت: از دیگر یافته های مهم این دوره می توان به ژتون های شمارشی یا همان کالانشان ها اشاره کرد که در فرم های متفاوت کروی و مخروطی شکل طبقه بندی می شوند.

کاکا افزود: مجموعه پیکرک های گلی این دوره تپه قلعه سرسختی همگی از نوع حیوانی و جنبه های آیینی داشته و اکثر آنها به صورت شکسته به دست آمده اند.

به گفته وی، با توجه به یافته های باستان شناسی این دوره چنین به نظر می رسد که تپه قلعه سرسختی در دوره نوسنگی جدید دارای استقرار بلند مدت بوده و ارتباطات منطقه ای با محوطه های شاخص زاگرس مرکزی به خصوص شرق آن داشته است.

به نقل از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، تپه قلعه سرسختی علیا شازند در حاشیه شرقی زاگرس مرکزی ایران قرار گرفته است.

این منطقه از سلسله کوه های بلندی تشکیل شده که ادامه سلسله کوه های زاگرس مرکزی است. منطقه یاد شده از جهت شمال غرب به شهرستان ملایر، از جهت غرب به حوضه شهرستان بروجرد، از جهت جنوب به شهرستان الیگودرز و از جهت شمال شرق و شرق به شهرستان اراک و کمی آن طرف تر به مرکز فلات ایران منتهی می شود.

با نگاهی به نقشه جغرافیایی ایران در می یابیم که این منطقه در نقطه ای واقع شده که از یک طرف به مرکز فلات ایران و از طرف دیگر به زاگرس مرکزی ارتباط پیدا می کند، بنابراین می تواند آمیزه ای از فرهنگ های متفاوت منطقه ای و فرا منطقه ای را در بر گیرد.

تپه سرسختی در یک ارتفاع بلند جغرافیایی و در کنار رودخانه فصلی موسوم به مرچاله قرار گرفته که در بیشتر ایام سال دارای آب است. این رودخانه به همراه رودخانه های فصلی و چشمه های آب دیگر در شهرستان شازند، منبع تامین آب رودخانه قره چای است که در جهت شمال و بعد از عبور از شهرستان های خنداب و کمیجان وارد استان همدان می شود.

کاوش در تپه قلعه سرسختی شازند با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

اسکلت, ژتون, ژتون, قدیمی محل زندگی انسان کجاست ژتون قدمت
قدمت, تپه قلعه, ژتون, قدیمی محل زندگی انسان کجاست ژتون قدمت
قدمت, ژتون, تپه قلعه, قدیمی محل زندگی انسان کجاست ژتون قدمتمنبع:فارس

بهترین کشور اروپا برای زندگی کجاست؟
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات