طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیقیمت هر کیلو برنج به 13 هزار تومان رسید

قیمت هر کیلو برنج به 13 هزار تومان رسید

سقف قیمت هر راس گوسفند کیلویی 14 هزار تومان اعلام شده است

برنج یکی از اقلام اساسی در سفره ایرانی ها محسوب می شود که در کنار عطر خوش تولید داخلی، واردات انواع مختلفی از این محصول به دلیل پایین بودن قیمت آن جای عطر برنج داخلی را گرفته است.


قیمت برنج

خبرگزاری میزان: با توجه به اینکه قیمت برنج در سال های گذشته روند صعودی به خود گرفته است و تا 13 هزار تومان نیز افزایش یافته است.

در کنار تولید داخل سالانه شاهد واردات انواع برنج به کشور با قیمت ارزان تری نسبت به تولید داخلی هستیم که این محصول اغلب از کشور پاکستان و هند وارد کشور می شود.

با وجود اینکه قیمت برنج داخلی بالا است، تمامی افراد توانایی خرید برنج داخلی را ندارند به همین علت به نظر می رسد برای تعادل بازار واردات برنج در حد کفایت کار معقولانه ای باشد.

این در حالی است که حجتی وزیر جهاد کشاورزی در روزهای گذشته اعلام کرد که نیازی به واردت برنج به کشور نداریم و تولیدات داخل تامین کننده نیاز مردم است و در مقابل، شاهد صحبت های رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر نیاز کشور برای واردات برنج هستیم.

در این رابطه محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در گفت و گو با میزان گفت: براساس قانون، هر ساله 5 ماه واردات برنج به کشور به علت حمایت از تولید داخل ممنوع می شود، ولی با توجه به اینکه وارد کنندگان از سال های گذشته برنج را در انبار دپو کرده اند کمبودی در بازار احساس نمی شود و موجودی انبار به حد کفایت است.

وی در این باره ادامه داد: با اتمام فصل برداشت برنج در کشور واردات مجددا از کشورهای هند و پاکستان شروع می شود.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران با اشاره به اینکه تولید داخل کفایت مصرف داخلی را نمی دهد، گفت: در مجموع برای تامین نیاز برنج کشور باید واردات صورت گیرد .زیرا تمامی افراد جامعه توانایی خرید برنج ایرانی با قیمت هر کیلو 10 تا 13 هزار تومان را ندارند و قیمت برنج های وارداتی مناسب تر از تولید داخلی بوده و افراد راحت تر و با قیمت کمتری نیاز خود را تامین می کنند.

در ادامه محمد نیک نژاد کارشناس کشاورزی نیز در این باره یادآور شد: واردات برنج در زمان برداشت در کشور به معنی ضرر به تولید کنندگان داخلی است و بهترین زمان برای واردات این محصول به کشور، همزمان با اتمام فصل برداشت خواهد بود.

وی در ادامه اظهار کرد: واردات برنج به کشور لازمه بازار است و برای تامین نیاز مردم نمی توان از این موضوع چشم پوشی کرد و با توجه به بالا بودن قیمت برنج داخلی، برنج های وارداتی بهترین و ارزان ترین گزینه برای مصرف مردم هستند که در کنار واردات، باید این بازار کنترل شود.

براساس نقل از میزان، یکی از توجیه ها برای واردات برنج به کشور بالا بودن قیمت تولید داخلی است که با کنترل قیمت این بازار و کاهش قیمت با توجه به کفایت در تولید داخلی دیگر نیازی به واردات از پاکستان و هند نخواهد بود ولی تا زمانی که این روند ادامه پیدا کند مردم مجبورند تا برای تامین سفرهای خود از برنج وارداتی استفاده کنند.

برنج قد کشید؛ کیلویی 12 تا 14 هزار تومان!
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات