طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ورزشیلیگ تساوی ها

لیگ تساوی ها

تساوی زردپوشان شیرازی در لیگ دسته یک فوتبال کشور

با گذشت چند هفته از شانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران و مقایسه آماری آن با لیگ های کشورهای متفاوت به عجیب بودن فوتبال کشورمان از هر نظر پی می بریم.

روزنامه شهروند: با گذشت چند هفته از شانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران و مقایسه آماری آن با لیگ های کشورهای متفاوت به عجیب بودن فوتبال کشورمان از هر نظر پی می بریم. تعداد تساوی های لیگ ایران آمار بسیار عجیبی را نشان می دهد که در تمام جهان بی نظیر است. از سوی دیگر تعداد کم گل های زده در ٦ هفته نخست لیگ کشورمان نشان از کیفیت پایین لیگ شانزدهم دارد. باید دید این روند در ادامه مسابقات نیز تداوم خواهد داشت یا به تدریج شاهد بالا رفتن کیفیت لیگ می شویم.

ایران، رکورددار تعداد تساوی در جهان

با این که انتظار می رود لیگ حرفه ای ایران هر ساله خود را بیشتر به لیگ های معتبر جهان نزدیک تر کند اما به نظر می رسد اتفاقات متفاوت دست به دست هم داده تا در لیگ شانزدهم شاهد فوتبال خوبی از سوی ١٦ تیم لیگ برتری نباشیم. طبق آماری که از ٦ هفته نخست لیگ برتر کشورمان استخراج کردیم، از ٤٨ دیداری که میان ١٦ تیم لیگ برتری انجام شده، ٢٧ مسابقه(٥٦ درصد) با تساوی به پایان رسیده است. این آمار عجیب نشان می دهد که بیش از نیمی از بازی های لیگ ایران با تساوی به پایان رسیده است. این که فاصله تیم ها به یکدیگر نزدیک باشد، اتفاق خوبی برای فوتبال ایران است اما همه کارشناسان فوتبال خوب می دانند که تساوی در هر بازی باعث کاهش جذابیت فوتبال می شود. همان طور که در دربی همواره تماشاگران به دنبال این هستند که بازی برنده داشته باشد، حتی به قیمت باختن تیم شان.

میزان تساوی در جهان

برای این که متوجه شویم تعداد تساوی های لیگ برتر ایران تا حدی به لیگ های معتبر دنیا و حتی لیگ یک کشور آسیایی نزدیک است، آماری را از لیگ انگلیس به عنوان یکی از لیگ های معتبر جهان، همچنین لیگ هلند به عنوان یک لیگ درجه دوی اروپایی و لیگ ژاپن به عنوان یک کشور آسیایی استخراج کردیم. در لیگ انگلیس که ٥ هفته از آن می گذرد، ١٠ بازی از ٥٠ بازی صورت گرفته، با تساوی به پایان رسیده که آمار یک پنجم را نشان می دهد که فاصله فاحشی به تعداد تساوی های لیگ ایران دارد. از سوی دیگر تعداد تساوی ها در لیگ هلند به ١٣ مسابقه از ٥٤ بازی رسیده و نشان دهنده عددی بیش از یک چهارم به عنوان میانگین در هر هفته است. جذاب است بدانید در لیگ ژاپن از ٢١٦ مسابقه ای که در ١٢ هفته ابتدایی برگزار شده، فقط ٢١ تساوی به دست آمده است. درواقع تعداد تساوی های لیگ ژاپن با وجود تعداد تیم های بیشتر در ١٢ هفته از لیگ ایران که ٦ هفته از آن می گذرد، بیشتر است.

آمار فاجعه بار گل های زده

اتفاقی که بیشتر از همه به فوتبال جذابیت می بخشد، گل زدن است. تعداد گل های زده در لیگ های معتبر جهان، همواره بالا بوده و یکی از دلایل جذابیت بازی های بزرگ نیز همین موضوع است. متاسفانه در ٦ هفته ابتدایی لیگ برتر ٩٠ گل در تمام مسابقات به ثمر رسیده و میانگین ١,٨٧ گل زده در هر مسابقه را نشان می دهد که بسیار پایین است. در سال های اخیر بارها به فقر گلزنی در فوتبال ایران اشاره شده و حتی در تیم ملی نیز با همین مشکل روبه رو هستیم. با این حال این که حتی سهم هر تیم از یک بازی یک گل هم نیست، اتفاق عجیبی به نظر می رسد.

باشگاه های خارجی چقدر گل می زنند؟

با نگاهی به آمار گلزنی در لیگ های خارجی می توانیم متوجه تفاوت محسوس لیگ کشورمان با استانداردهای بین المللی شویم. در لیگ انگلیس در ٥ هفته ابتدایی ١٤٨ گل به ثمر رسیده که گویای میانگین ٢,٨٤ گل در هر مسابقه است. در لیگ هلند ١٥٣ بار در ٦ هفته توپ به تور دروازه ها لمس کرده که میانگین ٢.٨٣ را نشان می دهد. از سوی دیگر در جی لیگ ژاپن تعداد گل های زده به ٢٩٦ می رسد که در ١٢ هفته زده شده و میانگین ٢.٧٤ را مشخص می کند. آمار گلزنی در لیگ ایران تقریبا یک گل در هر مسابقه کمتر از استاندارد جهانی است و این آمار کاملا گویای همه چیز است.

طالبی:   مربیان بیش از حد احتیاط می کنند

جلال طالبی، کارشناس فوتبال کشورمان درباره دلایل تعداد بالای تساوی و تعداد گل کم در لیگ ایران به «شهروند» می گوید:   «اول از همه من فکر می کنم سرعت بازی ها در لیگ ایران بسیار پایین است و بازیکنانی که به میدان می روند، بیش از هر چیز به فکر تخریب بازی حریف هستند. یک سوم میانی هر تیم به جای بازیسازی به تخریب بازی حریف اختصاص پیدا کرده و به همین علت سرعت انتقال توپ پایین می آید. هر مربی نیاز به ٣، ٤ بازیکن در کمربند میانی دارد تا توپ را به منطقه خطر حریف برساند اما در این جا بیشتر برنامه ها روی اوت دستی و ضربات ایستگاهی است.»

وی همچنین می افزاید: «خیلی از مواقع شاهد هستیم که وقتی مهاجم در محوطه جریمه حریف است، هافبک دفاعی تیم در میانه زمین قرار گرفته است. بحث دیگر آمادگی جسمانی بازیکنان است که باعث می شود در دقایق پایانی کیفیت بازی پایین بیاید. همچنین یکی از دیگر موارد می تواند احتیاط مربیان باشد که می دانند با ٢ باخت برکنار می شوند. به همین علت مربیان ریسک کمتری می کنند و خیلی به دنبال بردهای پرگل نیستند. امیدوارم بتوانیم کمی به فوتبال روز جهان نزدیک شویم.»

به کجا می رویم؟

با این وضعیتی که فوتبال ایران پیدا کرده و حتی در آمار هم نمی تواند نزدیک به فوتبال روز جهان باشد، مشخص نیست فوتبال ما به کدام سمت می رود. ضعف در گلزنی و تعداد تساوی های بالا، نشان می دهد که فوتبال ایران در بخش تهاجمی دچار مشکل است. البته به نظر می رسد تا حدودی سیستم تدافعی کی روش که در تیم ملی اجرا می شود، روی باشگاه ها به صورت ناخواسته تاثیرگذار بوده و باید به این سمت برویم که مهاجمان فرصت طلبی پرورش دهیم. در بزرگترین بازی سال فوتبال ایران که با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید، ٢ تن از گران قیمت ترین مهاجمان ایران فرصت های زیادی را از دست دادند و ٢ تیم نیز به تساوی راضی بودند. شاید همان دربی پایتخت گویای همه چیز فوتبال ایران باشد.

تساوی تیم مکانی در هفته 24 لیگ نروژ
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات