طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیمانع اصلی مذاکرات هسته ای مسکو - واشنگتن

مانع اصلی مذاکرات هسته ای مسکو - واشنگتن

از مذاکرات قطعنامه 598 تا مذاکرات هسته ای

معاون وزیر خارجه روسیه می گوید، مذاکره اتمی با آمریکا بدون دستیابی به توافقی قابل قبول و مشترک درباره سیستم دفاع موشکی جهانی غیر ممکن است.

خبرگزاری ایسنا: معاون وزیر خارجه روسیه می گوید، مذاکره اتمی با آمریکا بدون دستیابی به توافقی قابل قبول و مشترک درباره سیستم دفاع موشکی جهانی غیر ممکن است.

سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: بدون یافتن راه حلی درباره مشکل دفاع موشکی و پیشگیری از مشکل رقابت تسلیحاتی در فضا و ممنوعیت آزمایشات اتمی و همچنین بدون ایجاد توازن در تسلیحات کشتار جمعی، مذاکرات اتمی با آمریکا غیر ممکن است. ما می دانیم که پیش از برگزاری مذاکرات باید به توافق مشترک دست پیدا کنیم.

این دیپلمات روس همچنین گفت: مسکو می داند که سیستم دفاع موشکی توسط ناتو و آمریکا ایجاد شده است و کشورهای عضو ناتو به ظرفیت های ضد موشکی خود در اروپا به عنوان رویکردی مقابله ای و بازدارنده ادامه می دهند. ما همواره نگرانی خود را بابت این سامانه دفاع موشکی در اروپا ابراز داشته ایم و خواستار شفاف سازی درباره آن شده ایم.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: آمریکا و ناتو به وضوح از شفاف ساختن برنامه سپر دفاع موشکی خود در اروپا امتناع می کنند. مسکو از نزدیک بر اوضاع نظارت دارد و تا زمانی که این مساله مشخص نشود نمی تواند درباره مذاکرات اتمی با آمریکا اقدامی انجام دهد.

روسیه مکررا به واشنگتن هشدار داده که  اقدامات این کشور برای ایجاد یک سامانه دفاع موشکی جهانی اقدامی خصمانه است که باعث به خطر افتادن توازن استراتژیک نیرو در اروپا و تمامی جهانی و همچنین امنیت بین المللی می شود.

در مارس سال جاری میلادی مقام های روسیه پیشنهاد آمریکا برای مذاکره درباره کاهش زرادخانه های اتمی و تایید معاهده منع آزمایش های جامع اتمی را رد کرده و اعلام کردند: چنین اقداماتی تا زمانی که روابط بین دو کشور به وضعیت عادی بازنگردد امکان پذیر نیست.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز در نشست امنیت اتمی که سال جاری میلادی در واشنگتن برگزار شد کمپانی نکرد و دلیل این مساله را فقدان همکاری در زمینه های متفاوت میان دو کشور اعلام کرد.

دیمیتری پسکف، سخنگوی مطبوعاتی پوتین نیز بعد از عدم حضور وی در این نشست مذکور اعلام کرد: واشنگتن و مسکو به مذاکرات دو جانبه درباره امنیت اتمی ادامه می دهند.

تاکید مسکو بر ادامه مذاکرات صلح سوریه بدون هرگونه قبل شرط
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات