طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجلس سنای افغانستان خواستار پرداخت غرامت آمریکا به قربانیان حادثه ارزگان شد

مجلس سنای افغانستان خواستار پرداخت غرامت آمریکا به قربانیان حادثه ارزگان شد

سنای آمریکا خواستار توضیحات بیشتر درباره پرداخت پول به ایران شد

مجلس سنای افغانستان می‎گوید که آمریکا باید به خاطر حمله‎هوایی نیروهایش به پاسگاه پلیس در ارزگان غرامت پرداخت کند.

مجلس سنای افغانستان, آمریکا, پلیس, مجلس سنای افغانستان خواستار پرداخت غرامت آمریکا قربانیان حادثه ارزگان

مجلس سنای افغانستان, آمریکا, پلیس, حمله هوایی
به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، مجلس سنای افغانستان می گوید که آمریکا باید به خاطر حمله هوایی نیروهایش به یک پاسگاه پلیس در ارزگان غرامت پرداخت کند.

اعضای مجلس سنا ضمن تقبیح حمله هوایی روز گذشته نیروهای آمریکایی به یک پاسگاه پلیس در ارزگان که طی آن ۸پلیس کشته شدند، می گویند که دولت آمریکا باید به خانواده های قربانیان این حمله همانگونه که به شهروندان خود غرامت پرداخت می کند، غرامت یا خونبها پرداخت کند.

هم‎چنین نمایندگان تاکید کردند که این حادثه باید به صورت جدی از سوی نهادهای امنیتی افغانستان بررسی شود و هیچ گونه کوتاهی در پیوند به وقوع این رویداد پذیرفتنی نیست.

حسیب الله کلیمزی معاون دوم مجلس سنا که امروز سه شنبه(۳۰سنبله) ریاست این مجلس را بر عهده داشت، گفت که شهادت ۸پلیس در یک حمله هوایی نیروهای آمریکایی ناشی از بی‎احتیاطی و عدم دقت آنان در حملات هوایی است و باید مرتکبان آن تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

کلیمز افزود: پیش از این نیز چنین حملاتی به نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفته است که هیچ گاه قابل توجیه نیست.

محمد علم ایزدیار دیگر عضو سنا نیز گفت: چگونگی حمله بر سربازان پلیس که در بدترین شرایط در برابر تروریسم بین المللی می جنگند، باید مورد تحقیق همه جانبه قرار گیرد تا از تکرار چنین حوادث در آینده پیشگیری شود.

نثار حارث دیگر عضو سنا نیز گفت: وزارت دفاع افغانستان نباید در قبال شهادت ۸ پلیس در یک حمله هوایی نیروهای آمریکایی در ارزگان بی مسئولیتی کند؛ نباید نیروهای آمریکایی با یک اظهار تاسف از این گونه حوادث چشم پوشی کنند؛ آنان باید همان‎گونه که به سربازان خود خون‎بها پرداخت می کنند به سربازان کشته شده افغان نیز خون بها بپردازند.

محمد حسن هوتک هم یاد آور شد: در ارزگان ۸ پلیس به شکل ظالمانه در حملات هوایی نیروهای آمریکایی به شهادت رسیده اند؛ باید پرسیده شود که در انجام این حمله چرا هماهنگی صورت نگرفته است.

هوتک افزود: دولت امریکا همانگونه که به تبعه خود که در حملات هوایی نیروهای این کشور در پاکستان کشته شد1/5میلیون دلار خونبها داد باید به سربازان افغان نیز این خون‎بها را پرداخت کند.

این نخستین بار نیست که نیروهای امریکایی سربازان افغان را مورد هدف حملات هوایی خود قرار می دهند.

پیش از این نیز چندین بار ولایت های غزنی، لوگر و پکتیا نیروها افغان را هدف قرار داده اند که هیچ یک از این حوادث بررسی نشده و اگر بررسی و تحقیق شده نتایج آن به مردم اعلام نشده است.

خانواده های شهدای افغانستانی خواستار پیگیری حقوقی حادثه منا شدند
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات