طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیمدرسه هراسی را جدی بگیریم

مدرسه هراسی را جدی بگیریم

مدرسه را به موبایل خود بیاورید

وجود، رفتار خودداری از رفتن به مدرسه می تواند در هر سنی روی دهد؛ واقعیت این است که توجه به مسئلهˈ مدرسه هراسیˈ بسیار با اهمیت است.

ترس از مدرسه, خانواده, مدرسه هراسی, مدرسه هراسی بگیریم

ترس از مدرسه, خانواده, مدرسه هراسی, والدین و دانش آموزان, سال تحصیلی

مجتبی کاشانی روان شناس و مشاور در مصاحبه با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: امتناع از رفتن به مدرسه در میان دختران و پسران دانش آموز به یک اندازه رایج است و معمولا کلاس اولی ها بیشتر با این مشکل روبرو می شوند.


وی در ادامه گفت: وجود، رفتار خودداری از رفتن به مدرسه می تواند در هر سنی روی دهد؛ واقعیت این است که توجه به مسئله ˈمدرسه هراسیˈ بسیار با اهمیت است و والدین نباید نسبت به آن بی تفاوت باشند.این روان شناس و مشاور تأکید کرد: گفتن جملاتی نظیر "اگر گریه کنی دیگر مامان یا بابات نیستم"، "به همه می گم تا آبرویت برود و خجالت بکشی"، "اگر این کارو کنی می گویم که ناظم تنبیهت کند"، "تو مامان و بابا را دوست نداری وگرنه اینطور گریه نمی کردی"، "خانم معلم فقط بچه های خوب را که گریه نمی کنند دوست دارد"، نه تنها موجب آرامش کودک نمی شود بلکه باعث ایجاد تنش،استرس، تخریب اعتماد به نفس و بوجود آمدن احساس شرم از خود می شود.


وی اضافه کرد: این استرس ناشی از وابستگی کودک به والدین است که بهترین راهکار آشنایی او با محیط مدرسه قبل از شروع سال تحصیلی است همچنین از دیگر مواردی که باعث کاهش ترس و ایجاد علاقه به مدرسه در کودک می شود، استقبال و منتظر ماندن در هنگام پایان ساعت مدرسه از سوی والدین است.


کاشانی تصریح کرد: آشنایی کودک با توانایی و مهارت هایش، جرئت دادن به او برای غلبه بر مشکلات، همراهی با وی بویژه در روزهای نخست سال تحصیلی، گوش دادن به حرف ها و احساسات وی و بیان مزایا و فواید باسواد شدن و درس خواندن و نیز گفتن این جمله که چون تو مورد علاقه و احترام ما هستی به همین علت می خواهیم که به مدرسه بروی، نقش مهمی در کاهش ترس دانش آموز از مدرسه دارد.


این روان شناس در پایان گفت: بیان خاطرات شیرین خود از دوران تحصیل برای فرزند و دادن این اطمینان به کودک که او هم با دوستانش می تواند لحظات خوشی را تجربه کند باعث دلگرمی وی می شود، همچنین والدین به یاد داشته باشند هرگز نباید مدرسه را وسیله ای برای زور و تنبیه دانش آموز قرار داد و بیش از توان کودک از او انتظار درس خواندن نداشته باشند و اجازه بازی کردن هم به او بدهند.


کمک میلیارد ریالی جوان بابلی برای ساخت مدرسه
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات