طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیمرده خوری بانک ها و تضییع حقوق خانواده متوفیان؟!

مرده خوری بانک ها و تضییع حقوق خانواده متوفیان؟!

دریافت حقوق غیرمتعارف یکی اَز مدیران بانکی را بررسی وَ نتیجه را اعلام کنید

نقل ازات حاکی از آن است که بانک ها بعد از فوت مشتری، پراخت سود به سپرده متوفیان را متوقف می کنند.

به نقل از خبرنگار حوزه بانک گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، برخی از بانک ها هیچ فرصتی را برای سودآوری بیشتر از دست نمی دهند و این بارهم در راستای همین تفکر به سراغ اموال اموات رفته و با بلوکه کردن حساب این متوفیان و توقف سود دهی به سپرده آنها عملا پول هایشان را به رایگان در اختیار گرفته اند؛ تا در شرایطی که سود سپرده های بانکی کاهش و درآمد این بنگاه های اقتصادی به طور چشمگیری افت کرده راه درآمدی جدید آن هم از حساب متوفیان برای این بانک ها باز شود.

گفتنی است تماس های مردم و در پی آن پیگیری میدانی خبرنگار بورس،بانک وبیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مهر تاییدی بر این ادعا بود که بانک ها بعد از فوت مشتریان ضمن اینکه حساب مذکور را مسدود کرده، سوددهی به آن را نیز برخلاف قوانین متوقف می کنند تا روند انحصار وراثت طی شود؛ البته با بررسی روند انحصار وراثت و پیچ و خم های آن در می یابیم که حتی با فرض اندک بودن پرونده های مطروحه در شعبه مورد نظر دادگاه، این امر دستکم شش ماه به طول خواهد انجامید؛ اما اتفاقی که در این بازه زمانی می افتد فعالیت بانک با پول متوفی و در نهایت پرداخت اصل پول بدون ریالی سود به ورثه است.

تخلف, بانک, بانک مرکزی, مرده خوری بانک تضییع حقوق خانواده متوفیان!

تخلف, بانک, بانک مرکزی

تخلف آشکار بانک

محمد ربیع زاده، کارشناس مسائل پولی و بانکی در این خصوص به خبرنگار بورس،بانک وبیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: این سپرده ها مانند سایر دارایی ها متوفی متعلق به وراث است، بلوکه کردن حساب امری قانونی است اما توقف رویه پرداخت سود به مبلغ اصلی سپرده، تخلف آشکار بانک است.


وی یادآور شد: سپرده نیز به مانند سایر دارایی ها است، کما اینکه اگر شخص مورد نظر قبل از فوت ملک خود را اجاره داده باشد، مستاجر باید بعد از فوت مالک، اجاره بهای ملک استیجاری را تمام و کمال بپردازد.


اظهار نظر های متفاوت

کوروش پرویزیان رییس کانون بانک های خصوصی کشور نیز در مصاحبه با خبرنگار بورس،بانک وبیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،دررابطه با بلوکه شدن حساب متوفی و همچنین توقف سوددهی به حساب مورد نظر اظهار داشت:بانک ها همواره بر اساس قرارداد عمل خواهند کرد و در صورت بروز هر اتفافی، بانک طبق همان قرارداد عمل خواهد کرد.


وی تاکید کرد: هرگونه تغییری در قرارداد خلاف قوانین شبکه بانکی است کما اینکه تا کنون نیز بانک ها هیچگونه تغییری در وضع قرارداد ها و توافقات امضا شده اعمال نکرده اند.

همچنین علی دیواندری رییس پژوهشکده پولی و بانکی در مصاحبه با خبرنگار بورس،بانک وبیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به بخشنامه های کنونی ، گفت: شفافیت بخشنامه های موجود تکلیف بانک و مشتری مشخص کرده است؛در زمان افتتاح حساب و تکمیل فرم از مشتری امضا گرفته می شود تا بانک در زمان حیات وکالت داشته باشد و در زمان فوت نیز وصایت اموال مشتری را داشته باشد.


پرویزیان در خصوص حالت سپرده متوفی در بازه زمانی فوت تا انحصار ورثه اظهار داشت: در طول این شش ماه اگر دوران سپرده مشتری بلند مدت باشد،سود سپرده بلند مدت و اگر مدت زمان سپرده کوتاه باشد، سود سپرده کوتاه مدت به حساب متوفی تعلق می گیرد.


اظهارات مختلف مدیران ارشد بانک ها در خصوص حالت سپرده های متوفی نشان می دهد که نظارت دقیقی بر چگونگی این فعالیت ها صورت نمی پذیرد.


بانک مرکزی, تخلف, بانک, مرده خوری بانک تضییع حقوق خانواده متوفیان!با کنار هم گذاشتن زنجیره این اتفاقات بازهم متوجه مفقود شدن حلقه معروف قانون می شویم که عامل اصلی بروز همین تخلفات ریز و درشت است، خلاءهای قانونی گسترده در سطح شبکه بانکی و از سوی دیگری بی توجهی نهاد های نظارتی بویژه بانک مرکزی سبب بروز مشکلات برای مردم و از بین رفتن حق و حقوق شهروندی آن ها می شود.


از این رو در سال پایانی دولت یازهم این خواسته روا است که به مشکلات و تخلفات شبکه بانکی رسیدگی شود در غیر اینصورت دود این بی توجهی ها در چشم مردمی می رود که با وجود تحمل همه مشکلات اقتصادی و اجتماعی به دولت اعتماد کرده اند.


انتهای پیام/بانک مرکزی مسئول نظارت بَر حقوق مدیران بانک ها نیست | سیف
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات