طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیافزایش مرگ ناشی از شغل در بازنشستگان

افزایش مرگ ناشی از شغل در بازنشستگان

مرگ ناشی از شغل در بازنشستگان ۶برابر حوادث کار است

یک مقام مسئول با بیان اینکه مرگ ناشی از بیماریهای شغلی در دوره بازنشستگی ۶برابر حوادث ناشی از کار است،گفت: در حوزه روابط کار ۷ برنامه بلند مدت برای حل مشکلات جامعه کارگری و کارفرمایی داریم.


بازار کار خبرگزاری مهر: یک مقام مسئول با بیان اینکه مرگ ناشی از بیماریهای شغلی در دوره بازنشستگی ۶برابر حوادث ناشی از کار است،گفت: در حوزه روابط کار ۷ برنامه بلند مدت برای حل مشکلات جامعه کارگری و کارفرمایی داریم.

سید حسن هفده تن با اشاره به مشکلات بنیادین کارگران در بخش های متفاوت دستمزد، تامین اجتماعی و امنیت شغلی از برنامه های بلند مدت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بهبود این مشکلات خبرداد و گفت: در حوزه روابط کار در دولت یازدهم برنامه های جدیدی طراحی شده است که آثار آنها در بلندمدت نمایان می شوند.

وی افزود: «ایمن سازی محیط کار»، «سالم سازی محیط کار»، «خودبازرسی درون کارگاهی»، «عاری سازی کارگاه های تولیدی از بیماری های آلاینده های شغلی»، «نظام ارزیابی مشاغل»، «ساماندهی توانمندسازی تشکل های کارگری و کارفرمایی» و سیستم جدید «رسیدگی به دعاوی کار» برنامه های این وزاتخانه در حوزه روابط کار هستند که در بلندمدت به بزرگ سازی اقتصاد ملی، صیانت از نیروی کار، بهبود ساختار مزد، امنیت شغلی و پایدارسازی صندوق تامین اجتماعی کمک می کند.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه های مقطعی و کوتاه مدت نمی تواند منجر به رفع مشکلات ساختاری جامعه کارگری و کارفرمایی شود، درباره طرح ایمن سازی محیط کار گفت: آثار این طرح تا ۸ سال آینده به ثمر می رسد که می تواند هزینه های زیادی را از دوش کارگر، کارفرما، دولت و به ویژه صندوق تامین اجتماعی بر دارد و از حوادث ناشی از کار به شدت پیشگیری کند.

مرگ ناشی از بیماری های شغلی در دروان بازنشستگی ۶ برابر حوادث ناشی از کار

هفده تن گفت: بیماری های شغلی دوران بازنشستگی ۶ برابر حوادث ناشی از کار، بازنشستگان ما را به علت هزینه های بسیار بالا به کام مرگ می برد و سهم بالای ۴ درصدی از تولید ناخالص داخلی (GDP) را به خود اختصاص می دهد.

وی با بیان اینکه طرحی نظیر ایمن سازی محیط کار ۲۰ سال پیش در ژاپن اجرایی شده است، افزود: اگر این طرح در ایران اجرا شود، هزینه بیماری های ناشی از حوادث کار و بازنشستگی، می تواند صرف توسعه اشتغال و ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در سال  شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: اگر تعاونی های دانش بنیان و گردشگری توسعه یابند به میزان قابل توجهی به توسعه اشتغال ملی و افزایش درآمد سرانه کمک خواهد کرد؛ کشور دیگر ظرفیت آزمون و خطا ندارد و در این شرایط باید برنامه های ملی با نگاه سیستمی جایگزین نگاه جزیره ای شود تا حالت کشور متناسب با ظرفیت ها به رفاه، آسایش و آرامش شایسته مردم ایران و نیروی کار تغییر کند.

وی اجرای نادرست طرح هدفمندی یارانه ها را یکی از دلایل افزایش فاصله میزان دستمزد با قدرت خرید کارگران عنوان کرد و گفت: طرح هدفمندی یارانه ها به رغم اینکه طرح ارزشمندی بود اما در فرآیند اجرا، قیمت کالاها و نرخ ارز  را چند برابر کرد که حفظ قدرت خرید با افزایش حداقل مزد سالانه قابل جبران نبود.

افزایش مزد سالانه دستمزد،  هزینه زندگی کارگران را جبران نمی کند

هفده تن با بیان اینکه اقتصاد ایران به علت قیمت بالای هزینه تمام شده تولید،  توان رقابت با اقتصاد جهانی را ندارد، افزود: باید به کمک اساتید دانشگاه و کارفرمایان قیمت تمام شده تولید را کاهش داد تا سهم مزد نسبت به قیمت تمام شده تولید افزایش یابد.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: اقتصاد رقابتی و افزایش قدرت خرید کارگر نیازمند کاهش قیمت تمام شده تولید است چراکه طبق قانون حداقل دستمزد سالانه متناسب با نرخ تورم افزایش می یابد و عملا با این رشد، قدرت خرید کارگر افزایش نمی یابد و نمی توان فاصله درآمد تا هزینه زندگی کارگران را جبران کرد.

هفده تن با تاکید بر اینکه مشکلات معیشتی کارگران به ساختار اقتصادی کشور، قیمت تمام شده تولید و هزینه های مبادله بر می گردد تصریح کرد: دولت می تواند با کمک شرکای اجتماعی آرامش روحی و فکری را برای جامعه کارگری فراهم کند و با بنیانگذاری یک نظام تامین اجتماعی در زمینه های تامین مسکن کارگری، هزینه های بهداشت ودرمان و امنیت شغلی نیروی کار در کنار امنیت سرمایه گذاری گام بردارد و اقتصاد ایران را از آسیب پذیری خارج کند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: زمانی می توان شرایط اقتصادی کارگر را به حالت مطلوب ارتقاء داد که اقتصاد کشور رقابتی شود و زمانی اقتصاد کشور رقابتی خواهد شد که یک تعامل خوب با اقتصاد دنیا برقرار کنیم و متناسب با افزایش درآمد سرانه، میزان مزد نیز افزایش یابد.

وی تاکید کرد: بهبود معیشت جامعه کارگری و کارفرمایی نیازمند اصلاحات ریشه ای و اساسی است تا بیماری های صعب العلاج اقتصاد ایران معالجه شود.

عکس های 5 بیماری مرگبار ناشی از گرم شدن زمین
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات