طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ورزشیمهندس ایمان، مردی برای تمامی فصول

مهندس ایمان، مردی برای تمامی فصول

امر به معروف و نهی از منکر تمامی مسائل خرد و کلان جامعه را پوشش می دهد

کم تر کسی فکر می کرد که ستاره تیم علی دایی در بهترین آغاز در تاریخ سرمربی گری اش کسی باشد که روزگاری بیشترین مشکل را با هم داشتند، ایمان مبعلی این روزها همه کاره تیم نفت است.


ایمان مبعلی

ورزش سه: ایمان مبعلی سازنده روزهای خوب نفت است، مبعلی تا کنون علاوه بر سه گلی که زده است؛ چهار گل ساخته و امتیاز آورترین بازیکن لیگ شانزدهم به حساب می آید. او عصای دست علی دایی شده است، علی دایی که روزگاری مشکلش با ایمان مبعلی نقل محافل شده بود و همه آن تکل نحس را باعث دوری مبعلی از تیم ملی می دانستند.

23 رویایی برای فولادی ها


داستان فوتبالیست شدن ایمان مبعلی در نوع خود بسیار جذاب است، پسرک ایذه ای به یکباره در تمرینات تیم های پایه فولاد حضور یافت و در مدت چند سال ستاره فولاد شد.


سانترهای دقیق و تکنیک مبعلی نشان می داد که ستاره جدیدی در فوتبال خوزستان و ایران در حال ظهور است. مبعلی برای سپری کردن خدمت سربازی به تیم نیروی زمینی پیوست و بعد از آن به فولاد بازگشت.


مبعلی همراه با فولاد در لیگ سوم توانست رده سوم را بعد از پاس و استقلال به دست بیاورد و لقب بهترین تیم شهرستانی که آن روزها باب بود را با درخشش برای خوزستانی ها بگیرد.


اما نام مبعلی در لیگ چهارم و همان بازی اول برابر پرسپولیس بر سر زبان ها افتاد، جایی که در ورزشگاه تختی توانست همان دقیقه 5 بازی با یک ضربه آزاد زیبا گل بزند و روی دو گل دیگر تیمش تاثیر مستقیم بگذارد، این نمایش ادامه داشت و مبعلی موفق شد بازهم بدرخشد و در نهایت با اختلاف 6 امتیازی با تیم دوم؛ فولاد قهرمان ایران شد. مبعلی در آن فصل بهترین بازیکن لیگ انتخاب شد. او بیشترین پاس گل را داد و همچنین 12 گل نیز زد.


ایمان مبعلی با درخشش در فولاد توانست 23 را برای فولادی ها تا همیشه محبوب کند.

حضور 5 ساله در امارات


بعد از قهرمانی با فولاد ایمان مبعلی قصد سفر کرد و راهی امارات شد، مبعلی جوان به الشباب پیوست و سه سال در این تیم ماند و گل های زیادی برای این تیم زد. او بعد از الشباب در النصر و الوصل هرکدام یک فصل بازی کرد تا کارنامه خوبش را ادامه بدهد. در همین کش و قوس جابه جایی مبعلی در فوتبال امارات خبر پرسپولیسی شدن ایمان مبعلی شنیده می شد اما این شایعه هیچگاه به حقیقت نپیوست.


استقلال مقصد بعدی مبعلی


مبعلی بعد از استقلال به فوتبال ایران بازگشت تا بتواند نام خود رابازهم مشهور تر کند اما نتوانست در این تیم موفقیت آن چنانی به دست آورد.

بازگشت به امارات


بعد از یک فصل ناموفق ایمان مبعلی به شارجه امارات پیوست و یک سال در این تیم ماند او در شارجه هم نتوانست موفق باشد تا بازهم تصمیم به بازگشت به وطن بگیرد.

سقوط با پیکان، یک سال استقلال صنعتی


او بعد از امارات به پیکان پیوست اما در انتهای لیگ پیکان در انتهای فصل با رتبه 15 ملیگ را به پایان رساند و سقوط کرد. بعد از سقوط عبدالله ویسی او را فراخواند تا در تیم تازه صعود کرده استقلال صنعتی توپ بزند. او به همراه سهراب بختیاری زاده، عادل کلاه کج، میلاد میداوودی، حسین کعبی به استقلال خوزستان آمدند تا این تیم ماندنی شود.

انتقال قرضی به استقلال تهران


در زمانی که تقریبا ماندن استقلال خوزستان در لیگ برتر قطعی شده بود با درخواست امیر قلعه نویی و موافقت عبدالله ویسی به استقلال تهران رفت تا در مسابقات آسیایی به کمک این تیم برود.

سفر به نفت تهران


او بعد از پایان مسابقات به نفت تهران رفت و دو سال همراه علیرضا منصوریان با این تیم توانست علاوهر آسیایی شدن، از مرحله گروهی نیز صعود کند. او فصل پیش از عوامل اصلی تیم منصوریان بود و همه فکر می کردند همراه با منصوریان راهی استقلال شود اما اینگونه نشد و مبعلی در همهمه ی شلوغی های لیگ تصمیم گرفت تا این بار با علی دایی حضور در نفت تهران را تجربه کند.

آمار مهندس در تیم ملی


ایمان مبعلی به عقیده خیلی از نبوغ فوتبال ایران است که البته به حقش در فوتبال ملی نرسید، او در بازی های آسیایی سال 2002 با لباس تیم ملی قهرمان شد، در جام ملت های آسیا 2004 به مقام سوم رسید و در جام ملت های آسیا در سال های 2007 و 2011 حضور نداشت. مبعلی باری تیم ملی 30 بار به عنوان بازیکن فیکس و 27 بار به عنوان یار ذخیره وارد میدان شده، 2 گل زده، 6 کارت زرد گرفته و 1 کارت قرمز دریافت کرده است.هر دو گل ایمان مبعلی در مسابقات جام ملت های آسیا بوده و به تیم های اردن و عراق زده شده است، دیدارهایی که ایران با برد آنها را به پایان رساند.

داستان تکل معروف روی پای دایی


در بازی سوپر جام لیگ چهارم ما بین فولاد خوزستان و صبا باطری، اتفاقات عجیبی رخ داد. این دیدار تنها یک اخراجی نداشت بلکه محمد نوازی از صبا و جلال کاملی مفرد از مسعود مرادی همراه با ایمان مبعلی کارت قرمز را جلوی دیده شان دیدند و نکته دیگر حضور محمد علوی درون دروازه از دقیقه ٨٠ به جای میرزاپور مصدوم بود، حاشیه دیگر این بازی شکسته شدن جام قهرمانی در دستان بازیکنان صبا بود. همه این حاشیه ها به کنار و تکل عجیب و غریب مبعلی به کنار، تکلی که کارت قرمز را جلوی دیده گان مبعلی آورد و البته نگاه تلخ علی دایی را به همراه شد.


ایمان مبعلی که عدد٢٣ را در اهواز رویایی کرده بود و همه خوزستانی ها امیدوار بودند تا او را در جام جهانی ٢٠٠٦ ببینند با این تکل سرنوشتش عوض شد. تکلی که به عقیده بسیاری باعث شد تا جام جهانی از ایمان گرفته شود. ایمان بعد از این اتفاق رنگ حضور در تیم ملی را ندید و بعدها که علی دایی سرمربی تیم ملی شد این دعوت نشدن ادامه یافت، البته در زمان حضور کی روش چند بازی به تیم ملی دعوت شد که مستمر نبود.

این دلخوریبین دایی و مبعلی در زمان تصادف علی دایی و عیادت مبعلی از وی تمام شد و پس از آن هر دو با روی خوش از همدیگر استقبال می کردند.

اوج دایی با مبعلی


علی دایی حال در لیگ شانزدهم با 12 امتیاز در جایگاه سوم قرار دارد و می تواند یکی از گزینه های جدی برای کسب سهمیه و حتی قهرمانی باشد. بدون شک ستاره بی چون و چرای این روزهای نفت ایمان مبعلی است، مبعلی علاوه بر 4 پاس گلی که داده است، 3 گل زده تا نشان دهد هنوز مهندس فوتبال ایران است.

هواپیمای دست ساز مهندس چینی
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات