طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسینتایج برجام در حال ظاهر شدن است | موگرینی

نتایج برجام در حال ظاهر شدن است | موگرینی

فیلم نتایج وَ پیامدهای یِک سالگی برجام

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید بین وزرای خارجه ایران و 1+5 در خصوص نحوه اجرای برجام اختلافاتی وجود داشته ولی بهرحال نتایج برجام از نظر اتحادیه اروپا در حال ظاهر شدن است.


بالستیک, برجام, موگرینی

خبرگزاری فارس: «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از نخستین نشست پسابرجامی وزرای خارجه ایران و 1+5 در نیویورک، به جمع خبرنگاران آمد و در خصوص محتوای این نشست با اصحاب رسانه سخن گفت.

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران پیش از این نشست، گفت وگویی خصوصی و دوجانبه با «جان کری» همتای آمریکایی خود داشت؛ ایران و آمریکا از زمان اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان و شلیک موشک هدایت شونده آمریکایی به سمت یک هواپیمای مسافربری ایرانی، روابط دیپلماتیک رسمی و علنی ندارند.

خانم موگرینی که هماهنگ کننده 1+5 در مذاکرات هسته ای بود، بعد از این نشست در جمع خبرنگاران گفت: «طرفین در خصوص نحوه اجرای برجام، اختلافاتی داشتند ولی با این حال همه بر عزم مشترک برای اجرایی شدن این توافق، تأکید داشتند.»

امروز «حسن روحانی» رئیس جمهور اسلامی ایران هم در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از تعلل آمریکا در اجرای تعهدات برجامی اس شکایت کرده و جبران مافات را خواستار شده بود.

فدریکا موگرینی به دستاوردهای سیاسی و اقتصادی برجام هم پرداخت و ضمن تاریخی خواندن این توافق گفت: « برجام نشان داد که حتی سخت ترین مسائل را می توان به جای روی آوردن به بازی با حاصل جمع صفر، از طریق گفت وگو و دیپلماسی حل کرد.»

وی سبعد به سراغ منافع اقتصادی برجام رفت و مدعی شد که «نتایج اجرای برجام در حال ظاهر شدن است.»

موگرینی برخی آمار را شاهد آورد و گفت که تجارت ایران و اتحادیه اروپا از ابتدای سال جاری تاکنون در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 43 درصد افزایش داشته است و بانک های اروپایی در حال تسهیل تجارت ایرانیان هستند.

وی به آمار صادرات نفت ایران هم اشاره کرد و گفت میزان صادرات نفت خام ایران به 4 میلیون بشکه در روز یعنی سطح پیش از اعمال تحریم ها رسیده است.

یکی از خبرنگاران پرسید که آیا موگرینی و همراهان در این نشست در خصوص آزمایش های موشکی بالستیکی ایران هم از ظریف سوالی پرسیدند. 

نتایج برجام در حوزه اقتصادی محقق نشده
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات