طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیناگفته های محسن رضایی از فرماندهی رهبری در جنگ تحمیلی

ناگفته های محسن رضایی از فرماندهی رهبری در جنگ تحمیلی

حکم انتصاب محسن رضایی به فرماندهی سپاه پاسداران توسط امام خمینی (ره) اینستاپست

محسن رضایی در یادداشتی به بیان ناگفته هایی در خصوص چرایی و نحوه انتصاب حضرت آیت الله خامنه ای به فرماندهی جنگ، پرداخت.

رهبر معظم انقلاب, فرماندهی جنگ, محسن رضایی, ناگفته محسن رضایی فرماندهی رهبری جنگ تحمیلی

رهبر معظم انقلاب, فرماندهی جنگ, محسن رضایی

به نقل از حوزه احزاب وتشکل های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ متن یادداشت فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس به شرح زیر است:


بعد از عملیات رمضان برای اولین بار میان سپاه و ارتش چالشی پدید آمد. به شدت نگران این چالش بودم و فکر می کردم اگر ادامه پیدا کند و گسترده شود، ممکن است در عملیات بعدی وقفه جدی پدید آورد و یا ما را در عملیات آینده با شکست روبه رو کند.


خدمت امام رفتم و عرض کردم که اگر جنابعالی، حضرت آیت الله خامنه ای را به فرماندهی جنگ منصوب کنید، از این چالشی که شروع شده، پیشگیری می شود، چرا که برادران ارتش ایشان را قبول دارند. من و فرماندهان سپاه هم ایشان را قبول داریم و اگر این تصمیم را بگیرید، همه ما به ایشان کمک می کنیم که در فرماندهی جنگ موفق شوند.


امام فرمودند: چنین چیزی در ذهن من هم بود، ولی شما مسأله را به کسی نگویید. از خدمت امام مرخص و مطمئن شدم که حکم فرماندهی حضرت آیت الله خامنه ای به زودی صادر خواهد شد.


یک هفته بعد، حضرت امام (ره) حکمی را صادر کردند و به مدت یک سال و چند ماه از جمله والفجر مقدماتی و والفجر 1 ایشان فرماندهی جنگ را به عهده گرفتند.


ایشان در شروع جنگ با شهید چمران ستاد جنگ های نامنظم را در اهواز تشکیل داده بودند و در خطوط مقدم تردد می کرد و با جنگ آشنایی کامل داشتند. بعد از آن که حضرت امام (ره)، آیت الله خامنه ای را به فرماندهی جنگ منصوب کرد، ایشان در تهران ستادی تشکیل دادند که برادر رشید از طرف سپاه در جلسات ستاد کمپانی می کرد.


البته بعدها با این استدلال که اگر حضرت آیت الله خامنه ای که رییس جمهور هستند، به خط مقدم بروند و اتفاقی برای ایشان بیفتند، در تضعیف روحیه مردم مؤثر است؛ بنابراین، از عملیات خیبر به بعد، آقای هاشمی مسوول هماهنگی ارتش و سپاه شد.


البته همیشه برایم این ابهام بود که چرا این تغییر به وجود آمد، ولی فرصت نکردم از حضرت امام بپرسم، آیا غیر از این استدلال علت دیگری داشته است؟ ولی مطمئن بودم که اگر فرماندهی حضرت آیت الله خامنه ای ادامه می یافت، پشتیبانی بیش تری از جبهه های جنگ می شد.


در مدتی که ایشان فرماندهی جنگ را به عهده گرفتند، از توانایی بسیار بیش تری نسبت به دیگران برخوردار بودند و انسجام بیش تری میان سپاه و ارتش به وجود آوردند.


این خاطره می تواند هشداری باشد به بسیاری از تحریفات و مصادره های غیرمنصفانه که این روزها درباره جنگ گفته می شود؛ افرادی که این روزها، غیرمسوولانه در رابطه با دفاع مقدس اظهار نظر می کنند، باید بدانند اگر بسیاری از نکات صادق جنگ گفته شود، این نااهلان فرصت تحریف پیدا نمی کنند.نقد برجام، نقد رهبری است | محسن رضایی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات