طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیپایداری برجام منوط به پایبندی متقابل است | نجفی

پایداری برجام منوط به پایبندی متقابل است | نجفی

بر پایبندی خود به برجام تأکید می کنیم | بیانیه مشترک کشورهای اتمی

سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اجرای کامل تعهدات برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران و تایید آن توسط آژانس تاکید کرد که اجرای تعهدات سایر طرف های برجام رضایت بخش نیست.


نجفی, برجام

خبرگزاری ایسنا: سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اجرای کامل تعهدات برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران و تایید آن توسط آژانس تاکید کرد که اجرای تعهدات سایر طرف های برجام رضایت بخش نیست.

رضا نجفی بعدازظهر روز چهارشنبه در نشست فصلی سپتامبر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین افزود: همانگونه که از ابتدای اجرای برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران اعلام شد اقدام متقابل و اجرای کامل تعهدات از سوی کشورهای پنج بعلاوه یک، اصل اساسی برجام و بخش بنیادین توافق برای ماندگاری آن بشمار می رود.

وی افزود: رفع جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل و کلیه تحریم های مرتبط هسته ای یکجانبه و چندجانبه می بایست به همکاری بیشتر با ایران در همه زمینه ها منجر شود که متاسفانه تا به حال این مهم به طور کامل جامه عمل نپوشیده است.

نماینده کشورمان همچنین در ادامه سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه نتایج عینی برجام بر همکاری با ایران در زمینه های مختلف، به ویژه در بخش اقتصاد و تجارت، می بایست با قوت دنبال گردد، هشدار داد در غیر این صورت آینده توافق در معرض مخاطره خواهد بود.

وی همچنین ضمن یادآوری تعهد روشن کشورهای پنج بعلاوه یک برای اجرای برجام " با حسن نیت و در فضائی سازنده، بر اساس احترام متقابل و با پرهیز از هرگونه اقدام ناسازگار با متن، روح و نیت برجام که اجرای موفق آن را تضعیف کند" گفت: متاسفانه، برخی از طرف ها منطبق با تعهدات خود عمل نمی کنند.

وی همچنین گفت که اجرای ناقص برجام یک گزینه نیست.

نماینده دائم کشورمان در ادامه با اشاره به ماموریت محوله به آژانس برای ارائه نقل ازات روزآمد از اجرای برجام و اینکه نقل از اخیر آژانس نشان دهنده انجام کلیه اقدامات مرتبط هسته ای بطور کامل از سوی جمهوری اسلامی ایران است، درخواست معدودی از کشورها برای ارائه نقل از مفصل در این زمینه را مغایر ماموریت محوله به آژانس دانست و تاکید کرد: علاوه بر مفاد موافقت نامه پادمان جامع و ماده 5 پروتکل الحاقی مبنی بر حفاظت از اطلاعات محرمانه، برجام نیز به روشنی از آژانس خواسته است تا کلیه تدابیر مراقبتی را برای حفاظت از اسرار تجاری، فنآوری و صنعتی و همچنین سایر اطلاعات محرمانه ای که به آگاهی آژانس می رسد را اتخاذ کند.

نماینده دائم کشورمان در آژانس تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به اجرای کامل تعهدات خود ادامه می دهد و در عین حال اجرای تعهدات سایر طرف ها در چارچوب برجام را برای اطمینان از پایداری این توافق رصد خواهد نمود.  

نجفی در پاسخ به ادعاهای مطروحه از سوی نماینده رژیم صهیونیستی، ضمن اشاره به افشای اطلاعاتی در زمینه در اختیار داشتن 200 کلاهک اتمی از سوی این رژیم اظهار کرد: انتشار چنین اخباری می بایست موجب نگرانی شدید جامعه بین المللی باشد.

وی با اشاره به عدم پیوستن رژیم صهیونیستی به معاهدات بین المللی مربوط به منع سلاح های کشتار جمعی و ادامه پیگیری استفاده و توسعه سلاح های کشتار جمعی و از جمله سلاح های هسته ای از سوی این رژیم و همچنین عدم امکان بازرسی آژانس از تاسیسات هسته ای مخفی این رژیم و همچنین در اختیار داشتن دهها کلاهک هسته ای توسط رژیم صهیونیستی، سخن گفتن نماینده این رژیم از نگرانی عدم اشاعه را مضحک دانست.

نجفی افزود: اشک تمساح این رژیم راجع به برنامه صلح آمیز هسته ای سایر اعضای آژانس مطمئنا" نمی تواند سرپوشی برای برنامه هسته ای این رژیم که تهدیدی واقعی علیه صلح و امنیت بین المللی است فراهم سازد.

لزوم پایبندی غرب به برجام
برچسب ها: ,
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات