طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعینشست زمین، «صاحبقرانیه» را تهدید می کند

نشست زمین، «صاحبقرانیه» را تهدید می کند

عکس های اولین از نشست زمین در «پیامبر»

«هرکس نگران حالت مجموعه نیاوران است، باید آستین هایش را بالا بزند، وگرنه در حال حاضر این مجموعه در مناطق متفاوت نشست کرده و برخی از دیوارهای آن باز شده اند. علاوه بر صاحبقرانیه، در برخی مناطق دیگر مجموعه نیاوران زمین نشست کرده و بخشی از دیوارها نیز شکاف برداشته اند.»

خبرگزاری ایسنا: «هرکس نگران حالت مجموعه نیاوران است، باید آستین هایش را بالا بزند، وگرنه در حال حاضر این مجموعه در مناطق متفاوت نشست کرده و برخی از دیوارهای آن باز شده اند. علاوه بر صاحبقرانیه، در برخی مناطق دیگر مجموعه نیاوران زمین نشست کرده و بخشی از دیوارها نیز شکاف برداشته اند.»


ساخت یک مجمتع تجاری عظیم در عرصه مجموعه ی تاریخی نیاوران می تواند مهمترین عامل این اتفاق تلخ باشد. هرچند در طول سال های گذشته بحث های کمی درباره ی دلیل اصلی تعطیلی این بنای تاریخی ارزشمند و نفیس مطرح شد، که بیشتر درِ گوشی بودند، بحث هایی بسیار محافظه کارانه که بیشتر فقط با کلمه ی «مرمت» همراه می شدند، اما الآن این دلیل علنی شده است. علتی که از هشت سال پیش قدم به قدم صاحبقرانیه را به سمت گودال مرگ فرو می بُرد و هیچ کس حرفی از آن به زبان نیاورد و الآن که علاوه بر صاحبقرانیه، بخش هایی دیگر از مجموعه ی نیاوران نیز ترک برداشته اند، حرفی از این دلیل به میان می آید که دل نگرانی ها را مشابه آن چه در تخت جمشید رخ داده، عمده می کند.

نشست زمین, صاحبقرانیه, نشست زمین, نشست زمین صاحبقرانیه تهدید

نشست زمین, صاحبقرانیه


از سوی دیگر صاحبقرانیه، یک تشابه با میدان تاریخی نقش دنیا دارد. آن چه برج دنیا نما بر سر این محوطه جهانی آورد، می تواند تا همین یکی دو سال آینده بر سر مجموعه ی فرهنگی تاریخی نیاوران و به خصوص مهمترین کاخ موزه این مجموعه یعنی «صاحبقرانیه» بیاید، البته اگر تا آن زمان چیزی از صاحبقرانیه و بخش هایی از این مجموعه باقی بماند.

صاحبقرانیه, صاحبقرانیه, نشست زمین, نشست زمین صاحبقرانیه تهدیدترک های ایجاد شده روی  دیوار بخش بیرونی صاحبقرانیه


برج سازی چه بر سر مجموعه ی نیاوران می آورد؟

رحمت الله رئوف، رئیس مجموعه ی فرهنگی تاریخی نیاوران در این زمینه به خبرنگار ایسنا توضیح می دهد.

او می گوید: از حدود هشت سال پیش ساخت پروژه «اطلس مال» در پشت مجموعه تاریخی نیاوران شروع شد، مسئولان این پروژه از زمان برداشتن اولین قدم برای این پروژه باید از سازمان میراث فرهنگی استعلام می گرفتند، چون این کار در عرصه و حریم کاخ در دست انجام بود، اتفاقی که رخ نداد.

وی با بیان این که این پروژه حالت ژئوتکنیک، ژئوفیزیک و آب های سطحی و زیرزمینی منطقه را تحت تاثیر قرار داده و آن ها را به هم زده است، بیان می کند: در این شرایط در این که این اتفاق باعث وقوع این ترک ها شده اند شکی نیست، حتی همه کارشناسانی که در طول این مدت دعوت کرده ایم تا تمامی اتفاقات گذشته تا امروز در منطقه را بررسی کنند، همگی متفق القول اند که یکی از عوامل نشست زمین و ایجاد برخی ترک ها در صاحبقرانیه و بخش هایی از مجموعه کاخ نیاوران ساخت این پروژه بوده است، اما هنوز به صورت علمی و قطعی این قضیه اعلام نشده و برای همین از یک کمپانی مشاوره با هدف بررسی حالت دعوت به کار کرده ایم.

«رئوف» با اشاره به پیشنهاد این کمپانی کارشناس مهندسی مبنی بر بررسی حالت منطقه، ادامه می دهد: این مطالعات نیازمند تامین اعتبار زیادی است، چون نیاز به گمانه زنی های عمده و آزمایش هایی است که نشان دهند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، بنابراین تا به صورت قطعی بررسی نشوند، نمی توان به صورت علمی روی آن حرفی زد.

نشست زمین, صاحبقرانیه, نشست زمین, نشست زمین صاحبقرانیه تهدید

ترک های ایجاد شده در فضای داخلی عمارت صاحبقرانیه


*شورای عالی معماری و شهرسازی به بحث اطلس مال و صاحبقرانیه وارد شده

او با اشاره به نامه ای که وی به عنوان مدیر کاخ نیاوران باید برای رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این زمینه بفرستد، می گوید: در این نامه پیشنهاد کمپانی خصوصی مهندسی را برای انجام پروژه مطالعاتی در این زمینه می فرستیم تا برای تأمین اعتبار از رئیس سازمان و معاون رئیس جمهور اعتبار بگیریم.

مدیر مجموعه نیاوران با اشاره به موضع گیری شورای عالی معماری و شهرسازی درباره بروز این اتفاق نیز می گوید: اگر این پروژه هیچ مشکلی نداشت، حتما این شورا وارد بحث نمی شد. کارشناسان این شورا بعد از انجام برخی بررسی ها تأیید اولیه را نسبت به لزوم نجات نیاوران و صاحبقرانیه انجام دادند.

وی اظهار می کند: باید برای این پیشگیری از هر اتفاق دیگری، حرفی محکمه پسند داشته باشیم تا بتوانیم صاحبقرانیه و نیاوران و حتی اطراف مجموعه نیاوران را نجات دهیم، در واقع باید تدابیری اندیشیده شود که آن هم بعد از پایان مطالعات می تواند اتفاق بیفتد.

او با بیان اینکه آسیب های احتمالی به مجموعه نیاوران از زمان شروع ساخت «اطلس مال» از حدود 8 سال پیش نمود پیدا نکرده بود که بخواهند کار مطالعاتی یا هر نوع اقدام پیشگیرانه ای انجام دهند، بیان می کند: متأسفانه در طول زمان و به خصوص در چند سال گذشته این نشست ها خود را نشان داده اند. ممکن است 5 سال دیگر اتفاقات بدتری بیفتد اگر امروز نتوانیم جلوی آن را بگیریم؛ هرچند از زمان شروع کارِ این مطالعات، دست کم یک سال برای به دست آوردن نتیجه زمان نیاز داریم.

*چند بار تجربه برج دنیا نما باید تکرار شود؟

به گفته رئوف، درخواست توقف پروژه نیز هیچ تاثیری ندارد. چون اتفاقی که نباید، رخ داده است؛ بنابراین باید در حال حاضر برای نجات نیاوران تلاش کرد.

او همچنین با بیان اینکه حریم منظری سازه تجاری جدید معارض کاخ نیاوران است، می افزاید: خواه ناخواه بلایی که سر پروژه میدان اصفهان آمد اینجا هم رخ می دهد، آن ساختمان با حجمی که در حال حاضر بالا می رود، با توجه به بحث منظر تاریخی هم که شده، باید مخالفت کنیم. چون باید با حریم منظری این پروژه برخورد شود.

وی اظهار می کند: تا امروز گودبرداری های آن انجام شده و اتفاقاتِ رخ داده باعث شده لایه های زمین تغییر پیدا کنند. اگر این قضیه به صورت علمی بررسی و اثبات شود که این مسئله باعث این اتفاقات است، باید همه هزینه ها را از آن ها بگیریم.

مدیر مجموعه ی فرهنگی تاریخی نیاوران تاکید می کند: هرکس نگران حالت مجموعه ی نیاوران است، باید آستین های خود را بالا بزند، وگرنه در حال حاضر این مجموعه در مناطق متفاوت نشست کرده و برخی از دیوارهای آن باز شده اند. از سوی دیگر علاوه بر صاحبقرانیه در برخی از مناطق دیگر مجموعه ی نیاوران زمین نشست کرده و بخشی از دیوارها نیز شکاف برداشته اند.

نشست زمین, نشست زمین, صاحبقرانیه, نشست زمین صاحبقرانیه تهدیدآسیب های وارد شده به آئینه کاری های صاحبقرانیه بعد از اجرایی شدن پروژه «اطلس مال»

تصاویر هواپیمایی رییس جمهور در فرودگاه کرمان به زمین نشست
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات