طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
نمایش عروس بوکان در جشنواره سینما حقیقت

نمایش عروس بوکان در جشنواره سینما حقیقت

معرفی برگزیدگان جشنواره نمایش عروسکی

فیلم مستند " عروس بوکان " آذر ماه امسال ، در دهمین دوره برگزاری جشنواره سینما حقیقت به نمایش در می آید.

جشنواره, نمایش, عروس, نمایش عروس بوکان جشنواره سینما حقیقت

جشنواره, نمایش, عروس, سینما, بوکان

به نقل از از ، مستند ساز برجسته ایلامی گفت : عروس بوکان مستندی است که زندگی رو به انقراض " میش مرغ " از زیباترین و بزرگترین پرندگان خشکی زی و دشت زی ایران را به عکس کشیده است.

امیری با بیان اینکه ساخت این مستند حدود پنج سال به طول انجامیده ، گفت : هدف از ساخت این مستند ، نشان دادن چرایی کاهش جمعیت این پرنده و راهکارهای موجود برای رهایی از انقراض این گونه منحصربه فرد است.

این مستندساز ایلامی با بیان اینکه میش مرغ پرنده ای نادر است ، افزود : این پرنده ، زمانی در دشت های سرسبز و سردسیری مناطقی چون همدان ، کردستان ، خراسان ، کرمانشاه ، بناب ، ارومیه و مهاباد پراکنده بود.

امیری یادآور شد : امروزه به دلیل تخریب زیستگاه ها و شکار بی رویه ، محدوده زندگی و پراکندگی این پرنده تنها به شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی محدود شده است.

وی تأکید کرد : بر اساس آمارها ، امروز تنها 30 تا 40 قطعه از این پرنده نادر باقی مانده و به حیات خود ادامه می دهند که با توجه به شتاب فزاینده تخریب زیستگاه ، ادامه حیات و بقای این پرنده سیر نزولی به خود گرفته است.

امیری گفت : رفتار جفت یابی بی نظیر و جذاب میش مرغ نر که تنها در 15 روز نخست فصل بهار قابل مشاهده است برای اولین بار در این فیلم به عکس کشیده شده است.

این مستندساز ایلامی تاکنون فیلم های مستند جالبی چون حیات در رگ های سرد ، تنها وش ، درجستجوی پلنگ ایرانی ، زندگی در کسوف و... را ساخته است که نمایش این آثار در جشنواره های داخلی و خارجی عناوین و افتخارات زیادی را برای سازنده آن به همراه داشته است.

دهمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت که به نوعی مهمترین رویداد سینمای مستند ایران است ؛ از 14 تا 21 آذر امسال ، در تهران برگزار می شود.

گفتنی است ؛ میش مرغ یک پرنده نادر در دنیا است که هم اکنون در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد.

پناهگاه حیات وحش دشت " سوتاو " در روستای حمامیان بوکان در جنوب آذربایجانغربی به لحاظ حالت و شرایط زیستی ، مهمترین زیستگاه پرنده میش مرغ در غرب کشور است.

نشست خبری شانزدهمین جشنواره ی بین المللی نمایش عروسکی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات