طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادینمره و رتبه ایران در آزادی اقتصاد

نمره و رتبه ایران در آزادی اقتصاد

بهبود امتیاز ایران در 3 معیار آزادی اقتصاد

بر اساس جدیدترین رتبه بندی موسسه فریزر، هنگ کنگ در حالی در رتبه اول فهرست آزادترین اقتصادهای جهان قرار دارد.


ایران, هنگ کنگ, آزادی اقتصاد

بر اساس جدیدترین رتبه بندی موسسه فریزر، هنگ کنگ در حالی در رتبه اول فهرست آزادترین اقتصادهای جهان قرار دارد.

اندیشکده بازار آزاد (EFW) در نقل ازی در این هفته به رتبه بندی آزادترین اقتصادهای جهان در سال 2014 پرداخته است که بر اساس آن در میان 159 کشور، هنگ کنگ در صدر لیست اقتصادهای آزاد جهان قرار دارد. پس از هنگ کنگ، سنگاپور، زلاندنو، سوییس و کانادا در رتبه های دوم تا پنجم این فهرست قرار دارند. بر اساس این نقل از ایران با افتی 6 پله ای نسبت به سال 2013 رتبه 150 جهان را در اختیار گرفته است. این در حالی است که آمریکا برای دومین سال متوالی در ردیف شانزدهم قرارگرفته است.

هنگ کنگ، باگذشت بیش از 20 سال از جدا شدن اقتصادش از انگلستان، نشاط اقتصادی خود را همچنان حفظ کرده است. فرد مک ماهون و مایکل واکر نویسندگان این نقل از تأکید کرده اند: «آزادی اقتصادی منجر به رفاه و کیفیت بالاتر زندگی می شود درحالی که کشورهایی که در این میان در رتبه های پایین قرار می گیرند، معمولاً آزادی شهروندان و فرصت های موجود در کشور را از بین می برند.»

با خطرات متعددی که اقتصاد جهانی را تهدید می کند، تعداد کمی از اقتصادهایی که توسط موسسه فریزر معرفی شده اند، در واقع عملکرد خوبی دارند. در سه ماهه دوم سال جاری اقتصاد هنگ کنگ رشدی حدوداً 1.7 درصدی داشت که با فاصله کمی اقتصاد ایالات متحده را با 1.2 درصد رشد اقتصادی پشت سر گذاشته است. بااین حال گمان نمی رود که سنگاپور در همین مدت رشدی بیشتر از 2 درصد داشته باشد.

سنگ بنای آزادی اقتصادی، انتخاب شخصی، مبادله داوطلبانه، آزادی برای ورود به بازارها و رقابت، امنیت شخص و اموال خصوصی بوده است. بر این اساس 42 نقطه آماری برای ایجاد یک شاخص کلی و اندازه گیری درجه آزادی اقتصادی در پنج حوزه گسترده اندازه دولت (هزینه ها، مالیات و کمپانی ها)، ساختار قانونی و امنیت حقوق مالکیت، دسترسی به پول پایدار، آزادی برای مبادلات تجاری بین المللی و مقررات اعتباری، کسب وکار و نیروی کار استفاده می شود.

نمره و رتبه ایران همچنان رو به افول

بر اساس نقل از سال 2016 موسسه فریزر، ایران در سال 2014 میلادی نمره 5.27 را از منظر آزادی اقتصادی کسب کرده که نسبت به سال قبل از آن کمتر بوده و افتی 6 درصدی را نشان می دهد. بهترین رتبه ایران در نقل از های این موسسه سال 2000 بوده که در رتبه 91 جهان قرار داشته است.

در میان 5 حوزه ذکر شده، ایران بهترین رتبه را در بخش سیستم قانونی و حقوق املاک داشته که با نمره 5.6 رتبه 73 را در دنیا اختیار دارد. این در حالی است که از لحاظ آزادی برای مبادلات تجاری جهانی ایران بدترین رتبه را در میان کشورهای مورد بررسی موسسه فریزر در اختیار دارد.

بر اساس نقل از موسسه فریزر، سه کشوری که در میان اقتصادهای آزاد جهان در پایین ترین سطوح قرار دارند عبارتند از ونزوئلا، لیبی و زیمبابوه که پایین ترین میزان رشد اقتصادی سالانه را نیز دارند. این آمار همچنین مشخص کرده است که هرقدر که اقتصاد در کشوری آزاد باشد، سطح رفاه مردم نیز بالاتر بوده است. برای مثال در کشورهای سنگاپور، کانادا و شیلی تولید ناخالص داخلی سرانه آن ها معادل 41 هزار و 228 دلار برای هر نفر در سال 2014 بوده است که در مقایسه با 5 هزار و 471 دلار برای کشورهای رتبه بندی شده در سطح پایین این فهرست مانند لیبی، ونزوئلا، ایران و زیمبابوه رقم قابل تأملی است.

ایران در رتبه 26 اقتصاد غیررسمی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات