طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنرینگاهی به فرجام نویسندگان کتاب های انگیزشی

نگاهی به فرجام نویسندگان کتاب های انگیزشی

نگاهی دیگر بِه پژوهش هایِ صورت گرفته درباره کتاب «دا »

«سفره را بچینید، از قبل برنامه ریزی کنید، اهداف تان را تعیین کنید و خودتان را تحت فشار بگذارید؛ الآن کافی است یک کار را بکنید: قورباغه را قورت بدهید!»

هفته نامه چلچراغ - نسیم بنایی: «سفره را بچینید، از قبل برنامه ریزی کنید، اهداف تان را تعیین کنید و خودتان را تحت فشار بگذارید؛ الآن کافی است یک کار را بکنید: قورباغه را قورت بدهید!» این بخشی از کتاب «قورباغه ات را قورت بده» از برایان تریسی است؛ نویسنده ای که نامش در صفحه ویکی پدیای انگلیسی وجود ندارد اما به چند زبان دیگر از جمله فارسی به راحتی پیدا می شود. کتاب های خودیاری این نویسنده 72 ساله در ایران زمانی طرفداران بسیاری داشت، «قورباغه ات را قورت بده» و «قورباغه ات را ببوس» از جمله این کتاب هاست.

اما او تنها نویسنده از این جنس نبود که حدود یک دهه پیش در ایران مورد استقبال عده زیادی قرار گرفت؛ کمتر کسی است که نام کتاب «راز» را نشنیده باشد یا جملاتی از آن به گوشش نخورده باشد. راندا برن نویسنده کتاب راز در آن زمان حتی مستندی از نیز «راز» ساخت و روانه بازار کرد. او در سال 2007 به عنوان 100 چهره تاثیرگذار تایم نیز انتخاب شد، اما شواهد نشان می دهد موج این استقبال اکنون فروکش کرده است.

قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, نگاهی فرجام نویسندگان کتاب انگیزشی

قورباغه ات را ببوس


موش های معلم

موش ها و آدم کوچولوها داستانی برای تغییر خلق کرده اند. «چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد» عنوان کتاب داستانی است که چهار شخصیت خیالی در آن به عکس کشیده شده است. اسپنسر جانسون نویسنده 76 ساله ای است که با کتاب های انگیزشی در سرتاسر جهان به شهرت رسید.

کتاب «چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد» در سال 1988 روانه بازار شد و در فهرست پرفروش های نیویورک تایمز قرار گرفت. این نویسنده آمریکایی لیسانس خود را روانشناسی در سال 1963 دریافت کرده و از آن به پس دست به قلم شده است. نگاهی به روند کتاب هایی که اسپنسر به رشته تحریر درآورده نشان می دهد این نویسنده تا پیش از سال 2000 بسیار فعال بوده است.

آخرین کتابی که نوشته نیز مربوط به سال 2009 است. شاید جانسون به علت افزایش سن خودش را بازنشسته کرده است، اما اگر کتاب می نوشت هم احتمالا عمده مورد استقبال واقع نمی شد؛ همین که شمار کتاب های تولیدی او کاهش یافته به خوبی نشان می دهد که میزان استقبال از کتاب های او کمتر شده و کسی تمایل جا به جایی پنیرش ندارد.

قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, نگاهی فرجام نویسندگان کتاب انگیزشیسخنان انگیزشی که میلیاردر شد

کتاب با جلد پاره که روی آن نوشته بود؛ «به سوی کامیابی»، یکی از دانشجوها با هیجان بسیاری آن را به دوستش نشان می داد و می گفت: «این کتاب نگاه منو به زندگی عوض کرده». او تنها کسی نوبد که در آن زمان با این کتاب تلاش می کرد مسیر زندگی خود را عوض کند. آن زمان در سال 1385 خیلی ها با این کتاب تلاش می کردند در زمان حال زندگی کنند و انرژی مثبت بگیرند. الآن 10 سال از آن موقع می گذرد؛ کتاب «به سوی کامیابی» آنتونی رابینز هنوز هم وجود دارد اما دیگر کمتر کسی به آن مراجعه می کند تا به کمک آن نگاه خود را به زندگی اش عوض کند.

آنتونی رابینز هنوز هم وجود دارد اما دیگر کمتر کسی به آنمراجعه می کند تا به کمک آن نگاه خود را به زندگی اش عوض کند. آنتونی رابینز 56 ساله که به تونی شناخته می شود زمانی در ایران از نویسنده های داخلی هم شهرت بیشتری داشت. رابینز یکی از برجسته ترین سخنرانان انگیزشی در دنیا است که با کتاب های انگیزشی خود قدم به دنیای ایرانی ها گذاشت، اما اکنون نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا دیگر مانند گذشته هوادار ندارد.

در گوگل یکی از جملاتی که در مورد آنتونی رابینز عمده پرسیده شده، این است: «آنتونی رابینز الآن کجاست؟» اما قصه این سخنران انگیزشی از کجا آغاز شد و به کجا رسید؟

زندگی رابینز با سختی شروع می شود؛ پدر و مادرش وقتی او تنها هفت سال داشت طلاق گرفتند؛ پدرش قدرت سرپرستی او را نداشت و مادرش به علت سوءمصرف نوشیدنی های الکلی شایستگی لازم برای حمایت از او را نداشت. اما این سختی ها رابینز را از پای درنیاورد؛ او در سمیناری با جیم ران آشنا شد. جیم ران به عنوان کارآفرین و سخنران انگیزشی آمریکایی موفق شد نقش کلیدی را در زندگی رابینز بازی کرد. تونی خیلی سریع از مربی خود درس می گیرد و رفته رفته سر از زندگی افراد نامی و قدرتمندی مانند بیل کلینتون در می آورد.

قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, نگاهی فرجام نویسندگان کتاب انگیزشیاو پنج کتاب برجسته و پرفروش دارد که با همان ها ثروتمند شده است. برخی دارای او را 440 میلیون دلار برآورد کرده اند. کسی که زمانی در پایین شهر لس آنجلس به جهان آمد و سپرستی نداشت الآن با جت شخصی اش به جزایر فیجی سفر می کند. کتاب «قدرت نامحدود» راهی برای شروع موفقیت و دستیابی به ثروت برای رابینز بود.

به این ترتیب رابینز موفق شد با طی این مسیر یک امپراطوری برای خود دست و پا کند. همه او را با سخنرانی های پرانرژی و آتشین می شناسند؛ او در گفت و گو با بیزنس اینسایدر گفته است که بعد از هر سمینار حمام آب یخ می گیرد. رابینز این روزها به فعالیت های بشردوستاه روی آورده و کتاب هایش را در اختیار بیماران و زندانیان قرار می دهد تا بتوانند به کمک آناحساس بهتر و انگیزه بیشتری برای زندگی داشته باشند.

معروف ترین کتاب او یعنی همان قدرت نامحدود هنوز هم با قیمت حدود 11 دلار در اینترنت قابل سفارش است اما کمتر کسی تمایلی به خرید آن نشان می دهد. شاید کاهش تمایل مردم به خرید کتاب های این سخنران و پول دار شدن او دست به دست هم داده و باعث شده او این روزها بیشتر سرگرم فعالیت های بشردوستانه باشد.

کارشناس رابطه عاطفی که پنج بار ازدواج کرد

«رازهایی درباره مردان و رازهایی درباره زنان خوب بودن بودن؛ رفته بودم نمایشگاه کتاب که دیدم یه غرفه خیلی شلوغه، خوب که نگاه کردم دیدم غرفه موفقیته که کتاب های باربارا دی آنجلیس را می فروشد. منم این دو تا کتاب را خریدم؛ کلیت کتاب ها خوب بودن چون باعث شد یاد بگیرم خیلی از چیزهایی که با آن ها مواجه می شم از تفاوت جنسیتی ناشی شده؛ شاید از نظر خیلی افرادی که ادعای فرهیختگی دارن این کتاب ها چیپ هستن اما به من کمک کردن خیلی چیزها را مدیریت کنم.» این ها بخشی از سخنان ریحانه است؛ کسی که ادعا می کند این کتاب ها در روابط شخصی اش بسیار موثر بوده است.

دی آنجلیس در حقیقت مشاور رابطه در آمریکاست. کتاب های این زن که در ایران نیز ترجمه شده و هواداران بسیاری داشته در میان کتاب های پرفروش نیویورک تایمز قرار دارند. زنی که از سال 1995 تاکنون 5 مرتبه ازدواج کرده سعی دارد در کتاب هایش زنان و مردان را نسبت به تفاوت های اخلاقی و رفتاری یکدیگر آشنا کند و از این طریق به آن ها کمک کند روابط بهتری را در زندگی شخصی و عاطفی خود تجربه کنند.

قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, نگاهی فرجام نویسندگان کتاب انگیزشیدی آنجلیس کتاب نویسی را از سال 1991 شروع کرده است؛ او در همان سال دو کتاب می نویسد که دومی «رازهایی درباره مردان که هر زنی باید بداند» است. کتاب بعدی در سال 1993 منتشر شده است. او تا سال 2000 حدود 10 کتاب نوشته است. اما در 16 ساله گذشته تنها شش کتاب نوشته است. شاید بارابارا دیگر حرفی برای گفتن در مورد روابط عاطفی ندارد و یا شاید دیگر اصلا کسی خریدار کتاب ها و حرف های او نیست. نکته توجه این است که همه کتاب های او در سایت آمازون برای فروش در دسترس هستند و قیمت همه آن ها زیر 10 دلار است، اما باز هم کسی رغبتی به خرید آن نشان نمی دهد.

«آیا تو آن نیمه گمشده من هستی؟» یکی از کتاب های دی آنجلیس است که می توان با جست و جو در گوگل نسخه های رایگان آن را نیز دانلود کرد. جملات و نقل قول های این زن فیلادلفیایی در اینترنت به راحتی به دست می آید. «هیچ گاه با عشق ورزیدن چیزی را از دست نمی دهید؛ همیشه با عقب کشیدن و تسلیم شدن چیزهایی را از دست می دهید.» این یکی از صدها جمله ای است که می توان با جست و جوی نام باربارا دی آنجلیس در اینترنت با آن مواجه شد؛ جمله ای دیگر: «ما هیچ گاه نمی توانیم با هر روز شادی کردن به شهامت و جسارت دست پیدا کنیم. تنها با عبور از روزها سخت و دشوار و مبارزه با چالش ها و سختی هاست که می توانیم به جسارت پایدار برسیم.»

برخی از این نقل قول ها بسیار بدیهی هستند و شاید همین بدیهی بودن باعث شده کسی دیگر مانند گذشته از آثار این زن استقبال نکند. اما به هر حال او در همان سال های نخست انتشار کتاب های خود به اهداف مالی اش دست پیدا کرده است.

نیمه تاریک چگونه روشن شد؟

58 سال عمر کرد؛ سال 2013 مغلوب سرطان شد و از جهان رفت. در ایران اغلب او را با کتاب «نیمه تاریک وجود» می شناختند. دبی فورد نویسنده و مربی آمریکایی بود که نام کتاب هایش بارها و بارها در فهرست پرفروش ترین های نیویورک تایمز قرار گرفته بود. کتاب نیمه تاریک وجود که در سال 1998 روانه بازار شد از مخاطب خود می خواست به کمک روانشناسی مدرن و تمرین های روانشناسانه بر نیمه تاریک غلبه کند.

او در ادامه زندگ یخود هشت کتاب دیگر نیز به رشته تحریر درآورد. «طلاق روانی» و «چرا آدم های خوب کارهای بد می کنند» از جمله کتاب هایی بود که فورد در سال های بعدی نوشت و با استقبال مخاطبان رو به رو شد. برخی از این کتاب ها بیش از یک میلیون نسخه فروش داشته و به 32 زبان متفاوت ترجمه شده است. البته دبی فورد در کنار کتاب هایش در برنامه های تلویزیونی و رادیویی نیز حضور پیدا کرده و از این طریق نیز عقاید خود را نشر داده است.

قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, نگاهی فرجام نویسندگان کتاب انگیزشینیمه تاریک وجود دبی فورد تا سال 2000 در تاریکی فرو رفته بود و کسی از آن خبر نداشت. فورد این کتاب را در سال 1998 نوشته بود اما نام آن در سال 2000 تا 2001 در فهرست کتاب های پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفت. علت فروش ناگهانی کتاب نیز این بود که اوپرا وینفری در یکی از برنامه های خود این کتاب را به همه معرفی کرد. بعد از آن فورد تا مدت ها مورد توجه همه بود و کتاب های بعدی که منتشر کرد مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

او در یکی از روزهای زمستان 2013 از جهان رفت؛ اما سایت اختصاصی اش هنوز هم پابرجاست. وقتی دبی از جهان رفت بسیاری از افرادی که آثار او را دنبال می کردند در مورد او نوشتند؛ در ایران نیز داستان همین گونه بود. درواقع فورد حدود 20 سال تلاش کرد به مردم بگوید که با دردهای خود مبارزه کنند و به زندگی ادامه بدهند اما در نهایت خودش تسلیم همین دردها شد و با سرطان از جهان خداحافظی کرد.

کتاب های او با قیمتی بین 10 تا 20 دلار در سایت آمازون برای فروش در دسترس است اما نویسنده ای پرانرژی که خودش دیگر برای انرژی بخشی حضور ندارد، چندان مورد استقبال واقع نمی شود.

قواعد بازی

«نیروهای نامرئی مانند زنجیر بشر را با خود می کشند هرچند خودش این را نمی داند. قدرت کلمات و صدا ها او را جذب می کند.»

قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, قورباغه ات را ببوس, نگاهی فرجام نویسندگان کتاب انگیزشیاین مشهورترین فلسفه او بود. در سال 1871 متولد شده و در سال 1940 نیز از جهان رفته است اما او می تواند یکی از بنیانگذاران کتاب ها و سخنرانی های انگیزشی باشد. فلورانس اسکاول شین نیز یک نویسنده آمریکایی است که با کتاب «بازی زندگی و قواعد بازی» در زمان خود به شهرت رسید. او نیز مانند بسیاری دیگر از این نویسنده ها در فیلادلفیا تحصیل کرده و سبعد همان جا ازدواج کرده هرچند بعدا طلاق گرفته است.

او ابتدا به عنوان یک تصویرگر مشغول کار بود اما رفته رفته به ایده ها و افکار جدید روی آورد. او معتقد بود ریشه همه مشکلات از نقش قانون عشق است. به این ترتیب اصلی ترین توصیه اسکاول شین این بود که به یکدیگر «عشق» بورزید. این زن فیلادلفیایی با همین توصیه ها بنیانگذار جنبش جدیدی شد که این روزها طرفدار بسیاری دارد.

رونمایی از6 عنوان کتاب اَز نویسندگان بومی کردستان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات