طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیهدف از تک رقمی کردن سود تسهیلات

هدف از تک رقمی کردن سود تسهیلات

کاهش نرخ سود اوراق مسکن در دستور کار / نرخ سود تسهیلات مسکن تک رقمی شد

احتمال استقبال از تسهیلات با نرخ سود معادل 9.5 در نقاط غیرفرسوده و هشت درصد در نقاط فرسوده چقدر است؟


اقتصاد ایران

اقتصادنیوز نوشت: احتمال استقبال از تسهیلات با نرخ سود معادل 9.5 در نقاط غیرفرسوده و هشت درصد در نقاط فرسوده چقدر است؟

 نرخ سود تسهیلات برای مسکن اولی ها پس از 25 سال تک رقمی شد. محمدهاشم بت شکن، مدیرعامل بانک مسکن گفته است: «بعد از سال 1369 هیچ گاه نرخ سود تسهیلات مسکن تک رقمی نبوده است.» هشتم شهریورماه بود که خبر خوش تک رقمی شدن نرخ سود تسهیلات از سوی رئیس جمهور به خانه اولی ها ابلاغ شد.

تصمیمی که به تازگی از سوی شورای پول و اعتبار گرفته شد تا شاید تاثیری در رابطه با خروج از رکود بخش مسکن داشته باشد و موجب رونق در بخش مسکن و در نهایت اقتصاد کشور شود. در این راستا حتی دولت یازدهم برنامه و سیاست های بسیاری برای رونق در این بخش به کار گرفت و تسهیلات متنوعی را برای ساخت و ساز و خرید در بازار مسکن معرفی کرد. صندوق بعد انداز مسکن یکم که در خردادماه سال 1394 رونمایی شد، یکی از این تسهیلات است که برای خانه اولی ها به اجرا درآمد.

اگرچه به گفته عده ای از کارشناسان در بازار مسکن در آن زمان، شرایط بازپرداخت تسهیلات این صندوق سخت بود و نیازمندان واقعی مسکن نمی توانستند از آن بهره مند شوند، اما رفته رفته شرایطی مهیا شد که متقاضیان بتوانند به آسانی به این تسهیلات دسترسی پیدا کنند و بازپرداخت قابل توجیه تری داشته باشند.

به هر حال این شرایط با کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی، برای متقاضیان هموارتر شد. بنابراین به نظر می رسد موضوع اصلاح نرخ سود تسهیلات برای خانه اولی ها که تاکنون طی سه مرحله صورت گرفته است، راهی باشد تا جذابیت برای استفاده از تسهیلات مسکن را افزایش دهد. این نرخ در دو مرحله از 14 درصد به 9.5 درصد کاهش یافته است و امید می رود که مورد اقبال متقاضیان در راستای خانه دار شدن قرار بگیرد.

همچنین علاوه بر کاهش نرخ سود تسهیلات برای مسکن اولی ها، این نرخ برای دریافت تسهیلات در نقاط فرسوده با هدف نوسازی و بهسازی این بافت ها نیز، کاهش یافته است. از این رو به منظور تشویق متقاضیان به خرید و ساخت وساز در نقاط فرسوده، این نرخ به هشت درصد رسیده است. البته در این راستا مدیرعامل بانک مسکن گفته است: «در حالی که شرط دریافت وام از محل صندوق یکم مسکن که سقف مبلغ آن به 160 میلیون تومان می رسد، خانه اولی بودن و استفاده نکردن از تسهیلات دولتی است، این شرط برای خرید مسکن در بافت های فرسوده حذف شده است.»

 به هر حال افراد بسیاری امید دارند با اجرای این مصوبه بخش مسکن که مدت هاست در دوران رکود به سر می برد، رنگ و بویی تازه بگیرد. حال جای سوال است احتمال استقبال از این تسهیلات با نرخ سود معادل 9.5 در نقاط غیرفرسوده و هشت درصد در نقاط فرسوده چقدر است؟ آیا با اتخاذ سیاست کاهش نرخ سود تسهیلات می توان انتظار داشت بازار مسکن رونق یابد؟ در مجموع آیا سیاست تک رقمی کردن سود تسهیلات خانه اولی ها سیاست درستی است؟ آیا وجود چنین طرحی به خانه دار شدن خانه اولی ها کمک می کند؟

علی قائدی در این رابطه گفت: کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق بعد انداز مسکن یکم منجر به کاهش اقساط تسهیلات و افزایش استقبال متقاضیان با درآمد متوسط از تسهیلات این صندوق در بخش مسکن می شود و به تبع آن بعد از طی دوره سپرده گذاری تقاضا در بخش مسکن از محل تسهیلات اخذشده از این صندوق افزایش می یابد. از طرف دیگر کاهش نرخ سود تسهیلات این صندوق هزینه تامین مالی بخش تولید مسکن را نیز کاهش می دهد و می تواند زمینه ایجاد رونق در بخش ساخت و ساز نیز شود.

این کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: کاهش نرخ سود تسهیلات سیاست درستی است ولی کافی نیست و ضروری است تا به منظور کاهش بیشتر اقساط تسهیلات خرید مسکن علاوه بر کاهش نرخ سود تسهیلات دوره بازپرداخت تسهیلات نیز طولانی تر شود.

نرخ سود وام مسکن تک رقمی شد
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات