طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیهند بازار نفت را قبضه می کند

هند بازار نفت را قبضه می کند

روسیه جایگزین ایران می شود / کاهش سهم ایران در بازار نفت هند

اگر به دنبال دلیلی برای تعیین بهای نفت هستید باید بدانید که هند هم اکنون گوی رقابت را از چین ربوده است.


بازار نفت

خبرآنلاین: اگر به دنبال دلیلی برای تعیین بهای نفت هستید باید بدانید که هند هم اکنون گوی رقابت را از چین ربوده است.

هند در حال طغیان در بازار مصرف است و به زودی نقش کلیدی در تعیین بازار تقاضا خواهد داشت. داده های جدید نشان می دهد که تقاضای هند در سه ماه گذشته شتاب بیشتری نسبت به دوره ده ساله داشته است.

از طرفی بر اساس نقل از آژانس بین المللی انرژی، هند نفتی وارداتی را  صرفا خوراک پالایشی نمی کند بلکه  خود نیز رکورد مصرف 4 میلیون بشکه را در ماه های اخیر زده است.

عرضه مازاد جهانی و مسائل متفاوت سیاسی و اقتصادی در کشورهایی همچون نیجریه و ونزوئلا فشار بر نفت خام کاهش داده  و تحلیل گران می گویند، انتظار دارند این اتفاق در آینده نزدیک نیز تداوم داشته باشد.

البته اتفاقات بزرگ تر دیگر از جمله تصمیم به جدایی از اتحادیه اروپا از سوی بریتانیا و نشیب اقتصاد چین از دیگر عوامل زیاد تأثیر گذار بر بهای نفت هستند. هرچند که تقاضای چین برای نفت کاهش یافته است، اما با افزایش تقاضای هند منجر شده که بهای برنت روی 50 دلار تا پایان سال متعادل بماند.
هلیما کرافت، مدیر عامل و مدیر بخش جهانی استراتژی کالا بازارهای مرکز آر بی سی می گوید: «ما انتظار داریم بازار در تعادل بماند و فکر می کنیم عرضه مازاد نیز تا پایان سال به طور کلی رفع شود. کشورهای عضو اوپک نیز این نظریه را تقویت کرده اند و کشورهایی همچون عربستا ن و ایران نیز بازار را بیش از گذشته دچار مازاد نکرده اند. از طرفی منازعات سیاسی و اقتصادی در نیجریه و ونزوئلا همچنان ادامه دارد و تولید نفت را با مشکل مواجه کرده است.»

نیجریه به علت مشکلاتی که با شبه نظامیان دارد، نمی تواند میزان تولید خود را افزایش دهد. ونزوئلا نیز درگیر تورم و کاهش درآمدهایش شده و با عدم پرداخت بدهی های خود به پیمانکاران تولید نفتش به شدت کاهش یافته است و این شرایط ممکن است سخت تر شود.

از طرفی لیبی همچنان گزینه مردد عرضه نفت به شمار می رود. پایانه های شرقی لیبی از سال 2014 تا کنون به علت درگیری شورشیان با نیروهای دولتی بسته مانده هست. دولتی که از سوی سازمان ملل تشکیل شده، هم اکنون در حال مذاکره با طرفین برای ایجاد ارتباط و کاهش تنش ها بین آن ها است. اما  اگر پایانه های شرقی لیبی بازگشایی شوند و صد ها هزار بشکه به تولید نفت لیبی افزوده می شود و آن زمان باید منتظر کاهش قیمت نفت در بازار جهانی بود.

 عوامل زیادی در مورد بهای نفت دخیل هستند که هر کدام تأثیر به سازیی در بهای نفت دارند.  

با توجه به شرایط ویژه تولید کنندگان چشم بیشتر تحلیلگران به مصرف کنندگانی همچون چین و به ویژه هند است و همچون گذشته دیگر تقاضای چین تنها عامل بازار تقاضا در تعیین بهای نفت نیست بلکه هم اکنون نقش هند بسیار مهم است.

هندبال نفت وگاز گچساران در جام باشگاههای آسیا
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات