طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریهنوز آژیر خطر ادبیات دفاع مقدس به صدا درنیامده است

هنوز آژیر خطر ادبیات دفاع مقدس به صدا درنیامده است

رونمایی از دو کتاب جدید در حوزه ادبیات دفاع مقدس

ادبیات دفاع مقدس که پیش از این متولیان زیادی داشت هم اکنون متولی ندارد.

ادبیات دفاع مقدس, اکبر صحرایی, نویسنده دفاع مقدس, هنوز آژیر خطر ادبیات دفاع مقدس صدا درنیامده

ادبیات دفاع مقدس, اکبر صحرایی, نویسنده دفاع مقدس

اکبر صحرایی، نویسنده در مصاحبه با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص جایگاه موضوع دفاع مقدس در ادبیات گفت: متأسفانه اگرچه در مقطعی از زمان شاهد این بودیم که ارگان ها و نهادهای زیادی خود را متولی ادبیات دفاع مقدس می دانستند اما در سال های اخیر و بخصوص امسال متوجه شدم که به این حوزه ادبی کم توجهی شده و به عبارت دیگر حوزه ادبیات دفاع مقدس متولی ندارد.

وی افزود: بی متولی شدن ادبیات دفاع مقدس به گونه ای است که نویسندگان فعال در این حوزه به سمت حوزه های دیگر ادبی می روند.

این نویسنده در بخش دیگری از سخنانش با بیان این امر که ما در سطح جامعه به شدت شاهد کمبود فضای فرهنگی و اتفاقات مرتبط با این عرصه هستیم، گفت: امروزه جامعه ما دچار تشنگی فرهنگی شده اما این موضوع محسوس نیست یعنی هنوز آژیر خطر آن به صدا درنیامده است.

صحرایی ادامه داد: هم اکنون اگرچه فضایی ایجاد شده که در آن بحث های بسیاری در زمینه فرهنگ شکل می گیرد اما حرف های کسانی که می گویند دغدغه فرهنگی دارند، عملی نمی شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از فلاسفه می گویند اگر می خواهید جامعه ای را بشناسید باید به سرانه مطالعه آن جامعه نگاه کنید. به نظر من هم ادبیات مادر فرهنگ است البته امروزه ادبیات ما وضع اسفباری پیدا کرده و علاوه بر اینکه اقشار متفاوت جامعه رغبت چندانی به مطالعه ندارند و ناشران نیز تا اندازه ای از کار خود دلسرد شده اند، کتابفروشی ها نیز یکی یکی تعطیل می شوند و به ساندویچ فروشی تبدیل می شوند.

این نویسنده افزود: وقتی مطالعه در میان اقشار متفاوت جامعه کم می شود اجتماع دچار مشکلاتی می شود و در این میان بردن آبروی فرد مسلمان نیز به عنوان یکی از نشانه های تشنگی فرهنگی به چشم می خورد.

صحرایی گفت: رجوع بیش از اندازه به شبکه های اجتماعی نیز تشانه تشنگی فرهنگی است زیرا زمانی که سطح آگاهی جامعه کاهش پیدا می کند اقشار متفاوت آن بیش از پیش به سمت شبکه های اجتماعی می روند.

وی در پایان در خصوص فعالیت خود خاطرنشان کرد: هم اکنون در انتظار انتشار 2 جلد پایانی مجموعه کتاب های «دار و دسته دارعلی» هستم. این کتاب ها یک سال است که در مرحله آمادگی برای چاپ به سر می برند و با اینکه در اختیار ناشر قرار گرفته اند هنوز منتشر نشده اند.

تدارک صدا و سیمای مرکز سمنان برای گرامی داشت هفته دفاع مقدس
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات