طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللکودتای نافرجام ترکیه بر روابط آنکارا و غرب سایه افکنده است | واشینگتن پست

کودتای نافرجام ترکیه بر روابط آنکارا و غرب سایه افکنده است | واشینگتن پست

فشار سیاسی بر آنکارا بعد از کودتای نافرجام؛ روابط پرتنش ترکیه با شرکای غربی

یک روزنامه آمریکایی در مطلبی نوشت بعد لرزه های کودتای نافرجام ترکیه روابط آنکارا و غرب را تهدید می کند.

کودتای نافرجام ترکیه, فتح الله گولن, مظنونان طراحی کودتای ترکیه, واشینگتن پست کودتای نافرجام ترکیه روابط آنکارا غرب سایه افکنده

کودتای نافرجام ترکیه, فتح الله گولن, مظنونان طراحی کودتای ترکیه, ناتو, بین الملل, اقدامات سرکوبگرانه آنکارا, سازمان پیمان آتلانتیک شمالی, طراحان کودتای ترکیه
به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه آمریکایی واشینگتن پست با انتشار نقل ازی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: بیش از دو ماه از کودتای نافرجام ترکیه می گذرد. آنکارا هفته گذشته، اولین مدرکی که ثابت می کند «فتح الله گولن،» واعظ، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه که در تبعیدی خودخواسته در «پنسیلوانیای آمریکا» زندگی می کند، در طراحی کودتای اخیر ترکیه دست داشته را تحویل واشینگتن داده است.


در ادامه نقل از آمده است: در صورت تأیید این اطلاعات بوسیله وزارت دادگستری آمریکا، یک دادگاه فدرال درخصوص استرداد گولن به ترکیه تصمیم گیری خواهد کرد. از سوی دیگر، طولانی شدن مراحل رسیدگی به درخواست ترکیه و یا تأیید نشدن اطلاعات دریافتی از سوی وزارت دادگستری آمریکا، تهدیدی جدی برای اتحاد میان واشینگتن و آنکارا خواهد بود. این در حالی است پیش از این، واکنش و اقدامات دولت ترکیه بعد از سرکوبی این کودتا، اتحاد و روابط آنکارا را با «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) و آمریکا تحت تأثیر قرار داده است.


نگارنده نقل از سبعد می افزاید: بی توجهی «باراک اوباما،» رئیس جمهور آمریکا، نسبت به درخواست های مکرر مقامات ترکیه مبنی بر استرداد گولن به این کشور، نارضایتی آنکارا را در پی داشته است. «عمر سلیک،» وزیر امور اتحادیه اروپای ترکیه، در یک گفتگوی خبری در این خصوص اظهار داشت: ما حمایتی که انتظارش را داشتیم از دوستان غربی مان دریافت نکردیم. آن ها در کنار ما نایستادند. به همین دلیل، «رجب طیب اردوغان،» رئیس جمهور ترکیه، نیز ماه گذشته، برای افزایش گزینه های پیش روی این کشور و با هدف بهبود روابط تیره میان آنکارا و مسکو به روسیه سفر کرد. از سوی دیگر، اقدامات سرکوبگرانه دولت ترکیه علیه مظنونان طراحی کودتای مزبور انتقادات غرب را برانگیخته است.


در ادامه نقل از آمده است: با این وجود، همکاری ترکیه در جنگ علیه داعش و پیشگیری از ورود مهاجران به اروپا از چنان اهمیتی برای آمریکا برخوردار است که به نظر می رسد واشینگتن تصمیم گرفته است علی رغم انتقادات اولیه، در برابر اقدامات سرکوبگرانه ترکیه بعد از کودتا و نقض دموکراسی از سوی این کشور، نرمش بیشتری نشان دهد.
تبعات کودتای نافرجام ترکیه بر روابط تهران-آنکارا | ترک پرس بررسی کرد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات