طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
وب کم جاسوسی خاموش

وب کم جاسوسی خاموش

«داعشِ خاموش» در کمین خاورمیانه

می توان بدون اطلاع شما، وب کم خاموش رایانه تان را روشن کرد.

شیراز, جاسوسی, فارس, وب کم جاسوسی خاموش

شیراز, جاسوسی, فارس, وب کم, خاموش
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ وب کم، مخفف Web Camera به یک دوربین دیجیتال گفته می شود که به رایانه متصل شده و به کاربر این امکان را می دهد تصویری ویدئویی و زنده از خود را توسط یک ارتباط اینترنتی به کاربر یا کاربران دیگر نمایش دهد.
این روزها وب کم ها علاوه بر رایانه و لپ تاپ، با عملکردی مشابه در دستگاه های دیگری همچون تبلت ها، تلفن های همراه و برخی نمایشگرها و تلویزیون ها نیز مشاهده می شود.
این دوربین های دیجیتال کوچک براحتی این امکان را فراهم می کند تا هر لحظه و با کمک نرم افزارهای متعددی که برای ارتباطات آنلاین طراحی شده است، تصویری شفاف و زنده را در ارتباطات ویدئویی خود تجربه کنید، اما گاهی همین تجربه لذتبخش به حدی خطرناک و تهدیدآمیز است که موجب می شود مارک زاکربرگ، موسس فیسبوک نیز وب کم لپ تاپ خود را بپوشاند!
نظر شما در این باره چیست؟ آیا وب کم ها تا این حد خطرناک هستند؟ اصلا چرا باید یک وب کم خاموش خطر داشته باشد؟
وب کم همیشه روشن
نخستین نکته ای که در بحث خطرناک بودن وب کم باید به آن اشاره کرد این است که وب کم خود را همواره روشن فرض کنید، چراکه به هزار و یک روش می توان بدون اطلاع شما، وب کم خاموش رایانه تان را روشن کرد. این کار براحتی توسط هکرها از راه دور قابل انجام است و در موارد زیادی نیز بدافزارهای مستقر روی رایانه شما می توانند کنترل وب کم را در دست بگیرند. بعد با فرض روشن بودن وب کم و ارسال تصاویری شفاف به کاربران دیگر، عمق فاجعه مشخص شده و نیازی به ذکر دلایل بیشتر برای خطرناک بودن وب کم وجود ندارد.
با احتساب خطرناک بودن وب کم، روش هایی نیز برای در امان ماندن از تهدیدهای احتمالی و حفظ حریم خصوصی وجود دارد. این روش ها شما را قادر می کند در مواقع نیاز وب کم را فعال کرده و در دیگر موارد نیز بدون ترس از خطرات امنیتی موجود، آن را غیرفعال کنید.
جداسازی وب کم
شاید باورتان نشود، اما بسیاری از کاربران در سراسر جهان در صورت استفاده از وب کم های متصل به درگاه یو اس بی نیز این دوربین ها را همواره به رایانه خود متصل نگه داشته و در صورت نیاز نداشتن به وب کم نیز اتصال آن را از رایانه قطع نمی کنند.
چنانچه شما نیز از یک وب کم با ویژگی اتصال به درگاه یو اس بی استفاده می کنید از همین الآن تصمیم بگیرید بعد از استفاده از وب کم، اتصال آن را از رایانه جدا کنید. این اقدام نخستین کاری است که می توانید برای حفظ حریم خصوصی خود انجام دهید.
وب کم در لپ تاپ ویندوزی
همان طور که می دانید اتصالات وب کم در یک لپ تاپ غیرقابل جدا کردن است. در این شرایط برای اطمینان از امنیت وب کم، پیشنهاد می شود وب کم را از روش های مختلفی که سیستم عامل ویندوز در اختیارتان قرار می دهد، غیرفعال کنید. برخی از این روش ها عبارت است از:
در ویندوز 10 به منوی استارت مراجعه کرده و عبارت Webcam را جستجو کنید. روی Webcam privacy settings کلیک کنید و در پنجره باز شده بعد از پیدا کردن گزینه Let apps use my camera کلید مرتبط با آن را به وضعیت خاموش تغییر دهید.
روش دیگر کلیک راست روی منوی استارت و انتخاب گزینه Device Manager است. در پنجره مدیریت سخت افزارها، بخش Imaging Devices را پیدا کرده بعد از گسترش فهرست مرتبط با آن روی گزینه های مرتبط با دوربین (Camera) کلیک راست ماوس را فشار داده و Disable را انتخاب کنید. (این تغییرات ممکن است بعد از نصب به روزرسانی ها یا ری استارت شدن رایانه از بین برود(
روش سوم که در برخی از لپ تاپ ها می توان از آن استفاده کرد در بایوس اعمال می شود.
در این روش باید به تنظیمات بایوس در رایانه مراجعه کرده و گزینه ای همچون CMOS camera ،integrated camera یا webcam را در میان گزینه های موجود جستجو کنید. با پیدا کردن این گزینه و تغییر آن به وضعیت Disable می توانید وب کم را از بایوس غیرفعال کنید.
روش سنتی
تمام روش های ذکر شده در مطلب، برای غیرفعال کردن وب کم پیشنهاد می شود، اما کارشناسان امنیتی استفاده از هریک از این روش ها را بی خطر ندانسته و همواره این احتمال را می دهند روشی برای دور زدن محدودیت های اعمال شده نرم افزاری وجود داشته باشد. در چنین شرایطی تنها روشی که می توان بیش از همه به آن اعتماد کرد، روش سنتی است! در این روش نه از نرم افزاری خاص خبری است و نه برای انجام آن باید مراحل مختلفی را در سیستم عامل های مختلف طی کرد. تنها کاری که باید انجام دهید چسباندن یک تکه کاغذ، استیکر، شکلک، اموجی یا هر گزینه دلخواه دیگر روی لنز دوربین است. از مزایای دیگر این روش نیز قابل استفاده بودن آن در دستگاه های هوشمند و هر تجهیز دیگری است که از دوربین استفاده می کند.

سرنگونی بالگرد جاسوسی سعودی ها توسط کمیته های مردمی یمن فیلم
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات