طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیحالت جمهوری اسلامی ایران در زمان تجاوز رژیم بعث تصاویر

حالت جمهوری اسلامی ایران در زمان تجاوز رژیم بعث تصاویر

جمهوری اسلامی ایران امن ترین کشور درسطح منطقه ودنیا

با اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران، معارضه جدیدی بین انقلاب اسلامی و استکبار جهانی شروع شد.

به نقل از خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، خشم استکبار جهانی به ویژه آمریکا را برانگیخت، زیرا علاوه بر سرنگونی رژیم شاهنشاهی که حافظ منافع آنان در منطقه خاورمیانه محسوب می شد، عمدتاً با سیاست استقلال جویانه و نفی سلطه شرق و غرب منافع بین المللی آمریکا را به خطر انداخت؛ به طوریکه با اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران معارضه جدیدی بین انقلاب اسلامی و استکبار جهانی شروع شد.


آمریکا با اشغال سفارت خود در ایران عملاً خود را در محاصره غافلگیرانه انقلاب اسلامی دید و با وجود فشارهای سیاسی و تبلیغات گسترده جهانی نتوانست از این محاصره خارج شود، تا اینکه به عملیات طبس در پنجم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۹ جهت آزادی گروگان های خود دست زد که با شکست مواجه شد.


ایالت متحده آمریکا بعد از ناکامی در عملیات طبس، به منظور تحت فشار قرار گرفتن ایران کودتای نوژه را دامن می زند که با عدم موفقیت رو به رو می شود. آنگاه آمریکا و متحدانش به این فکر افتادند که ایجاد یک غائله مرزی با توجه به اوضاع سیاسی داخل و توان نیروهای مسلح ایران می تواند هدف او را تحقق ببخشد، از این جهت طرح حمله نظامی به ایران در دستور کار متخصصان و کارشناسان سیاسی و نظامی آمریکا قرار گرفت، یکی از مقامات کاخ سفید در این باره اظهار داشت: آمریکا به بررسی عملیات احتمالی نظامی از قبیل محاصره دریایی و هوایی و جنگ در بیابان پرداخته است.حزب بعث, آمریکا, داعش, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث

حزب بعث, آمریکا, داعش, دفاع مقدس, عراق, جنگ تحمیلی


صدام حسین رئیس جمهور آن روزهای عراق با علم به راه حل نظامی آمریکا همواره با طرح ادعاهای واهی، مبنی بر حاکمیت بر اروندرود و استرداد جزایر سه گانه و… خود را به عنوان کاندیدای حمله نظامی در منطقه مطرح می نمود و برای جلب اعتماد آمریکا شرایط سیاسی و اقتصادی و نظامی خود را به نحو مطلوبی بهبود بخشید.


اوضاع سیاسی


یکی از نشانه های بارز اوضاع سیاسی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حاکمیت لیبرال ها است. تحقیقاً شروع نخست وزیری مهندس بازرگان (۱۶ بهمن ۱۳۵۷) تا سقوط بنی صدر در تیرماه ۱۳۶۰ را می توان دوران حاکمیت لیبرال ها نامید. مهندس بازرگان و همفکرانش در سیاست خارجی معتقد به عادی سازی روابط با آمریکا، و سیاست داخلی معتقد به جذب تمام گروه های سیاسی بودند، گروه هایی که از نظر ماهوی با حکومت اسلامی خصوصاً حکومتی که در رأس آن ولی فقیه عادل و جامع الشرایط باشد، مخالف بودند. به همین علت با لیبرال ها در مقابل نیروهای انقلابی و پیرو خط امام(ره) وحدت تاکتیکی برقرار کردند.


از سوی دیگر دولت آمریکا ضمن مثبت ارزیابی کردن روند تحولات داخلی ایران سعی می کرد با حمایت از لیبرال ها، سیاس داخلی ایران را در جهت اهداف مورد نظر خود هدایت کند. به همین علت با دخالت در اغتشاشات نقاط مرزی، نظیر کردستان و گنبد و… ضمن مشغول کردن نیروهای حزب الله و پیرو خط امام(ره) درصدد تثبیت موقعیت لیبرال ها در مسند امور بر آمد. گروه های چپ و راست نیز از این موقعیت استفاده کرده و با حضور در مراکز متفاوت از جمله کارخانه ها و دانشگاه ها تلاش گسترده ای را شروع کردند و قصد داشتند با بهره برداری از اوضاع، در مصادر حساس نفوذ کرده و سرانجام رشته امور را به دست گیرند، و با سیاست گاهی به نعل و گاهی به میخ سعی می کردند ضمن حمایت از دولت بازرگان مشکلات پیش آمده را متوجه لیبرال ها کنند.جنگ تحمیلی, آمریکا, عراق, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


در مقابل این جریانات، نیروهای اصیل انقلاب اسلامی که از فرامین و دستورات امام خمینی(ره) تبعیت می کردند، برای حفظ دستاوردهای انقلاب و اجرای احکام اسلام همه تلاش خود را به کار گرفتند، و در این راستا با برگزاری رفراندوم ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ که در آن نوع حکومت مشخص شد و نیز انتخابات مجلس خبرگان به منظور تدوین قانون اساسی و تشکیل مجلس شورای اسلامی، قدم های بزرگی را در جهت تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی برداشته شد. امّا ایجاد جو ناآرام سیاسی و فشارهای روانی از سوی گروهک ها و تفرقه افکنی در صفوف ملت با تحریک عوامل خارجی در سایه حاکمیت لیبرال ها، وضعیتی را به وجود آورد که برای نیروهای مؤمن و حتی خود حضرت امام(ره) قابل تحمل نبود.


نکته قابل توجه در مورد لیبرال ها این است که سابقه مبارزاتی آنها علیه رژیم پهلوی نظیر سیاست کشورداری آنها در پس از انقلاب بوده است، آنها نه تنها هیچ گاه مبارز جدی نبودند، بلکه اساساً اعتقادی هم به سرنگونی رژیم پهلوی نداشنتد، با وجود این پس از پیروزی خود را متولی اصلی انقلاب قلمداد کرده و حتی امام(ره) را از چهره های مبارزی می دانستند که به سلک آنها پیوسته است.


روی کار آمدن مهندس بازرگان به عنوان نخست وزیری از سوی حضرت امام(ره) بر اساس تدبیر خاصی صورت گرفته بود؛ زیرا امام راحل(ره) به خوبی می دانست که اگر بخواهد لیبرال ها و هر مدعی دیگری مانند بنی صدر را با علم به بی کفایتی آنها اصلاً وارد صحنه سیاست نکند، برای همیشه مخلّ نظام جمهوری اسلامی خواهند بود، زیرا با یدک کشیدن سابقه زندان و مبازره که با حمایت بعضاً جناح های مذهبی همراه بود، در شرایط نارس سیاسی و فکری جامعه، انقلاب اسلامی را با مشکل زیاد ای مواجه می ساختند.حزب بعث, دفاع مقدس, جنگ تحمیلی, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


بدین ترتیب امام(ره) تصمیم گرفت که لیبرال ها را وارد صحنه کند تا امتحان خود را بعد داده و برای همیشه طومار آنها در هم پیچیده شود، و از نظر معظم له بهترین زمان همان شرایط اولیه انقلاب بود. لذا ملاحظه می کنیم که امام راحل(ره) به عنوان حافظ اصلی انقلاب اسلامی چگونه لیبرال ها را در رسیدن به اهداف خود با وجود حاکمیت در دستگاه های اجرایی کشور ناکام می گذارد، البته لیبرال ها هم به گمان اینکه همه چیز را به دست گرفتند، با شتاب زدگی هرچه بیشتر باعث افول عمر کوتاه سیاسی خود شدند؛ زیرا با علنی کردن اهداف پنهان در سخنرانی ها و گفتگو ها حتی برقراری رابطه با آمریکا و ملاقات با سران آنها، نیروهای انقلاب و پیرو خط امام(ره) را در شرایطی قرار داد تا به مرکز هدایت و سازماندهی این توطئه ها یعنی سفارت آمریکا حمله ور شده و بنا به فرمودة امام(ره) انقلابی بزرگتر از انقلاب اول را به وجود آورند.


اگرچه اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام و افشای اهداف توسعه طلبانه آمریکا و پرده برداشتن از ارتباط بعضی از سران دولت موقت موجب سقوط دولت مهندس بازرگان شد، لکن حکومت لیبرالیسم با انتخاب بنی صدر به عنوان رئیس جمهور همچنان به حیات خود ادامه داده و با سیاست حذف نیروهای انقلابی از تمام صحنه ها، اطمینان آمریکا و گروهک های وابسته به او در داخل را بیشتر از دولت موقت به خود جلب نمود.حزب بعث, عراق, دفاع مقدس, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


در مجموع عوامل فشار بر علیه خط امام و نیروهای وفادار به این خط را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:


الف) فشار سیاسی آمریکا به منظور آزاد کردن جاسوسان خود در سفارت آمریکا، که با حفظ موقعیت سیاسی لیبرال ها همراه بوده است. در این مورد می توان قطع ارسال تجهیزات نظامی و تجاری و توقف واردات آمریکا به ایران توسط کارتر رئیس جمهور موقت این کشور، لغو پروازهای آمریکا به ایران و صدور روادید برای ایرانیان و توقیف دارائی های ایران در بانک های آمریکا را نام برد.


ب) تشدید بحران ها و ناآرامی های مرزی در استان کردستان.


ج) طرح حمله نظامی در واقعه طبس به بهانه آزاد ساختن گروگان های آمریکایی در ایران.


د) درخواست آمریکا از کشورهای عضو بازار مشترک اروپا مبنی بر تحریم اقتصادی ایران و موافقت آنها.


هـ) ایجاد جو شدید تبلیغاتی و جنگ روانی علیه نیروهای مؤمن و انقلابی با تحریک گروهک های داخلی خصوصاً سازمان منافقین.


و) محور قرار دادن بنی صدر رئیس جمهور وقت در اجرای اهداف داخلی و ایجاد وحدت تاکتیکی بین همه گروه های مخالف در لوای بنی صدر و استفاده از موقعیت و امکانات تبلیغاتی رئیس جمهور در راستای تحقق آن.


سرانجام با این فشارها نتوانستند نیروهای مکتبی را از صحنه های متفاوت انقلاب حذف و حاکمیت ولایت فقیه را تضعیف کنند و بر اساس تحلیل های محاسبه شده ایجاد یک غائله مرزی و درگیر شدن با رژیم عراق را برای شکست نیروهای مکتبی مؤثر دیدند، از این رو تفسیر نادرست از مفهوم صدور انقلاب که تحریک دولت های مرتجع منطقه خصوصاً رژیم عراق، علیه انقلاب اسلامی و شخص حضرت امام(ره) را به همراه داشت، برای آغاز مناسب دانستند، زیرا رژیم بعثی عراق با داشتن بیشترین شیعه و وجود عتبات مقدسه امامان شیعه در آن کشور خود را نخستین کانون سرایت صدور انقلاب اسلامی تلقی می کرد، لذا پیش از سران دولت های دیگر منطقه احساس خطر نمود و با شهادت آیت الله صدر و خواهرش به قلع و قمع نیروهای جوان مذهبی می پردازند.حزب بعث, داعش, جنگ تحمیلی, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


آمریکا با مثبت ارزیابی کردن این استراتژی علاوه بر تبلیغات بین المللی و منطقه ای، سیاست تبلیغاتی داخلی ایران را نیز در جهت تحریک رژیم عراق هدایت می کرد و در آن سو رژیم عراق را وادار به ارسال نقل از تحریکات داخلی لیبرال ها به مجامع بین المللی می کرد تا حمله سراسری آنها را در آینده موجه جلوه دهد.


برای نمونه وزارت خارجه عراق در تاریخ ۱۶ مه ۱۹۸۰ به دبیر کل سازمان وحدت آفریقا نوشت:


دولت ایران، سه جزیره عربی را که شاه با زور و با تخلف از قوانین و عرف بین المللی اشغال کرده بود هنوز در تصرف خود دارد، به علاوه دولت ایران در امور داخلی کشورهای دیگر، صدور به اصطلاح انقلاب ایران دخالت می کند و آنها را تهدید به اعمال زور می نماید. به علاوه فرمانده نیروی زمینی ایران بعد از ملاقات با امام خمینی و بنی صدر در تاریخ ۷ آوریل ۱۹۸۰ اعلام داشت که عدن و بغداد متعلق به ماست.


متأسفانه بعضی از شخصیت های سیاسی و نظامی وقت هم در مورد مالکیت ارضی تیسفون و مدائن و بصره و دیگر اراضی عراق سخن گفته و یا گفتگو کردند و اگرچه بعضاً نیت سوئی نداشته و بیشتر به خاطر بزرگ جلوه دادن توان نظامی ارزش ایران بوده است، لکن در مجموع این گونه تبلیغات خوشایند لیبرال ها در راستای سیاست تحریک عراق بوده است. سعدون حمادی نماینده دولت بعثی عراق هم در سازمان ملل متحد انگشت روی همین نقطه نظرات گذاشت و با جمع بندی از صدور انقلاب، جمهوری اسلامی را به تمایلات کشورگشایی متهم کرد.حزب بعث, عراق, آمریکا, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


علت روشن ما در اینکه بنی صدر می خواست از بحران تجاوز رژیم عراق به ایران در جهت حذف نیروهای مکتبی و در رأس همه آنها روحانیت آگاه و متعهد به ولایت فقیه خصوصاً شخص شهید آیت الله دکتر بهشتی استفاده مطلوب را ببرد، موضع گیری های ایشان در ایّام پس از تجاوز سراسری رژیم عراق است. بنی صدر از یکسو هیچ گونه برنامه ریزی عملیاتی برای دفع تجاوز دشمن که بخش اعظمی از خاک کشورمان را در غرب و جنوب تحت اشغال خود داشت، نمی کرد و اصلاً اعتقادی به مقابله با آنها به خاطر هدف مذکور نداشت و از سوی دیگر دلیل ناتوانی و عدم برنامه ریزی عملیاتی کوتاه مدت و درازمدت را مزاحمت و کارشکنی گروه اقلیتی (نیروهای مکتبی) در داخل می دانست و همه ناکامی در حفظ مرزها و عقب نشینی ها را به خرج نیروهای مکتبی تجزیه و تحلیل می کرد. به عنوان نمونه وی در سخنرانی ۱۴ اسفند ۵۹ گفت:


در داخل کشور کسانی هستند که موافق پیروزی ما در این جنگ نیستند و پیروزی ما را خطرناک تر از پیروزی دشمن می دانند، اینها که نمی آیند به طور علنی بگویند ما با پیروزی نیروهای مسلح مخالفیم، آنها زیاد کوشش خود را صرف تضعیف رئیس جمهور و شکستن روحیه نیروهای مسلح ما کرده اند و هر روز یک دروغ را می سازند و می روند از تریبون هایی که دارند، در میان مردم شایع می کنند.عراق, آمریکا, دفاع مقدس, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


از نظر بنی صدر جنگ ایران و عراق را باید جنگ تصفیه نیروهای خط امام نامید، ایشان دقیقاً با دستاویز قرار دادن مسائل جبهه، حرکت نیروهای مکتبی را که با سیاست هدایت شده او از سوی آمریکا مخالفت می کردند، به عنوان تضعیف نیروهای مسلح قلمداد می کرد، و خلاصه اینکه شکست نیروهای انقلابی و مکتبی و در نهایت حذف خط ولایت فقیه برای بنی صدر از دفع تجاوز بیگانه مهم تر بود. تبلیغات شدید او و هوادارانش با استفاده از موقعیت ریاست جمهوری علیه نیروهای وفادار به انقلاب و امام راحل(ره) و ممانعت از حضور نیروهای مردمی در جبهه ها و عدم تجهیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و… دلائل روشنی هستند که نشان می دهد بنی صدر قبل از هر چیزی می خواست با استفاده از حربة جنگ تکلیف خود را با نیروهای مکتبی در داخل روشن کند، و با ظاهر شدن در صفحة تلویزیون با لباس رزم و یا گفتگو در جبهه ها می خواست به مردم بفهماند که رئیس جمهور شما به فکر جنگ است، منتهی اگر پیشرفتی نیست، به خاطر مشکلاتی است که نیروهای مخالف رئیس جمهور ایجاد می کنند و با این عوام فریبی قصد داشت مردم را علیه نیروهای مخلص انقلاب بشوراند.جنگ تحمیلی, دفاع مقدس, آمریکا, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


نیروهای مکتبی هم در مقابل شیطنت لیبرال ها و گروهک های وابسته، بیکار نشسته و با افشای اهداف پنهان آنها، اذهان مردم را روشن می ساختند، به طوری که حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به اتهامات بنی صدر گفت:


من آماده ام تا دلائل خود را مبنی بر عدم توافق صد در صد با آقای بنی صدر اعلام کنم و بگویم که چرا ما نمی توانیم به طور همه جانبه با ایشان مثل آقای رجایی موافق باشیم، خلاصه همانقدر که ایشان از حکومت مکتبی ها وحشت می کنند، ما هم به همان اندازه از حکومت لیبرال ها وحشت داریم و نمی توانیم پس از انقلاب تحمل بکنیم که یک لیبرالیسم بر کشور حکومت بکند که انقلاب به کلی نابود بشود که هیچ روح اسلام و روح رهبر و روح شهداء با آن موافق نیست… ایشان یک اقلیتی را مورد نکوهش قرار می دادند که من دلم می خواست که ایشان آنقدر شهامت به خرج می دادند که صریح نام آن اقلیت مجاهدین انقلاب اسلامی اند؟ یا دانشجویان پیرو خط امامند؟ آیا مدرسین حوزه علمیه قمند؟ کی هستند اینها! یا همه اینها هستند.


آن کسی که رئیس جمهور است و فرماندهی کل قوا هم به او تفویض شده است، جنگ را به وفق مراد خود می بیند و به جای بیرون راندن دشمن از خاک کشور، آن را دست مایه خوبی برای سرکوب کردن و حذف نیروهای مکتبی و وفادار به انقلاب اسلامی می داند، و از سوی دیگر نیروهای دلسوز و عاشقان ولایت از کوچکترین وسیله دفاعی محروم بوده و تحمل چنین شرایطی برای آنها بسیار سخت بود.جنگ تحمیلی, حزب بعث, دفاع مقدس, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


اوضاع اقتصادی ایران


مشکلات اقتصادی ایران در سال های ۵۸ و ۵۹ کمتر از مشکلات سیاسی نبود، در سال های قبل از پیروزی به علت اعتصابات انجام گرفته در بخشهای اقتصادی کشور به ویژه در کمپانی نفت که اقتصاد ایران به فروش آن بستگی داشت، عملاً اقتصاد کشور فلج شده بود، اگرچه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به فرمان امام راحل(ره) کارگران و کارمندانی فعالیت خود را از نو شروع کردند. لکن به علت عدم انسجام سیاسی در داخل و تحریک گروهک های وابسته حرکت اقتصادی شکل مناسبی نداشت.


در مجموع مشکلات اقتصادی را قبل از آغاز تجاوز رژیم عراق به ایران می توان به شرح زیر خلاصه کرد:


الف) معلق ماندن قراردادهای اقتصادی با کشورهای غربی که عمدتاً در زمان رژیم پهلوی منعقد شده بود.


ب) تشکیل سازماندهی مراکز اقتصادی و تولیدی به علت فرار کارشناسان فنی به خارج از کشور.


ج) مشکل فروش نفت و توطئه دشمنان خارجی در بازارهای نفتی و ایجاد تزلزل در قیمت پایه ای نفت در سازمان اوپک.


د) فقدان سیستمی تعریف شده که بتواند الگوهای ارائه شده از سوی امام راحل(ره) را در قالب برنامه های اجرایی جامه عمل بپوشاند و دورنمای روشنی از چهره اقتصاد ایران را ترسیم نماید.


هـ) بلوکه شدن دارائی های ایران در بانک های آمریکا و تحریم اقتصادی ایران.


و) حرکت کند چرخ های اقتصادی به علت عدم امکان تهیه و خرید لوازم یدکی کارخانجات و اغتشاش گروهک ها در محیط های کارگری.


ز) عدم پیش بینی راه حل های اقتصادی متناسب با استراتژی عدم وابستگی به شرق و غرب با حفظ سیاست و مبارزات دائمی با آمریکا.


علاوه بر دلائل مذکور، تمایل لیبرال ها به برقراری رابطه با آمریکا به ویژه در پس اقتصادی، فرصت برنامه ریزی و تدوین الگوهای اقتصادی بر مبنای رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) را از نیروهای مکتبی سلب کرده بود، و در مجموع دورنمای استقلال اقتصادی را خدشه پذیر جلوه می داد.عراق, آمریکا, دفاع مقدس, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


اوضاع نظامی ایران


اوضاع نظامی ایران در سال های ۵۸ و ۵۹ به مراتب بدتر از اوضاع سیاسی و اقتصادی بوده است. ارتش جمهوری اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ دچار تحولات زیاد ای گردید؛ زیرا ساختار ارتش متناسب با منافع شاه و اولویت های سیاسی آمریکا در منطقه بوده است و با آن ساختار نمی توانست در خدمت اهداف انقلاب اسلامی قرار گیرد. حضرت امام خمینی(ره) ضمن تأکید بر حفظ انسجام ارتش، فرصت لازم را در اختیار این نیرو قرار داد تا ساختار جدید خود را بر مبنای معیارهای ارتش مکتبی توسعه دهد، در کنار این مأموریت مهم با مشکلات جانبی دیگری مواجه بود که زیاد ترین آنها عبارتند از:


الف) خروج کارشناسان نظامی و فرار فرماندهان نظامی به خارج از کشور که عمدة فنون و تخصص های نظامی را در اختیار داشتند.


ب) کاهش نیروهای ارتش توسط دولت بازرگان، به طوری که در تاریخ ۹/۲/۵۸ اعلام داشت که ایران به ارتش ۵۰ هزار نفری نیازی ندارد و تعداد ارتشیان کاهش خواهد یافت.


ج) اقدام مشکوک دولت بازرگان در زمینه لغو قراردادهای نظامی، از قبیل لغو قرارداد خرید شش فروند زیردریایی از آلمان و لغو قراردادهای نظامی امریکا، که در مجموع کاهش توان نظامی و عدم امکان توسعة طرحهای ساختاری ارتش هدف آن بوده است.


د) کاهش مدت خدمت سربازی از ۲۴ ماه به ۱۲ ماه و اعزام کادرهای ارتش به محلهای سکونت و زادگاه خود، از دیگر اقدامات دولت بازرگان است که سازمان ارتش را دچار تزلزل کرد.


هـ) شعار انحلال ارتش از سوی گروهکهای مخالف هماهنگ با سیاست کاهش توان دفاعی ارتش از سوی لیبرالها.


و) کودتای نوژه و فرار تعدادی از عناصر ارتشی کودتا در تیرماه ۱۳۵۹ به خارج از کشور بویژه عراق، که اطلاعات ارزشمندی از توان دفاعی ایران را در اختیار مسئولان عراق قرار داد.آمریکا, عراق, داعش, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


دشمنان انقلاب اسلامی خصوصا آمریکا با اطلاع دقیق از ماهیت ارتش ایران، بر این باور بودند که در رویارویی با مشکلات نظامی، کارایی لازم را نخواهد داشت. از این رو در ارزیابی خود ارتش ایران را ضربه پذیر می دانستند، و این خود در ایجاد انگیزه جهت تجاوز مرزی به ایران مؤثر بوده است. اگرچه در کنار ارتش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم مشکل گرفت، لکن درگیری های مرزی در استان های کردستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان در کنار شورش های آذربایجان و ترکمن صحرا موجب گردید که سپاه به شدت با بحران های داخلی درگیر باشد و فرصت لازم را برای گسترش سازمان نظامی خود نیابد.جنگ تحمیلی, عراق, آمریکا, حالت جمهوری اسلامی ایران زمان تجاوز رژیم بعث


در هر حال توان دفاعی کشور در حدی نبوده است که بتواند با هجومی سراسری در مرزهای غربی و جنوبی کشور مقابله کند، و این واقعیتی بود که از چشم محافل بین المللی و منطقه ای به دور نماند و تماماً چهره نامطلوبی از حالت نظامی و دفاعی ایران ترسیم می کردند و نیز تصمیم گیرندگان حمله عراق به ایران در تجزیه و تحلیل خود از اوضاع ایران، ضعف بنیه دفاعی کشور ایران را به نقطه امید صدام برای حمله و پیروزی سه روزه مبدّل کرده بود، و این مطلبی است که سران رژیم عراق قبل از حمله با صراحت آن را ابراز می کردند، به عنوان نمونه، طارق عزیز وزیر امور خارجه عراق سه ماه قبل از حمله طی تحلیلی از اوضاع ایران می نویسد: امروز ارتش ایران از هم پاشیده شده است.


فیلم دو ویژگی مهم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات