طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیوعده های دولت برای بیمه اتباع خارجی

وعده های دولت برای بیمه اتباع خارجی

4 هزار نفر از اتباع خارجی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی

«از دو میلیون تبعه خارجی فعال در ایران تنها 15 هزار نفرشان بیمه هستند.» این خبری است که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دیروز اعلام کرد؛ البته نباید فکر کنید که او از اعلام این آمار شرمنده بود، بلکه این خبر را تا حدی هم با خوشحالی اعلام کرد آن هم در مراسم رونمایی از سامانه های اداره کل اتباع سازمان تأمین اجتماعی.


اتباع افغان روزنامه وقایع اتفاقیه: «از دو میلیون تبعه خارجی فعال در ایران تنها 15 هزار نفرشان بیمه هستند.» این خبری است که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دیروز اعلام کرد؛ البته نباید فکر کنید که او از اعلام این آمار شرمنده بود، بلکه این خبر را تا حدی هم با خوشحالی اعلام کرد آن هم در مراسم رونمایی از سامانه های اداره کل اتباع سازمان تأمین اجتماعی.

علی ربیعی ادامه داد: «بیش از 40 سال از حیات تأمین اجتماعی می گذرد و در ماده «5» قانون تأمین اجتماعی آمده است اتباع خارجی باید به طور اجباری تحت پوشش بیمه در بیایند. این قانون 40 سال مغفول بود تا اینکه این الزام و ظرفیت قانونی را در دولت یازدهم به کار گرفتیم.»

وقتی حالت بیمه اتباع خارجی در ایران را مثلا در موتور جست وجوی گوگل دنبال کنید، وعده هایی که در این زمینه داده شده بیشتر از هر چیز نظرتان را جلب می کند. مثلا مدیرکل امور فنی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی سال گذشته گفته بود: «بیمه اتباع خارجی که مجوز اقامت و اشتغال دارند هیچ مانعی ندارد و آنها می توانند با طی مراحل اداری بیمه شوند.» الآن معلوم نیست مانع از نظر مسئولان ایرانی معنی دیگری دارد یا اینکه طی مراحل اداری آن قدر سخت است که بسیاری از اتباع خارجی هنوز نتوانسته اند زیر چتر بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند. ممکن است توجیه مسئولان این باشد که بسیاری از اتباع خارجی مجوز اشتغال ندارند و اختلاف فاحش بین تعداد اتباع موجود و تعداد بیمه شده ها به این علت است اما این هم توجیه خوبی به نظر نمی رسد.

کافی است به حرف های مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی وزارت امور خارجه توجه کنیم که ابتدای همین امسال گفته بود: «برای حدود 360 هزار نفر از اتباع افغانستانی مجوز و کارت اشتغال صادر شده است که با مجوزهای صادر شده در وزارت کار اجازه فعالیت و اشتغال دارند.» بنابراین حتی اگر بخواهیم تنها اتباع افغان و آن هم تنها کسانی که به تازگی مجوز کار و اشتغال برایشان صادر شده را در نظر بگیریم، باز به اختلاف زیادی بین مجوز دارها و بیمه شده ها بر می خوریم یعنی فقط چیزی حدود 245 هزار تبعه افغان در کشور وجود دارند که هم مجوز حضور در ایران را داشته و هم مجوز اشتغال دارند اما از بیمه تأمین اجتماعی برخوردار نیستند.

کفش آهنین نداریم

برای اینکه بفهمیم چرا باوجود حرف های مسئولان مبنی بر اینکه بیمه اتباع خارجی مجوز دار هیچ مانعی ندارد، این همه شاغل بدون بیمه بین آنها وجود دارد شاید بد نباشد نگاهی به روندی که اتباع باید برای بیمه شدن طی کنند، بیندازیم. سیروس نصیری، مدیرکل امور فنی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی، دراین باره می گوید: «برای تمام کسانی که در ایران مشغول به کار هستند اعم از خود ایرانی ها و اتباع مجوز دار، روند بیمه به یک شکل طی می شود. یعنی کارفرما با در دست داشتن مدارک کارگرانش به شعب تأمین اجتماعی مراجعه  و با تکمیل فرم مربوطه و پرداخت حق بیمه، آنها را بیمه می کند.

تفاوت بین ایرانی ها و اتباع خارجی در مدارک مورد نیاز است که در مورد اتباع خارجی کارفرما باید گذرنامه، مجوز اشتغال و روادید کارگر را همراه داشته باشد تا بتواند او را بیمه کند.» او ادامه می دهد: «اتباع خارجی حتی می توانند خودشان را به صورت خویش فرما بیمه کنند و برای این کار هیچ محدودیتی ندارند.»

تا اینجای کار به نظر می رسد همه چیز خوب و مهیاست تا تمام 360 هزار تبعه خارجی که در ایران مجور کار دارند، بیمه شوند اما چرا این اتفاق نمی افتد. عزیز که یکی از این اتباع است و در یک کارگاه ریخته گری در اطراف اسلامشهر کار می کند، می گوید: «15 سال است که به صورت قانونی در ایران کار می کنم اما در این سال ها یک روز هم بیمه نبوده ام؛ البته چند ماه است که با دوندگی عمده توانسته ام برای خود و خانواده ام دفترچه بیمه بگیرم اما با وجود اینکه همسرم بیمار است نه می توانم بیمه تکمیلی بگیرم و نه بیمه تأمین اجتماعی هستم.»

او علت اینکه بیمه نمی شود را این طور توضیح می دهد: «چند ماه پیش برای شرایط بیمه خویش فرما تحقیق کردم و دیدم اگر خودم بخواهم خود را بیمه کنم باید ماهی بیشتر از 300 هزار تومان بدهم آن هم من که با روزی 10 ساعت کار یک میلیون تومان حقوق می گیرم. کارفرمای ما هم که صاحب کارگاه محسوب می شود ما را بیمه نمی کند. در کارگاه او 17 نفر کار می کنند که هشت نفرمان افغان هستیم و هیچ کدام بیمه نیستیم؛ وقتی هم که بازرس می آید اصلا به روی خودش نمی آورد که ما وجود داریم.»

عزیز بیشترین تقصیر را به گردن سیستم قضائی ایران می اندازد و می گوید: «بعضی ها می گویند حق ما ست که بیمه شویم اما یک نفر از دوست های افغانمان که دو سال پیش از کارگاه اخراج شد و شکایت کرد، هیچ چیز دستش را نگرفت و الان هم که مجوزش را تمدید نکرده اند، دیگر جرأت ندارد شکایتش را دنبال کند. ما اینجا از 6 ماه آینده خودمان خبر نداریم؛ چطور می توانیم برای حقوقی از این دست شکایت کنیم. کارفرماهای ایرانی می گویند اگر بخواهیم بیمه کنیم چرا باید کارگر افغان بیاوریم؟ آنها ما را می خواهند که کار برایشان ارزان تر تمام شود.»

بیمه تأمین اجتماعی بدون بیمه عمر

یکی دیگر از نکات جذاب در بیمه اتباع خارجی این است که آنها حتی اگر از سوی کارفرما بیمه شوند این بیمه تنها برایشان دفترچه بیمه به همراه خواهد داشت و اگر حادثه ای رخ دهد از آنها حمایت خواهد کرد. این را دبیرکل امور فنی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی هم تأیید می کند و می گوید: «بیمه تأمین اجتماعی اتباع بیگانه مانند افراد عادی است اما فقط از بیمه عمر برخوردار نمی شوند.»

عزیز در این مورد می گوید: «من که 15 سال در این کشور به صورت قانونی کار کرده ام، هیچ وقت نمی توانم مانند یک ایرانی به آینده و روزهای پیری ام امیدوار باشم حتی اگر روزی بمیرم هیچ چیز گیر اولادم نمی آید. این باعث می شود همیشه فکر کنم که اینجا موقتی هستم؛ البته دولت هم بدش نمی آید موقتی باشیم و هرچه زودتر از اینجا برویم ولی ما اینجا ریشه گرفته ایم. بچه های من افغانستان را ندیده اند و اصلا نمی دانند زندگی در آنجا چطور است. اینجا هم آینده چندانی ندارند چون با وجود اینکه در ایران به جهان آمده اند نه تنها از حاصل کار پدرشان چیزی به دست نمی آورند بلکه احتمالا خودشان هم هیچ وقت بیمه نمی شوند.»
در این مورد هم وعده هایی شنیده می شود.

 مثلا معاون اجرائی اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی چند ماه پیش در دومین همایش بررسی مسائل فرهنگی ـ اجتماعی پناهندگان افغانستانی قول داد دولت موضوع بیمه عمر و حوادث اتباع خارجی به ویژه افغانستانی ها را پیگیری کند. او گفت: «در نظر داریم بیمه عمر و حوادث اتباع خارجی را به جهت بروز برخی مشکلات که برای سرپرست یا اعضای بالای ۱۸ سال خانواده ها به وجود می آید، در استان قم و سراسر ایران ایجاد کنیم.»

این وعده اگرچه دلگرم کننده است اما وقتی به خوشحالی وزیر رفاه از بیمه شدن 15 هزار نفر از مجموع دو میلیون نفر فکر کنیم، وعده ای بسیار دور به نظر می رسد.

اتباع خارجی می توانند در ایران بیمه شوند
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات