طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
پرونده حقوقی فاجعه منا را با قدرت پیگیری می کنیم

پرونده حقوقی فاجعه منا را با قدرت پیگیری می کنیم

پیگیری حقوقی فاجعه منا از طریق وکلای خارجی

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با بهره گرفتن از تمام ظرفیت های وزرات امور خارجه، سازمان حج و اوقاف، بعثه مقام معظم رهبری و بنیاد شهید، پیگیر پرونده حقوقی فاجعه منا هستیم.

مراسم, شهدای منا, علی اصغر فولادگر, پرونده حقوقی فاجعه منا قدرت پیگیری

مراسم, شهدای منا, علی اصغر فولادگر, اصفهان, سالگرد شهید
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،سعید اوحدی امروز در مراسم سالگرد شهید سردار علی اصغر فولادگر از شهدای منا، در حسینیه جواد الائمه اصفهان افزود: ضرورت خدمت رسانی به خانواده های شهدای منا و پیگیری پرونده حقوقی این فاجعه از توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی است و سازمان حج و زیارت با قدرت این پرونده را پیگیری خواهد کرد.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه یکی از پیشنهادات رهبر معظم انقلاب اسلامی تشکیل کمیته حقیقت یاب متشکل از کشورهای اسلامی برای بررسی موضوع وقوع فاجعه منا است، تصریح کرد: اگر عربستان ریگی به کفش ندارد چرا در مقابل این خواسته، سرباز می زند.
اوحدی، شورایی شدن اداره مراسم حج با حضور همه کشورهای اسلامی را از دیگر پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و افزود: متاسفانه رژیم آل سعود با منطق وهابیت گمان می کند، حاکمیت حرمین شریفین به دست آنهاست در حالیکه حج متعلق به همه مسلمانان است.
رئیس سازمان حج و زیارت کشور با اشاره به نقش شهدای منا در رسوا کردن چهره پلید و بی کفایت رژیم آل سعود، گفت: شهدای منا در امتداد حرکت متعالی و مسیر تکاملی انقلاب اسلامی به شهادت رسیدند.
وی افزود: امروز به برکت خون شهدای منا، نشست های بسیاری در سراسر دنیا برگزار و وهابیت و آل سعود به نقد کشیده می شود.
اوحدی ادامه داد: 95 درصد قربانیان فاجعه منا از اهل سنت هستند ولی آل سعود حتی به اهل سنت نیز رحم نکرد.
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: امروز 200 فرهیخته دانشگاه الازهر مصر اعلام می کنند که وهابیت جزء هیچ یک از فرق اسلامی نیستند و از آنها اعلام برائت می کنند.
وی با اشاره به فعالیت های شهید علی اصغر فولادگر از شهدای منا از استان اصفهان در جبهه های مقاومت در برخی کشورهای اسلامی، گفت: تقدیر بر این بود که شهید فولادگر در بعد از انجام مراسم عرفه و حضور در مشعر در کنار خانه خدا به شهادت برسد.
اوحدی ادامه داد: ظاهر فاجعه منا یک مصیبت ولی باطن آن یک عظمت بود و امروز نیز هرگاه با خانواده شهدای منا ملاقات می کنیم چیزی جز زیبایی و عظمت در کلام آنها نیست.
وی با اشاره به بی کفایتی رژیم آل سعود در بوجود آمدن فاجعه منا در سال گذشته، ادامه داد: سخنان رهبر معظم انقلاب در چند روز پیش و تشبیه رژیم آل سعود به شجره ملعونه و خبیثه، ریشه قرآنی و بیانگر عمق پلیدی این رژیم است.
وی تصریح کرد: بیان این سخنان از سوی رهبر معظم انقلاب بی شک از عمق شناخت ایشان از منطقه، حالت لبنان، یمن، عراق و بحرین است.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به لجاجت و کارشکنی آل سعود بعد از فاجعه منا، گفت: در همان ابتدای امر 20 گروه تفحص راه اندازی شد و تعداد 118 شهید شناسایی شدند.
وی خاطر نشان کرد: رژیم آل سعود بر اساس تفکر وهابی خود هیچ احترامی برای اموات قائل نبود و به همین علت آنها را در تریلی هایی در زیر آفتاب نگهداری کردند که موجب سخت شدن شناسایی قربانیان شد.
اوحدی با بیان اینکه تمام تلاش ما شناسایی 464 شهید ایرانی از بین هفت هزار نفر کشته این فاجعه بود، گفت: رژیم آل سعود همه نوع کارشکنی در برابر ما انجام داد و در ابتدا نمی خواستند هیچ پیکری از این شهدا را به ایران تحویل دهند.
وی با اشاره به کارشکنی سعودی ها در سفر وزیر بهداشت به مکه، گفت: در نهایت بعد از حضور وزیر بهداشت، جلسه ای با هیات ایرانی برگزار شد که در یک طرف 6 نفر از ایران و در طرف مقابل 18 نفر از رژیم آل سعود قرار داشتند.
رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: قصور، لجاجت و کارشکنی های مکرر آل سعود همواره مانع جستجو و تفحص ما می شد تا اینکه بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب مواضع آنها 180درجه تغییر کرد.
وی اظهار کرد: در حالیکه وزیر بهداشت آنها به بهانه جلسه فوری از حضور در نشست ما با سعودی ها خودداری می کرد، بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب پیام فرستاد و درخواست کرد که با وزیر بهداشت ایران دیدار کند.
اوحدی اظهار کرد: وزیر بهداشت عربستان عصر همان روزی که هشدار مقام معظم رهبری منتشر شد، با وزیر بهداشت ایران نشست مشترک برگزار کرد و سخنان منطقی طرف ایرانی را برای انتقال شهدا پذیرفت.
اوحدی به هشدار رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به آل سعود در همان روز در جمع مردم نوشهر اشاره کرد وافزود: ایشان تاکید کرده بودند که اگر دولت عربستان در انتقال پیکر مطهر قربانیان به وظایف خود عمل نکند و به اجساد آنها بی احترامی کند، تصویر العمل سخت و قاطع ایران را در پی خواهد داشت.
اوحدی تصریح کرد: سخنان رهبر معظم انقلاب، خواب را از چشمان سعودی ها گرفت بگونه ای که ساعت یک نیمه شب با من تماس گرفتند و گفتند پنج هواپیما برای انتقال اجساد در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع خانواده شهدای منا و شجره خبیثه و ملعونه دانستن آل سعود، خاطر نشان کرد: این سخنان ریشه قرآنی دارد و ایشان با شناخت کامل از اوضاع منطقه چنین سخنانی را بیان کردند.
فاجعه منا به علت بی کفایتی رژیم آل سعود در اداره امور حج ، در جریان اجرای مناسک حج ابراهیمی همزمان با عید قربان سال گذشته به وقوع پیوست و منجر به شهادت هفت هزار نفر از جمله 464 تن از زائران ایرانی شد.
در این حادثه 27 نفر از استان اصفهان جان خود را از دست دادند.
سردار شهید علی اصغر فولادگر از قربانیان فاجعه منا از استان اصفهان است که از سابقه حضور در جبهه های مقاومت در کشورهای اسلامی برخوردار بود.

جلسه پیگیری ابعاد حقوقی و قضایی فاجعه منا برگزار شد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات