طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیدر پسابرجام، فضا برای توسعه مناسبات بهتر شده است

در پسابرجام، فضا برای توسعه مناسبات بهتر شده است

توسعه و پیشرفت بازار اقتصادی باگسترش فضای تجارت و حمل و نقل

مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه گفت: در پسابرجام، فضا برای توسعه مناسبات با دیگر کشورها بهتر شده است.

قاره آفریقا, پسابرجام, مناسبات بین المللی, پسابرجام فضا توسعه مناسبات

قاره آفریقا, پسابرجام, مناسبات بین المللی, برجام
به نقل از حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین ملاعبداللهی مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه، در جریان سفر دوره ای خود به چند کشور آفریقایی، با نخست وزیر ماداگاسکار دیدار و پیرامون روابط دوجانبه و مسائل مهم منطقه ای و بین المللی دیدار و گفت وگو کرد.


بنا بر این نقل از، در این دیدار که در محل دفتر نخست وزیر ماداگاسکار برگزار شد، حسین ملاعبداللهی، مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه هدف از سفر خود به کشورهای آفریقایی را دیدار با مقامات کشورهای دوست و رایزنی در خصوص راهکارهای تعمیق مناسبات دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی عنوان کرد.


وی گفت: در دوران پس از تحریم ها، فضای بهتری برای توسعه مناسبات با کشورهای دوست فراهم شده است و از این رو جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با رایزنی متقابل، زمینه های جدید همکاری های دوجانبه را بررسی و برنامه اجرایی آن را تدوین کند.

گفتنی است؛ پیشنهاد تاسیس کمیته مشترک سیاسی در سطح مدیران کل وزارت امور خارجه دو کشور به عنوان مکانیزمی برای رایزنی های مشترک و پیگیری توافقات پیشین بین دو کشور و هم چنین یافتن عرصه های همکاری های دو جانبه و چند جانبه، اعطای بورسیه های تحصیلی به دانشجویان مالاگاشی، برگزاری دوره های آموزش دیپلماتیک برای دیپلمات های جوان این کشور و نیز همکاری در حوزه های بهداشت، سلامت، کشاورزی و انرژی از دیگر موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.


شایان ذکر است؛ ارائه نقل ازی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در فضای پسابرجام و رایزنی درخصوص تحولات خاورمیانه از جمله سوریه، عراق و یمن نیز از جمله موضوعات مطرح شده در ملاقات ملاعبداللهی با نخست وزیر ماداگاسکار بود.


همچنین، در این دیدار هری راجا، نخست وزیر ماداگاسکار نیز از کمک های جمهوری اسلامی ایران در جریان سیل های ویرانگر سال گذشته به مردم کشورش تقدیر کرد و روابط دو کشور را که از سال 1982 برقرار شده است بسیار دوستانه دانست که منافع هر دو کشور را مدنظر دارد.


وی با ابراز خرسندی از توجه جمهوری اسلامی ایران به ماداگاسکار، خواستار مشارکت هر چه بیش تر بخش های اقتصادی و تجاری کشورمان به ماداگاسکار شد و تاسیس کمیته مشترک را گامی مهم برای نزدیک کردن دیدگاه ها جهت ترسیم نقشه راه همکاری ها عنوان کرد.


هری راجا، ضمن استقبال از دستاوردهای مذاکرات هسته ای کشورمان، ابراز امیدواری کرد در دوره جدید، توجه به قاره آفریقا و دوستان قدیمی بیش از پیش افزایش پیدا کند.


نخست وزیر ماداگاسکار، هم چنین موضع کشورش در مسائل خاورمیانه را حمایت از ثبات و صلح در خاورمیانه و ضرورت مقابله با گروه های تروریستی عنوان کرد.


افزودنی است؛ مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه در این سفر هم چنین با معاون وزیر خارجه ماداگاسکار، ملاقات و در خصوص همکاری های دوجانبه، منطقه یی و بین المللی بین دو کشور گفت وگو و تبادل نظر کرد. توجیه معاون وزیر خارجه ماداگاسکار در خصوص تحولات منجر به توافق هسته ای، تحولات مربوط به دوره پسابرجام، بحران های جاری در نقاط خاورمیانه و خلیج فارس، مخاطرات ناشی از گسترش فعالیت های تروریستی و افراط گرایی و ضرورت مقابله جدی در قالب همکاری های دسته جمعی از سوی همه کشورها از جمله موضوعات مورد گفت وگو در این ملاقات بود.


شایان ذکر است؛ ملاعبداللهی بعد از پایان دیدار رسمی از ماداگاسکار این کشور را به مقصد تانزانیا ترک کرد.


ارتقاء 4 دروازه رسمی برای توسعه مناسبات با افغانستان و پاکستان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات