طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللریاض نفوذ سابق را در واشینگتن ندارد | پیام باب کورکر به عادل الجبیر

ریاض نفوذ سابق را در واشینگتن ندارد | پیام باب کورکر به عادل الجبیر

ایران عامل بی ثباتی دَر لبنان اَست | عادل الجبیر

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در سفر به عربستان و خطاب به الجبیر اظهار داشت: ریاض نفوذ سابق را در واشینگتن ندارد.

لایحه طرح دعوی علیه عربستان, صدور وهابیت افراطی, نفوذ ریاض در واشینگتن, پیام باب کورکر عادل الجبیر ریاض نفوذ سابق واشینگتن ندارد

لایحه طرح دعوی علیه عربستان, صدور وهابیت افراطی, نفوذ ریاض در واشینگتن, آل سعود, خاندان سعود, اوباما, جاش ارنست, رئیس کمیته روابط خارجی کنگره, کنگره آمریکا, بین الملل, پادشاهی آل سعود, باب کورکر
به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ با انتشار نقل ازی در پایگاه اینترنتی خود نوشت عربستان سعودی نفوذ سابق خود را در آمریکا از دست داده است و «باب کورکر،» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، می گوید در سفر به ریاض، این موضوع را به اطلاع سران سعودی رسانده است.


در ادامه نقل از آمده است: کنگره آمریکا قرار است چهارشنبه، در یک رویداد شرم آور برای پادشاهی آل سعود، درخصوص تعلیق قرارداد 1.15 میلیارد دلاری فروش تسلیحات به عربستان سعودی رأی گیری کند. قانونگذاران آمریکایی هفته آتی نیز برای ناکام گذاشتن وتوی احتمالی لایحه طرح دعوی علیه عربستان، از سوی «باراک اوباما،» رئیس جمهور آمریکا، تلاش خواهند کرد.


«جاش ارنست،» سخنگوی کاخ سفید، در یک نشست مطبوعاتی در نیویورک، اظهار داشت کاخ سفید برای پیشگیری از تأیید لایحه طرح دعوی علیه عربستان از سوی خانواده های قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001، بر کنگره فشار خواهد آورد. وی همچنین تأکید کرد اوباما در صورت تصویب این لایحه، آن را وتو خواهد کرد.


سناتور جمهوری خواه ایالت «تنسی» هفته گذشته، با «عادل الجبیر،» وزیر امور خارجه عربستان، که با لابی گری برای توقف لایحه طرح دعوی علیه عربستان تلاش می کند، دیدار کرد. کورکر در این خصوص اظهار داشت: من مستقیماً به اطلاع مقامات سعودی رساندم که افکار عمومی آمریکا و کنگره این کشور نظر چندان مساعدی نسبت به عربستان ندارند. وی افزود باید با آن ها صادق بود و اکنون تصمیم گیری در این خصوص بر عهده آن هاست.


در ادامه نقل از آمده است: عربستان، متحد قدیمی و راهبردی آمریکا در منطقه خاورمیانه که دارای منابع مالی فراوانی است، این روزها بعلت صدور وهابیت، به راه انداختن جنگ خونین یمن با استفاده از تسلیحات آمریکایی و نقض قوانین حقوق بشر مورد غضب اعضای دو حزب زیاد «جمهوری خواه» و «دموکرات» در «کپیتال هیل» (ساختمان کنگره آمریکا) واقع شده است. از سوی دیگر، بعلت افزایش تولید نفت خام در شمال آمریکا، صادرات نفتی عربستان به این کشور کاهش یافته است. به طوری که سال 2015، میزان صادرات نفتی این کشور به آمریکا به پایین ترین سطح در 6 سال گذشته رسید.


در ادامه نقل از آمده است: حتی «باراک اوباما،» رئیس جمهور آمریکا، نیز در حرکتی کم سابقه، از عربستان بعلت دامن زدن این کشور به تنش ها در منطقه خاورمیانه و به راه انداختن جنگ های نیابتی به طور علنی انتقاد کرد.


نگارنده نقل از سبعد می افزاید: اظهارنظرها و اقدامات این روزهای مقامات کاخ سفید با واکنش دولت «جورج بوش،» رئیس جمهور اسبق آمریکا، بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001، زمین تا آسمان فاصله دارد. در روزهای بعد از حملات 11 سپتامبر، دولت وقت آمریکا در کنار پادشاهی آل سعود ایستاد.


«دیک دربین،» سناتور ایالت ایلینوی آمریکا که به تازگی با سفیر عربستان دیدار کرده است، به وابستگی نفتی بیش از حد واشینگتن به ریاض در گذشته، اذعان کرد و افزود: آن ها در گذشته بر ما نفوذ داشتند. ما هنوز هم تمایل داریم آن ها را به عنوان متحد خود داشته باشیم؛ اما این بار، تحت شرایطی مناسب.


در ادامه نقل از آمده است: دربین در مصاحبه با سفیر عربستان نگرانی مقامات آمریکایی را درخصوص صدور وهابیت افراطی بوسیله ریاض به اطلاع وی رسانده است.
یمن را از سیطره ایران دور کردیم | عادل الجبیر
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات