طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیپیشنهاد سیمانی ها به جهانگیری

پیشنهاد سیمانی ها به جهانگیری

اگر ایران نبود، پایتخت برخی کشورها در اختیار داعش بود | جهانگیری

یک کارشناس صنعت سیمان گفت: از معاون اول رئیس جمهور خواستیم تا با توجه به کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی از 28 به حدود 15 درصد طی سال های اخیر، دولت برای کمک به صنایع اساسی، نرخ سود تسهیلات کارخانه ها را کاهش دهد.


جهانگیری

خبرگزاری فارس: علی محمد بُد در گفت و گو با خبرنگار اظهار داشت: طی سال های اخیر سود بانکی کاهش داشته به نحوی که از 28 درصد سابق به حدود 15 درصد رسیده است. به همین علت پیشنهاد ما این است که دولت برای حمایت از صنایع اساسی، بازپرداخت تسهیلات این بخش ها را با نرخ سود پایین محاسبه کند.

وی ادامه داد: به همین علت اگر دولت از محل صندوق ذخیره ارزی جهت بازپرداخت وام های گران قیمت صنایع اساسی کمکی را انجام دهد، باعث بهبود حالت این صنایع خواهد شد.

وی با بیان اینکه سود تولید بیشتر از 9 یا 10 درصد نخواهد بود، گفت: بازپرداخت وام های گران قیمت امکان پذیر نیست و در صورتی که سود تسهیلات صنایع اساسی کاهش یابد، هم تولیدکنندگان قادر به بازپرداخت تسهیلات خواهند بود و هم بانک ها به پول خود می رسند.

به گفته بُد، حدود 500 تا 600 میلیارد تومان وام گران قیمت به صنعت سیمان پرداخت شده که هم اکنون برخی تولیدکنندگان در بازپرداخت این تسهیلات با مشکل روبه رو هستند.

وی تصریح کرد: این پیشنهاد را در جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور مطرح کردیم و در آن جلسه عنوان شد که موضوع باید توسط مسئولان بانک مرکزی در ستاد اقتصاد مقاومتی پیگیری شود.

این کارشناس صنعت سیمان در ادامه در مورد وجود برخی تجهیزات و ماشین آلات مازاد در کارخانه های سیمان نیز به فارس گفت: به علت صدور بیش از حد پروانه های بهره برداری برای کارخانه های سیمانی، ممکن است برخی تجهیزات در کارخانه های جدید به صورت مازاد وجود داشته باشد که می توان این تجهیزات را به سایر کارخانه ها معرفی کرد تا در صورت نیاز به آنها فروخته شود.

بد ادامه داد: این اقدام در جهت اقتصاد مقاومتی خواهد بود و نیاز کشور را به واردات تجهیزات کاهش می دهد.

وی همچنین با اشاره به راکد ماندن برخی طرح های سیمانی در کشور، گفت: کارخانه سیمان باقران بیرجند با پیشرفت 94 درصدی هم اکنون با مشکل تأمین سرمایه در گردش و بازار روبه رو است که حل مشکل عوارض دریافتی از کامیون های صادراتی سیمان به افغانستان، می تواند تا حدی مشکل این کارخانه را برطرف کند.

وی افزود: همچنین سیمان غرب آسیا با پیشرفت 83 درصدی و سیمان خرم آباد با پیشرفت 30 درصدی هنوز به مرحله راه اندازی نرسیده اند و فعلاً راکد هستند.

پیشنهاد عربستان برای حل بحران یمن
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات