طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیچراغ سبز ترانزیتی عشق آباد به ایران

چراغ سبز ترانزیتی عشق آباد به ایران

چراغ سبز آمریکا به ایران برای نیروگاه هسته ای

در شرایطی که با افزایش قابل توجه مبادلات اقتصادی و ترانزیتی در طول ماه های گذشته، ایران و ترکمنستان آماده می شدند به شرکایی جدی برای حمل و نقل منطقه تبدیل شوند، سازمان راهداری ایران اعلام کرد ترکمن ها بدون هیچ اطلاعی شرایط را بهم ریخته اند؛ موضوعی که لااقل در سطح کلان خبری از جدی بودن آن نیست.


ناوگان ریلی

خبرگزاری ایسنا: در شرایطی که با افزایش قابل توجه مبادلات اقتصادی و ترانزیتی در طول ماه های گذشته، ایران و ترکمنستان آماده می شدند به شرکایی جدی برای حمل و نقل منطقه تبدیل شوند، سازمان راهداری ایران اعلام کرد ترکمن ها بدون هیچ اطلاعی شرایط را بهم ریخته اند؛ موضوعی که لااقل در سطح کلان خبری از جدی بودن آن نیست.

مرز مشترک زمینی ایران با ترکمنستان در موقعیتی قرار گرفته که استفاده از آن برای دو طرف اهمیت بسیاری دارد. ایران می تواند از طریق اینچه برون به قزاقستان و سبعد چین برسد و ترکمن ها نیز برای اتصال به اروپای غربی ایران را بهترین گزینه خود می دانند.

این فضای برد برد باعث شده در طول ماه های گذشته سران هر دو کشور بر لزوم افزایش همکاری های اقتصادی تاکیدی جدی داشته باشند و از این رو در کنار مرز سرخس، راه آهن اینچه برون نیز به عنوان یکی از امیدهای ترانزیتی منطقه معرفی شود.

با وجود این نگاه امیدوارکننده اما چند هفته قبل سازمان راهداری ایران اعلام کرد بدون هیچ اطلاع قبلی تنها برای کامیون های ایرانی عوارضی تازه وضع شده و از این بعد آنان برای عبور از خاک ترکمنستان باید پول پرداخت کنند.

این اتفاق که مشابه آن در ماه های گذشته و بر سر رابطه ترانزیتی با ترکیه نیز اتفاق افتاده بود، این گمانه زنی را به وجود آورد که شاید عشق آباد قصد تجدید نظر در رابطه خود با تهران را دارد. موضوعی که دیدار روز گذشته وزیر راه و شهرسازی ایران با رییس جمهور این کشور به طور کلی آن را رد می کند.

در دیدار آخوندی با قربان بردی محمد اف، رییس جمهور ترکمنستان، طرف ایرانی رسما از لزوم افزایش همکاری های ترانزیتی دو کشور سخن گفته و به طور خاص بر لزوم توجه به همکاری های ریلی تاکید کرده است.

تاکید دوباره ترکمن ها بر لزوم حفظ رابطه خود با ایران نشان از آن دارد که وزیر راه و شهرسازی در حضور خود در عشق آباد شائبه هرگونه اختلاف جدی را از بین برده و مشخص نیست آنچه در مرزهای زمینی دو طرف به وجود آمده، چگونه اجرایی شده است.

هرچند سازمان راهداری صحبت از مقابله به مثل کرده، اما به نظر می رسد در شرایطی که سران دو کشور بر اهمیت افزایش همکاری های دو جانبه تاکید دارند، این اختلافات نیز در صورت مدیریت منطقی قابل حل خواهد بود. ایران خود را آماده می کند تا با نهایی شدن توسعه چابهار برای رشد قابل توجه ترانزیت در خط جنوب شرقی – شمال شرقی برنامه ریزی کند و در جریان این کار حتما حضور ترکمن ها اهمیت بالایی دارد.

توافق اولیه گمرکات ایران و افغانستان برای ایجاد مسیر سبز ترانزیتی
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات