طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیکاخ سفید فرهنگ و هنر، زیبا و پابرجاست

کاخ سفید فرهنگ و هنر، زیبا و پابرجاست

اعلام برنامه هایِ جشنواره تابستانی سازمان فرهنگی هنری

ساختمان تاریخی «ارباب گیو» در حالی در همین روزهای اخیر پایان تابستان، هفدهمین سالروز ثبت ملی اش را گذراند که مانند تمام این سال ها میان شلوغی آدم ها گم شده بود و حال ۱۷ سال از ثبت ملی آن می گذرد.

خبرگزاری ایسنا: ساختمان تاریخی «ارباب گیو» در حالی در همین روزهای اخیر پایان تابستان، هفدهمین سالروز ثبت ملی اش را گذراند که مانند تمام این سال ها میان شلوغی آدم ها گم شده بود و حال ۱۷ سال از ثبت ملی آن می گذرد.

اگر گذرتان به مرکز شهر و خیابان انقلاب افتاده باشد، بدون شک از کنارش گذشته اید؛ مگر این که سرتان داخل تلفن همراه تان بوده یا هم کلامی با دوستی باعث شده تا دیدن این ساختمان معروف و همیشه جلوی چشم را نبینید. بنای زیبای «ارباب گیو» (یا همان پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری) که در طول سال های بعد از قاجار در نبش خیابان صبای جنوبی (برادران مظفر) ایستاده است، همین روزهای اخیر پایان تابستان هفدهمین سالروز ثبت ملی اش را مانند تمام این سال ها گمشده در میان همهمه و شلوغی و بساط دستفروشان گذراند.

آثار تاریخی, آثار تاریخی, آثار تاریخی, کاخ سفید فرهنگ هنر زیبا پابرجاست

آثار تاریخی

بنای زیبایی است که ظرافت تزیینات ظاهری اش می تواند برای هر رهگذری در پیاده روی پرتردد چهار راه ولی عصر (عج) فریبنده باشد. ساختمانی متعلق به «رستم گیو» که بعد از فوتش در سال ۵۹، حدود ۲۰ سالی متروک ماند؛ این بنای قاجاری که بعد از انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان بود، در سی ام شهریورماه سال ۷۸، با شماره ثبت ۲۴۱۵ به فهرست آثار ملی اضافه شد. این بنای ۹۰ ساله سرانجام در حوالی سال ۸۱  تحت تملک جهاد دانشگاهی درآمد و دو سال پس بعد از انجام بازسازی سقف ها، خرپاها و تزئینات داخلی و خارجی، ضمن حفظ هویت بنا، به عنوان پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی تغییر کاربری داد و تا امروز به همین حالت مانده است.

رستم گیو، از زرتشتیان نیکوکار یزدی که در زمان حیاتش او را ارباب رستم گیو می خواندند،  پیش از انقلاب اسلامی به مدت ۲۷ سال رییس انجمن زرتشتیان ایران و ۶ دوره نماینده زرتشتیان در مجلس شورای ملی بود. او که موقوفات داخلی و خارجی زیادی دارد،  تا سال ۱۳۴۰ از این بنا به عنوان منزل شخصی اش استفاده می کرده است و این ساختمان تا زمان حیاتش (مهرماه ۱۳۵۹) به عنوان دفتر بنیاد گیو استفاده می شد.

منزل مسکونی رستم گیو، ساختمانی دو طبقه در خیابان انقلاب، حدفاصل خیابانهای فلسطین و صبا  است که با تلفیقی از معماری ایرانی و نئوکلاسیک اروپایی ساخته شده است. همچنین بهره گیری از پیمانه های ایرانی در تقسیم بندی پنجره ها و ارسی دار بودن آن ها،  گچ بری های زیبا که در آن از سَمبل های متفاوت نشان زرتشتی استفاده شده و مقرنس های ایرانی - اسلامی از قابلیت های این ساختمان است که با حدود ۷۰۰ مترمربع در زمینی به مساحت ۱۵۳۰ متر مربع احداث شده است. این ساختمان که دارای ۹ اتاق در طبقه همکف و اول و یک باب زیرزمین و آب انبار است که در زمان پهلوی اول و هم دوره ی گراند هتل لاله زار ایجاد شده است.

آثار تاریخی, آثار تاریخی, آثار تاریخی, کاخ سفید فرهنگ هنر زیبا پابرجاست


ساختمان ارباب رستم گیو در سال ثبت ملی (۷۸)


در این راستا، حمید آیتی - مدیر پژوهشکده فرهنگی، هنر و معماری جهاد دانشگاهی - با اشاره به تاریخچه فعالیت های این بنای تاریخی به ایسنا می گوید: این ساختمان در سال ۸۱ با مکاتبه ای که جهاد دانشگاهی با بیت رهبری انجام داد، با مساعدت شخص مقام معظم رهبری، با تخفیف از بنیاد مستضعفان خریداری شد.

او ادامه می دهد: بعد از صرف مبلغی در بازسازی این بنا، سال ۸۳ با حضور دکتر منتظری - رئیس وقت جهاد دانشگاهی- از ساختمان تاریخی این مجموعه با عنوان "پژوهشکده فرهنگ و هنر" که آن زمان هم مدیریتش بر عهده من بود،  بهره برداری شد. آن زمان سه رشته مدیریت فرهنگی، جامعه شناسی فرهنگی و پژوهش هنر در پژوهشکده وجود داشت که به سببش ده ها طرح پژوهشی نیز در آن جا به اجرا درآمد.

آیتی اضافه می کند: سال ۸۵ ساختمان جدیدی در ضلع جنوبی این مجموعه به بنای تاریخی اضافه شد تا گروه های پژوهشی و سالن همایش ها در آنجا تشکیل شود. البته ساخت این ساختمان جدید بدون حاشیه نبود و در ابتدا ساختمان میراث فرهنگی با ایجاد آن موافقت نمی کرد ولی با پیگیری جهاد دانشگاهی و مدیریت پژوهشکده فرهنگ و هنر،  تمهیداتی در فیزیک ساختمان جدید اندیشیده و اعمال شد که بعد از آن میراث فرهنگی پذیرفت تا این ساختمان جدید که سالن همایش هایش در عمق ۱۵ متری این مجموعه قرار دارد، ساخته شود.

مدیر پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی درباره این تمهیدات توضیح می دهد: بعد از بررسی ها و صبحت هایی که انجام شد تصمیم گرفتیم تا برای جلب رضایت سازمان میراث فرهنگی ساختمان جدید را که به گفته این سازمان به عرصه بصری این بنای تاریخی خدشه وارد می کرد، نمایش را از شیشه بسازیم تا انعکاسی از بنای تاریخی، در نمای ساختمان جدید دیده شود و عرصه بصری اش آسیب نبیند.

آیتی با اشاره به فعالیت های پژوهشکده در نگهداری و مرمت بنای تاریخی رستم گیو می گوید: با پیگیری های پژوهشکده با مساعدت سازمان زیباسازی شهرداری منطقه ۱۱ سال گذشته نمای بیرونی ساختمان را که به علت آلودگی های شهری کاملا سیاه و کثیف شده بود رنگ آمیزی شد. همچنین در این اقدام نورپردازی هایی برای زیباترشدن بنا نیز صورت گرفت.

او اضافه می کند: امسال هم به کمک سازمان میراث فرهنگی توانستیم اتاق های ساختمان ارباب گیو که ۹۰ سال قدمت دارد را رنگ کنیم.

مدیر پژوهشکده در پایان می افزاید: این روزها بازدید از این بنا برای عموم آزاد نیست ولی اغلب کسانی که برای کمپانی در همایش ها به ساختمان اداری می آیند هرازگاهی از بنا بازدید می کنند.

طبق این نقل از، هفته ی گذشته مراسمی با حضور احمد حکیمی پور - عضو شورای اسلامی شهر تهران -، رجبعلی خسروآبادی - ریاست سازمان میراث فرهنگی استان تهران - و آبادیان شهردار منطقه ۱۱ برگزار شد تا در آن از خدمات و زحمات دکتر حمید آیتی - رییس پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری - تقدیر شود.

موسسه فرهنگی هنری «بی پلاک» برگزار می کند
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات