طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیعکس های کتاب هایی که خواندنش مخاطب را به روزهای توپ و گلوگه و آتش می برد

عکس های کتاب هایی که خواندنش مخاطب را به روزهای توپ و گلوگه و آتش می برد

شلیک 15 موشک کاتیوشای 122 میلیمتری / تصاویر تست آتش توپخانه در برد 40 کلیومتری

۳۶ سال از آغاز جنگ ۸ ساله تحمیلی می گذرد؛ روزهایی که فراموش نشدنی هستند و هر لحظه اش یادآور خاطراتی است که تو را می برد به صدای توپ وترکش و گلوله.

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سال از آغاز جنگ 8 ساله تحمیلی می گذرد؛ روزهایی که فراموش نشدنی هستند و هر لحظه اش یادآور خاطراتی است که تو را می برد به صدای توپ وترکش و گلوله.

در این چند ساله و مخصوصا ده سال اخیر شاهد چاپ کتاب هایی بودیم که خاطرات آن روزها را با زیبایی تمام روایت کرده اند.

در این نقل از به کتاب های پرفروش این حوزه در بخش های رمان، خاطره و زندگی نامه، خاطرات اسرا و خاطرات زنان پرداختیم؛ کتاب هایی که مردم روی خوش به انها نشان دادند و در چاپ های متفاوت منتشر شد.

بخش رمان :

من قاتل پسرتان هستم نوشته احمد دهقان که توسط نشر افق به چاپ رسیده است.

دوران جنگ, کتاب جنگ, ترکش و گلوله, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش برد

دوران جنگ, کتاب جنگ, ترکش و گلولهنویسنده این کتاب با توجه به اطلاعاتی که از جنگ داشت این کتاب را که شامل چند تا داستان کوتاه است به رشته تحریر در آورده است.

همه داستان نویسان و نیز همه جبهه رفته ها حق دارند که از جنگ بنویسند؛ با این همه، آن که هم داستان نویسی را بلد است و هم خاطره و درد جنگ را به غنیمت آورده است، برای آفرینش ادبیات جنگ اهلیت بیشتری دارد و احمد دهقان یکی از این شمار است.

من قاتل پسرتان هستم روایت های نویسنده از روزگار دلاوری ها و مظلومیت هم رزمان اوست.

فیلم سینمایی پاداش سکوت براساس داستانی از این کتاب ساخته شده است.

شطرنج با ماشین قیامت نوشته حبیب احمدزاده که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است

کتاب جنگ, دوران جنگ, ترکش و گلوله, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش برد
رمان شطرنج با ماشین قیامت یک اثر فلسفی اجتماعی درباره‏ی سه روز از زندگی یک بسیجی هفده ساله در شهری است که توسط عراقی ها محاصره شده است.

او دیده بان توپخانه است اما به رغم میل باطنی اش مسؤولیت وانت غذا به او محول می شود و او باید علاوه بر غذارسانی به رزمندگان، به سه نفر از آدم های عجیب و غریبی که شهر را ترک نکرده اند هم غذا بدهد.

عراقی ها به سیستم رادار پیشرفته‏ی عربی مجهز شده اند و او به دنبال آن می گردد. این سیستم رادار همان ماشین قیامتی است که نویسنده برای یافتن آن با استناد به سه قسمت از کتاب مقدس قرآن، انجیل و تورات، فلسفه‏ی آفرینش انسان و زندگی اش در آخرت را از دیدگاه یک بسیجی نوجوان، روسپی زمان شاه و مهندس بازنشسته‏ی پالایشگاه آبادان که ترکیبی از گناه و بی گناهی، سادگی و مکاری و تقدس و کفر هستند، بازخوانی می کند.

شطرنج با ماشین قیامت نگاه جدید و نوگرایانه به مقوله دفاع مقدس دارد و بیانگر این است که دفاع مقدس زمینه های رشد نسلی را به وجود آورده است.

پال اسپراکمن نایب رئیس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه راتجرز امریکا این رمان را به انگلیسی ترجمه کرده است؛ هم اکنون این رمان در رشته زبان و ادبیات فارسی برخی از دانشگاههای آمریکا تدریس می شود.

گفتنی است این کتاب به زبان‏های عربی و فرانسه نیز ترجمه شده است.

سفر به گرای 270 درجه نوشته احمد دهقان که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

کتاب جنگ, دوران جنگ, ترکش و گلوله, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش برد
احمد دهقان اهل شعار نیست، حرف از ایده و عقیده هم نمی زند، اما به جای اینها قهرمان داستانش ناصر و خواننده را با خود از فضای گرم و راحت خانه برمی دارد و می برد درست وسط کارزار جنگ.

الآن خواننده با چشم خود می بیند چگونه ناصر و دیگر رزمندگان، حماسه ای بزرگ را خلق می کنند، بی آنکه حرف های بزرگ بزنند یا ادعاهای عجیب و غریب داشته اند.

ناصرِ رمان «سفر به گرای 270 درجه» که به مرخصی تحصیلی آمده و پس از امتحاناتش دوباره با بچه محلش علی به جبهه برمی گردد، راوی قصه احمد دهقان است؛ راوی شوخ طبعی که هم خودش لحن سرخوشانه و طنزآلودی دارد و هم در میان اتفاقات جبهه و جنگ، با نگاهی تیزبین، آنها را که سویه ای طنازانه دارد، شکار و روایت می کند. مثل ماجراهایی که بین میرزا ـ رزمنده ای که لکنت زبان دارد ـ و سایر رزمندگان اتفاق می افتد.

اما این یک روی سکه است و در سوی دیگر، طوفان آتش و سایه تلخ مرگ است و هجوم تانک ها. دهقان در این سوی ماجرا، یکی از موحش ترین و هول انگیزترین صحنه های جنگ را به عکس کشیده است؛ آنجا که علی بچه محل و رفیق صمیمی ناصر، زیر تانک می رود و دقیقاً دو نیم می شود...با این همه، دهقان نشان می دهد که امید به زندگی و البته جنگیدن همچنان ادامه دارد.

داستان های شهر جنگی نوشته حبیب احمدزاده که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

کتاب جنگ, دوران جنگ, ترکش و گلوله, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش بردداستان های کوتاه حبیب احمدزاده در کتاب "داستان های شهر جنگی" که برنده ی بهترین کتاب داستان کوتاه "دفاع مقدس" در سال 1378 و جزء برترین های بیست سال داستان نویسی دفاع مقدس در سال 1379 شده است، بیشتر از نوع اول است. و شاید بهتر بود به جای جایزه ی بهترین کتاب داستان در زمینه "دفاع مقدس" جایزه ی بهترین "کتاب جنگی" و برترین های بیست سال "داستان نویسی جنگی" به آن اهداء می شد. البته اگر این کتاب را بهترین بدانیم!

احمدزاده در کتاب داستان های شهر جنگی سعی در معرفی سبک جدیدی از نوشتن دارد. در این سبک حرف ربط "و" مهره ای جدی است. و نویسنده با به کار بردن پی در پی این حرف و عدم استفاده از افعال تمام کننده، سعی در مجبور کردن خواننده به خواندن ادامه ی کار دارد.

نه آبی، نه خاکی نوشته علی موذنی که توسط انتشارت سوره مهر به چاپ رسیده است.

دوران جنگ, ترکش و گلوله, کتاب جنگ, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش برد
این کتاب، دفترچه یکی از شهدای جنگ تحمیلی «سعید مرادی» است که اکبر شاهدی مسؤل یکی از گروه های تفحص شهدا در میدان رزم یافته است. شهید مرادی در دفترچه اش نشانی نوشته و وصیت کرده دفترچه را به یکی از این سه نشانی بفرستند. حال این دفترچه را علی مؤذنی به صورت کتاب درآورده و در اختیار علاقمندان قرار داده است.

این دفترچه خاطرات 6 سال حضور شهید مرادی در جبهه است که به قلم خود او نگاشته شده است. شهید مرادی در ابتدای کتاب، جریان وداع با خانواده اش برای حضور در میدان جنگ، سبعد آشنایی اش با ابراهیم رحمانی، محمد جوادی، عباس شاکری، علی ماکت و رضا شعبانی و پسر پانزده ساله ای به نام رسول که همه این ها به جز ابراهیم رحمانی شربت شهادت را نوشیده اند، اکنون این دفترچه در دست ابراهیم رحمانی است.

شهید مرادی در لشکر 17 علی بن ابی طالب (ع) بوده است. وی در این کتاب از هم رزمانش، دوستی هایش، صمیمیت و خلوص رزمندگان، شوخی ها و خنده هایشان، مناجات ها و راز و نیازهای خالصانه در تاریکی های شب، خواب دیدن امامان و... می گوید. همچنین او از نبرد تن به تن با دشمن، مشاهده صحنه شهادت رزمندگان و آموزش هایشان در آب و خاک نیز گفته است. نثر روان، ساده و بی ابهام اثر و استفاده گاه به گاه از تعابیر دقیق و وصفی زیبا و دقت در نقل جزئیات موجب شایستگی اثر شده است. اما به طور قطع می توان گفت آنچه مایه برتری این کتاب گردیده است نادربودن حوادث و شگفت نمودن وقایع است که برای صاحب خاطره به وقوع پیوسته است.

بخش خاطره و زندگی نامه:

سلام بر ابراهیم کاری از گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی که به زندگی نامه و خاطرات این شهید بزرگوار می پردازد.

کتاب جنگ, دوران جنگ, ترکش و گلوله, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش بردسلام بر ابراهیم کتابی است که در قالب زندگینامه ای مختصر و ۶۹ خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقود الاثر «ابراهیم هادی» منتشر شده است. این نوشتار حاصل بیش از پنجاه گفتگو از خانواده، یاران و دوستان آن شهید است که همگی نگارنده را در گردآوری این مجموعه ارزشمند یاری رساندند.

شهید هادی در یکم اردیبهشت ماه سال ۳۶ دیده به دنیا گشود و بعد از بیست و هفت سال زندگی پر فراز و نشیب، در عملیات والفجر مقدمّاتی در منطقه فکه، بیست و دوم بهمن سال ۶۱ به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و همانطور که از خداوند می خواست، پیکر پاکش در کربلای فکه گمنام ماند.

نورالدین پسر ایران شامل خاطرات نورالدین عاقی از هشت سال دفاع مقدس که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

دوران جنگ, ترکش و گلوله, کتاب جنگ, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش بردکتاب «نورالدین پسر ایران» از هجده فصل و تصویر های ضمیمه و فهرست اعلام تشکیل شده است. سید نورالدین عافی در سال 1343 در روستای خلجان در نزدیکی تبریز متولد می شود.

خانواده او پر جمعیت و کشاورزند. در دوران انقلاب در راهپیمایی ها و فعالیت های انقلابی کمپانی می کند. با آغاز جنگ ایران و عراق می خواهد راهی جبهه شود؛ ولی به خاطر سن کمش او را نمی پذیرند. بارها و بارها اقدام می کند و بالاخره موفق می شود. در پاییز سال 1359 دوره آموزش نظامی می بیند و راهی نقاط غرب کشور می شود و در سپاه مهاباد به فعالیت می پردازد.

در سال 1360 عضو رسمی سپاه کردستان می شود و پانزده ماه آنجا می ماند؛ ولی مدام در اندیشه راهی شدن به نقاط جنگی جنوب کشور است. وقتی به منطقه جنگ ایران و عراق عازم می شود، برادر کوچک تر صادق هم به همراهش می رود و در یک بمباران حمله هوایی عراق در برابر چشمان نورالدین شهید می شود.

فرمانده من خاطران فرماندهان جنگ که توسط 6 نویسنده نوشته شده و انتشارات سوره مهر آن را به چاپ رسانده است.

دوران جنگ, کتاب جنگ, ترکش و گلوله, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش بردخاطرات این کتاب، همگی به شکلی قصوی و روایی نوشته شده اند تا برای مخاطب، خواندنی و لذت بخش باشند. خاطره اول با نام «من روز عاشورا برمی گردم» نوشته رحیم مخدومی درباره رشادت ها و از خودگذشتگی فرمانده ای آذری زبان است به نام مدنی.

دومین خاطره به نام «شب هور» نوشته احمد کاوری روایتی است کوتاه از سیدعلیرضا قوام، معاون گردان نوح از لشکر بیست و یکم امام رضا (ع). خاطره سوم که جذابیت و کشمکش ویژه‏ای دارد «رمز یا زهرا (س)» نام دارد و در آن، داوود امیریان از حاج حسین سخن می گوید که یکی از فرماندهان جنگ است.

«فستیوال انفجار و گلوله» به قلم علی اکبر خاوری نژاد به گوشه کوتاهی از جوانمردی و بزرگمنشی سروان محمودیان می‏پردازد. شهید علی غفاری شخصیت اصلی خاطره پنجم کتاب با نام «مثل گل سرخ» است که توسط حسن گلچین به نگارش درآمده. این خاطره تعلیق و هیجان درخوری دارد. «عقد آسمانی» نوشته هادی جمشیدیان، صحنه ای دیگر از جنگ را در کردستان به عکس می کشد. خاطره پایانی کتاب با نام «مسیح کردستان» نوشته عباس پاسیار و درباره شهید بروجردی است. صداقت و حقیقی بودن این خاطرات سبب می شود تا مخاطب با آنها احساس همذات پنداری داشته باشد.

بابا نظر خاطرات شفاهی شهید محمدحسن نظرنژاد که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

کتاب جنگ, دوران جنگ, ترکش و گلوله, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش بردشاید درخشان‏ ترین وجه انقلاب اسلامی ایران سویه انسان‏ ساز و حاکمیت‏ بخش آن به ارزش ‏ها و هنجارهای الهی و شیعی باشد از این رو دفاع مقدس به منزله آیینه تمام‏ نمایی از نهضت اسلامی است که توانست آرمان‏ های مندرج در ذات انقلاب اسلامی سال 57 را در عمل محقق کرده و در معرض نگاه همگان قرار دهد.

بی‏ سبب نیست که تاریخ‏ نگاران عصر جدید بر مطالعه و تحلیل همزمان انقلاب و جنگ تاکید ورزیده و به صراحت عنوان می‏ کنند که پدیده دفاع مقدس را باید ثمره‏ای عالی از شجره طیبه انقلاب دانست و بررسی کرد. کتاب کم‏ نظیر «بابا نظر» که شرح خاطرات شفاهی شهید محمدحسن نظرنژاد در گفتگو با حسین بیضایی است سندی روشن و قاطع بر این مدعاست که دریچه تازه‏ای به برخی زوایای ناشناخته انقلاب و دفاع مقدس گشوده است.

مولف در این اثر با نقل ازی و زبانی خواندنی از زندگی و مبارزات مردی پرده بر می ‏دارد که تعبیر مجسمی از جوانمردی و ایثار بود. این جانباز 95 درصد که با حضوری طولانی و مستمر در جبهه های جنگ، در سال 75 به شهادت رسید، ربط و پیوند عمیق دو رویداد عظیم تاریخ معاصر کشور، یعنی انقلاب اسلامی و جنگ را در عرصه عمل و میدان زندگی و مبارزات خویش تحقق بخشید و نام تابناک خودش را در صحیفه ایام به عنوان یکی از اسطورهای جاودان تاریخ معاصر ثبت کرد.

این کتاب تنها درصدد نقل اندیشه‏ های مجرد و بیان صرف خاطرات نیست بلکه آنها را به حقایق قابل لمس و زنده‏ای تبدیل می‏کند که از دایره تکرار و کلیشه عدول کرده و مخاطب را به سرزمین‏های تازه‏ای از احساس و ادراک می‏برد که در نتیجه آن خواننده «بابانظر» را در درون خودش جستجو می‏کند و به دنبال نسبت درونی خودش با او می‏گردد.

کوچه نقاش ها خاطرات ابوالفضل کاظمی که با نثری شیرین توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

دوران جنگ, ترکش و گلوله, کتاب جنگ, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش بردابوالفضل کاظمی از ناشناخته ترین رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس بود؛ البته از این ناشناخته های بزرگ که دلاوران صحنه جنگ بودند، فراوان داریم. وقتی جنگ آغاز شد، او تهران را به مقصد جبهه ها ترک کرد.

کتاب خواندنی «کوچه نقاش ها» روایت خاطرات کاظمی، فرمانده گردان میثم در دوران جنگ تحمیلی از زبان خودش است. لحن ساده و بی پرایه کاظمی و به تعبیری ادبیات عامیانه او در کتاب سبب می‏شود مخاطب ارتباطی صمیمی با اثر برقرار کند.

بیان تفاوت های سال های قبل و بعد از انقلاب از مناطق قوت گفت وگو با کاظمی در این کتاب است. دوران جوانی وی مقارن است با سال های مبارزه علیه رژیم طاغوت و پس از آن او 8 سال دفاع مقدس را تجربه می کند. همرزمی او با شهید چمران و دو سال حضور در خاک کردستان از زیباترین و خواندنی ترین قسمت های کتاب است.

کتاب در شانزده فصل و بر اساس تاریخ وقایع و مکان آن ها تدوین شده است. به علت تمرکز بر حوادث جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، رخدادهای انقلاب اسلامی در این اثر به صورت خلاصه آمده اند. «کوچه نقاش ها» طی دو سال و براساس سه ماه گفتگو تدوین شده است.

لحن راوی در جای جای کتاب حفظ شده و راحله صبوری تلاش کرده در نوشتن خاطرات ابوالفضل کاظمی به واژه ها، تکیه کلام ها و اصطلاحات خاص وی وفادار باشد. عنوان «کوچه نقاش ها» هم بر می گردد به نام کوچه ای که سید ابوالفضل کاظمی کودکی اش را با بسیاری از همرزمانش در آنجا سپری کرده است.

خاطرات زنان:

دختر شینا روایت خاطرات قدم خیر محمدی همسر سردار شهید ستار ابراهیمی هژیر که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

دوران جنگ, ترکش و گلوله, کتاب جنگ, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش بردبهناز ضرابی زاده در «دختر شینا» قدم به قدم وارد زندگی قدم خیر محمدی کنعان شده است تا زندگی او با سردار شهید ستار ابراهیمی هژیر را روایت کند و همدم شب های تنهایی این زن و فرزندانش شود؛ شب هایی که قدم خیر و فرزندانش حالت قرمز را تجربه می کردند و پدر در نقاط جنگی مشغول دفاع در برابر دشمن بود.

این کتاب حکایتی از یک زندگی در پشت صحنه جنگ است؛ خاطرات زنی که در طول هشت سال ازدواجش با یکی از سرداران دفاع مقدس، با دشواری های دوری همسر و بزرگ کردن فرزندانش، کنار آمد و به تنهایی زندگی را اداره کرد، چهار دختر و یک پسر به جهان آورد و همسرش فقط موقع به جهان آمدن یکی شان در کنارش بود.

دختر شینا از معدود کتاب های خاطرات است که زندگی پرفراز و نشیب یک دختر جوان روستایی را در برابر چشمان ما به نمایش می گذارد، دختری که آن قدر می ایستد و می افتد و دوباره برمی خیزد تا جنگ را تحقیرکند. «

این کتاب از 19 فصل تشکیل شده و از روایت کودکی قدم خیر شروع می شود؛ از زمانی که نامش را به خاطر قدم خوشی که داشت «قدم خیر» گذاشتند تا زمانی که حماسه زندگی اش را در پشت جبهه ها رقم زد. ضرابی زاده هم توانسته با تیزبینی و هوشمندی یک نویسنده، همه صحنه ها و فضاهای کتاب را اثرگذار و ملموس روایت کند.

دا خاطرات سیده زهرا حسینی از آغاز جنگ و خرمشهر که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

کتاب جنگ, ترکش و گلوله, دوران جنگ, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش برددا، خاطرات سیده زهرا حسینی از جنگ تحمیلی و اوضاع خرمشهر در روزهای آغازین جنگ است. دختری هفده ساله که با آغاز جنگ در روز اول مهر سال پنجاه و نه زندگی‏اش دگرگون می‏شود. روایتی باورپذیر، با فضاسازی بی‏نظیر، به گونه‏ای که خواننده خودش را در خیابان‏های شهر خرمشهر می‏بیند و البته حافظه فوق‏العاده خانم حسینی. آن چیزی که احترام و تحسین خواننده را برمی‏انگیزد این است که روای داستان کارهایی را انجام می‏دهد که دیگران از انجامش سر باز می‏زنند و شاید آن کارها را کوچک و خوار می‏شمرند. دا، در گویش محلی به معنی مادر است و زهرا حسینی با انتخاب این عنوان خواسته رنج، اندوه، تلاش و مقاومت مادران ایرانی را یادآور شود.

سیده زهرا حسینی یک کرد ایرانی است که پدر و مادرش پیش از ولادت او در عراق زندگی می کردند و او در سال ١٣٤٢ در آنجا به جهان آمد. در کودکی همراه خانواده اش به ایران بازگشت و پدرش در خرمشهر ساکن شد و بعد از مدت ها سرگردانی به عنوان رفتگر به استخدام شهرداری درآمد. حسینی بعد از کلاس پنجم ترک تحصیل کرد. او فرزند دوم از شش فرزند خانواده بود. خانواده او، به ویژه پدرش سخت پای بند مذهب بود و او با چنان اعتقاداتی پرورش یافت و همراه برادر بزرگترش، علی، در فعالیت دوران انقلاب و بعد از آن کمپانی کرد.

او برای کمک و خدمت، قبرستان را انتخاب می‏کند. غسل و کفن و دفن شهدای جنگ. روز اول دچار ضعف و غش می‏شود اما... آنچه کتاب را بی‏همتا می‏کند بیان گوشه‏هایی از جنگ از زاویه‏ای است که تا به حال به آن پرداخته نشده است. کتابی که اوج فجایع جنگ و در ضمن گوشه‏ای از تاریخ کشور ما را بیان می‏کند. نتیجه گفت‏وگویی هزار ساعته، ارزش این همه هزینه کردن را دارد

من زنده ام خاطرات معصومه آباد از دوران اسارتش که توسط انتشارات بروج به چاپ رسیده است.

ترکش و گلوله, دوران جنگ, کتاب جنگ, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش برداین کتاب در حوزه اسارت و بخشی از خاطرات نانوشته 4 بانوی اسیر ایرانی به نگارش در آمده تا پاسخگویی بسیاری از سوالات بدون پاسخ در حوزه اسارت بانوان ایرانی در زندان های رژیم بعثی در دوران هشت سال دفاع مقدس باشد.

سی و چند روز بیشتر از حمله ی رژیم بعث به ایران نگذشته بود که چهار نفر از دختران امام خمینی دست نامحرمان اسیر شدند! «بنات الخمینی» عنوانی بود که سربازان صدام به چهار بانوی امدادگر ایرانی داده بودند. بعثی ها اول که ماشین شان را محاصره می کنند، از خوشحالی پایکوبی می کنند و پشت بی سیم به فرماندهان شان اعلام می کنند که دختران خمینی را گرفتیم! بعدتر برخی دیگر از افسران بازجو به این بانوان غیرنظامی می گویند از نظر ما شما ژنرال های ایرانی هستید!

عنوان کتاب که بر روی جلد چاپ شده، دستخط معصومه آباد است. آن روز که برای فرار از بی خبری مفقودالاثری برای خانواده اش یا هر کسی که می توانست فارسی بخواند نوشته بود: «من زنده ام. معصومه آباد.»

کتاب از هشت فصل تشکیل شده است :کودکی، نوجوانی، انقلاب، جنگ و اسارت، زندان الرشید بغداد، انتظار، اردوگاه موصل و عنبر و تصویر و اسناد

خاطرات ازادگان

آن بیست و سه نفر نوشته احمد یوسف زاده که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

این کتاب، از آنجا که در برگیرنده خاطرات و رشادت های نوجوانان رزمنده و مقاومت آنان در اردوگاه های ارتش بعث است، ناگفته بسیاری از دوران اسارت دارد. نویسنده کتاب،که سابقه 15 سال روزنامه نگاری دارد، این کتاب را به شکل روایت داستانی و دارای تعلیق های داستانی بجا، نگاشته است.

آوردن یک عده نوجوان 15 ساله به کاخ صدام و واداشتن آنان به بیان اعترافاتی دروغین مبنی بر اجباری بودن اعزام رزمندگان نوجوان به جبهه های جنگ که می توانست افکار عمومی جهانیان را در جهت خواسته های رژیم بعث عراق تغییر دهد، موضوعی است که این کتاب را بی نظیر می کند.

پایی که جا ماند خاطرات سید ناصر حسینی پور از دوران اساراتش که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسده است.

کتاب جنگ, ترکش و گلوله, دوران جنگ, کتاب خواندنش مخاطب روزهای توپ گلوگه آتش برد«پایی که جا ماند»، یادداشت های روزانة سید ناصر حسینی پور از زندان های مخفی عراق است که انتشارات سورة مهر منتشر کرده است. سید ناصر حسینی پور این کتاب را به گروهبان عراقی، ولید فرحان، سرنگهبان اردوگاه 16 تکریت، که در زمان اسارت، او را بسیار شکنجه و آزار داده، تقدیم کرده است. این کتاب 15 فصل دارد

چکیده کتاب :
سید ناصر چهارده ساله است که به جبهه می رود و شانزده ساله است که در آخرین روزهای جنگ، در جزیرة مجنون به اسارت عراقی ها درمی آید؛ در حالی که دیده بان است و در واحد اطلاعات فعالیت می کند. وقتی اسیر می شود یک پایش تقریباً قطع شده و به رگ و پوستی بند بوده است. با این حال تصمیم می گیرد در دورة پس از اسارت باز هم دیده بان اتفاقات و حوادث باشد، اما این بار بدون دوربین و دکل. او دیده ها و شنیده هایش را، در کاغذهای کوچکی که از حاشیة روزنامه ها و کتاب های ارسالی سازمان مجاهدین خلق جمع آوری کرده است، با رمز می نویسد و در لولة عصایش جاسازی می کند و ...

منبع: نسیم آنلاین

شلیک موشک های کاتیوشا / تصاویر تست آتش توپخانه در برد 40 کلیومتری
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات