طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریکتاب «هزار و یک شب» من را به ایران و زبان فارسی علاقمند کرد

کتاب «هزار و یک شب» من را به ایران و زبان فارسی علاقمند کرد

فعالیت بیش از 160 شبکه فارسی زبان در جهان علیه ایران

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پکن، دلیل انتخاب زبان فارسی و علاقه اش به ایران را خواندن کتاب «هزار و یک شب» عنوان کرد.

دانشجوی دانشگاه پکن, کتاب هزار و یک شب, بنیاد سعدی, کتاب شب من ایران زبان فارسی علاقمند

دانشجوی دانشگاه پکن, کتاب هزار و یک شب, بنیاد سعدی

به نقل از حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، «مین جیا یان» از کشور چین که در هشتاد و سومین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی در تهران حاضر شد، درباره انگیزه خود از یادگیری زبان فارسی گفت: مقطع کارشناسی را با تحصیل در رشته تاریخ گذرانده ام. آن زمان برنامه ای جدید به نام زبان های خارجی و تاریخ خارجی در دانشگاه ارائه شد، که ما دانشجویان رشته تاریخ می توانستیم یک زبان انتخاب کنیم و آن را یاد بگیریم و بعد از آن در مورد تاریخ آن کشور تحقیق کنیم.

وی ادامه داد: در آن زمان من می توانستم زبان مردم کشور ویتنام و یا زبان فارسی را انتخاب کنم، اما به علت آنکه قبلا کتاب هزار و یک شب را خوانده بودم و به ایران و زبان فارسی بیشتر علاقه داشتم، تصمیم گرفتم زبان فارسی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنم.

این فارسی آموز چینی درباره شناخت مردم چین نسبت به زبان فارسی، گفت: بیشتر مردم چین، شناختی از زبان فارسی ندارند اما مسلمانان چینی خیلی زبان فارسی را دوست دارند. در حال حاضر حدود پنج دانشگاه در کشور چین به تدریس زبان فارسی می پردازند.

مین جیا یان با اشاره به انتخاب موضوع پایان نامه خود در مورد داریوش و سنگ نوشته های بیستون، افزود: ابتدا قصد داشتم موضوع زبان فارسی باستان و تاریخ هخامنشیان و اشکانیان را برای پایان نامه انتخاب کنم اما چون در آن زمان دانشگاه ما برای آن رشته استاد نداشت، مجبور شدم این موضوع را انتخاب کنم.

مین جیا در ادامه گفت: سنگ نوشته بیستون بزرگترین سنگ نوشته ایران و اولین متن شناخته شده ایرانی و از آثار دوران هخامنشیان واقع در شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است. سنگ نوشته بیستون یکی از مهم ترین و مشهورترین سندهای تاریخ دنیا و مهم ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ و به بند کشیدن یاغیان را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه مردم چین از قدیم می دانستند مردم ایران در کار تجارت بسیار کارآزموده هستند، افزود: چینی ها درباره ایران باستان بسیار فکر می کنند و ایران را کشوری افسانه ای می دانند که داستان های زیادی دارد و دارای نویسندگان و شاعران معروفی است. ایران کشوری تاریخی و با فرهنگی غنی است.

این فارسی آموز چینی با اشاره به حضور خود در ایران و ارتباط نزدیک با مردم کشورمان، گفت: مردم ایران با همه ما خیلی خوب صحبت می کنند و از ما مراقبت می کنند اما چون من چینی هستم و چهره ام با بقیه فرق دارد، در خیابان به راحتی من را می شناسند و به زبان چینی به من سلام می کنند.

او با اشاره به بازتاب رسانه های کشور خود درباره ایران افزود: رسانه های چینی، ایران را کشوری تاریخی نشان می دهند و ما را تشویق می کنند تا به ایران سفر کنیم. ایران کشوری است که جواهر و هنرهای دستی بسیاری دارد و سیستم صنعتی بر آن حاکم است. ایران کشوری ممتاز در خاورمیانه است.

این فارسی آموز چینی در پایان از علاقه خود به کتاب های تاریخی سخن گفت و اظهار داشت: تاریخ بیهقی یک اثر ادبی محسوب می شود. نوشته های این کتاب ساده و زیباست. کتاب های تاریخی معمولا تاریخ را خشک بیان می کنند اما این کتاب سیاست و فرهنگ ایران را به صورت مجموعه ای از داستان های کوتاه به هم پیوسته تنظیم کرده و تاریخ را بسیار جذاب و جالب نوشته است.

توجه به زبان فارسی اولویت شبکه بین الملل دانشگاه آزاد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات