طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللکشورهای حاشیه خلیج فارس در گرداب کسری بودجه

کشورهای حاشیه خلیج فارس در گرداب کسری بودجه

ایران در امور کشورهای حاشیه خلیج فارس دخالت می کند | ادعای وزیر گوشتی بحرین

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، با وجود استفاده از سیاست های ریاضتی همچنان با مشکل جدی کمبود بودجه مواجه هستند.

کشورها عضو شورای همکاری خلیج فارس, بهای نفت, بازار نفت, کشورهای حاشیه خلیج فارس گرداب کسری بودجه

کشورها عضو شورای همکاری خلیج فارس, بهای نفت, بازار نفت, نفت, کسری بودجه, عربستان

به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ بر اساس تحقیقی که در کویت منتشر شد کسری بودجه شش کشور عرب حاشیه خلیج فارس در سال 2016 به دلیل سقوط بهای نفت در مجموع به 153 میلیارد دلار می رسد.


این تحقیق را موسسه کامکو ریسرچ، یک کمپانی سرمایه گذاری کویتی، انجام داد و بر اساس آن کسری بودجه این کشورها سال 2015 صد و نوزده میلیارد دلار بود.


بر اساس این نقل از کسری بودجه عربستان، عضو مهم سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) سال 2016 به 84 میلیارد دلار می رسد که معادل 55 درصد کسری بودجه این شش کشور است. کسری بودجه عربستان در سال 2015 نود و هشت میلیارد دلار بود.


در همین حال بر اساس این تحقیق، کسری بودجه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، بحرین، امارات عربی متحده، عمان، قطر و کویت) قرار بود از سال 2016 کاهش یابد و تا سال 2021 به 100 میلیارد دلار برسد.


کامکو ریسرچ اعلام کرد درآمد این شش کشور که به صورت زیاد از راه صادرات نفت تامین می شود از 732 میلیارد دلار در سال 2013 به 443 میلیارد دلار در سال 2015 کاهش یافت. پیش بینی می شود درآمد این کشورها در سال 2016 به 365 میلیارد دلار کاهش یابد.


بهای هر بشکه نفت از بیش از 100 دلار در نیمه 2014 اوایل امسال به کمتر از 30 دلار رسید و تاکنون به 47 دلار افزایش یافته است.


افزایش کسری بودجه این کشورها به رغم اتخاذ تدابیر ریاضتی و کاهش هزینه ها صورت گرفت. بر اساس این تحقیق، این کشورها هزینه های خود را از 615 میلیارد دلار در سال 2014 به 563 میلیارد دلار در سال 2015 کاهش دادند و این رقم قرار است امسال به 519 میلیارد دلار برسد.


صندوق بین المللی پول از این تدابیر ریاضتی استقبال اما اعلام کرد تلاش زیادی لازم است تا کسری بودجه این کشورها در میان مدت تثبیت شود.نشست ضدایرانی برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در نیویورک
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات