طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریگلایه یک هنرمند از بی توجهی مسئولان به هنر مجسمه سازی

گلایه یک هنرمند از بی توجهی مسئولان به هنر مجسمه سازی

فیلم از گلایه های هنرمندان سینما و تلویزیون تا نیشگون وزیر کار

مجسمه سازی که امروزه به عنوان یکی از هنرهای قابل توجه جهانی شناخته شده جایی در تقویم رسمی کشورمان ندارد.

جایگاه مجسمه, حسن پورشیخ, هنرمند مجسمه ساز, گلایه هنرمند توجهی مسئولان هنر مجسمه سازی

جایگاه مجسمه, حسن پورشیخ, هنرمند مجسمه ساز

به نقل از خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شاید اگر نگاهی به تقویم بیندازیم روزها و مناسبت های متفاوتی را مشاهده کنیم و در میان این مناسبت ها هر ساله یک سری وی‍‍ژه برنامه از سوی نهاد ها، ارگان ها، سازمان ها، دانشگاه ها، اداره ها و غیره برگزار می شود.

خیلی از مردم با هنرهای متفاوتی آشنایی دارند که از آن جمله می توان به ادبیات، سینما، صنایع دستی، عکاسی، موسیقی، معماری، نقاشی و غیره اشاره کرد. بسیاری با هنر مجسمه سازی کم و بیش آشنایی دارند؛ اما واقعآ چه تعداد نسبت به این هنر مهارت و دانش بالایی دارند؟ آیا آنچه که مردم نسبت به هنر مجسمه سازی آنگونه که از بیرون نگاه می کنند، است؟ به راستی توجه جامعه به این هنر چگونه است؟

خیلی وقت ها، شما شاهد برگزاری نمایشگاه نقاشی، عکاسی، خوشنویسی و غیره هستید اما جای خالی مجسمه سازی در ایران با برنامه های بسیاری دیده می شود؛ شاید سالانه تنها یک یا چند نمایشگاه و یا گالری برای این هنر برگزار شود.

زمانی که از مردم در خصوص این هنر می پرسیم با این پاسخ مواجه می شویم؛ آقا ما هم دوران کودکیمان با خاک و آب گل درست می کردیم و مجسمه می ساختیم اما دریغ که ماجرا این گونه نیست.

ایرانیان که در تمام رشته های هنری، سنگ تراشی، منبت کاری و غیره مهارت فوق العاده به خرج داده اند، در فن مجسمه سازی علاقه عمده از خود نشان نداده اند و این نبود علاقه به ایجاد مجسمه، در برخی ادوار تاریخی پیش از اسلام و در دوران اسلامی همچنان ادامه داشته است.

حسن پورشیخ، هنرمند مجسمه ساز در مصاحبه با خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص بی توجهی به نبود زمان مناسبی برای مجسمه سازی و تجلیل از هنرمندان در تقویم رسمی کشور گفت: مجسمه سازی مقوله ای است که به نگاه و اندیشه های حاکم بر می گردد و بسیار محجوب است. حتی نبود رشته ی مجسمه سازی در دفترچه های آزمون سراسری دانشگاه های ایران به چشم می خورد و به همین رو مخاطبی برای آموزش آکادمیک نداریم.

وی ادامه داد: مگر اینکه علاقه مندان به کلاس های آزاد مراجعه کرده و از آنها استفاده کنند. در هنر مجسمه سازی اساتید خوبی هم مانند پرویز تناولی و ابوالحسن صدیقی (شاگرد کمال الملک) داریم که میتوانند معرف خوبی برای این هنر باشند.

آنچه از صحبت های این هنرمند می ‎توان فهمید این است که هنر مجسمه سازی نیاز به توجه دارد و مسئولان می توانند با حمایت از هنرمندان مجسمه ساز، این هنر را به مردم معرفی کنند.

گلایه هنرمندان حاضر در نمایشگاه مُد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات