طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنرییادداشت حجاریان درباره استاد شجریان

یادداشت حجاریان درباره استاد شجریان

صدا و سیما باز هم استاد شجریان را سانسور کرد

سعید حجاریان در روزنامه شرق نوشت: روز اول مهر زادروز استاد محمدرضا شجریان است و ان شاءالله سال های سال دیگر با اول پاییز در سالروز تولد ایشان همچنان شادخواری کنیم.


محمدرضا شجریان

سعید حجاریان در روزنامه شرق نوشت: روز اول مهر زادروز استاد محمدرضا شجریان است و ان شاءالله سال های سال دیگر با اول پاییز در سالروز تولد ایشان همچنان شادخواری کنیم.

ایشان به چندین هنر آراسته اند از علم به شعر، بحور و الحان و عروض آن، تا پرده ها و مقام های موسیقی تا تجوید و علم به قرائات که اینها شغل شاغل ایشان طی ٦٠ سال بوده است، اما علاوه بر آن دستی هم در ساختن ساز و تربیت گل و خطاطی و گهگاه سیاست هم داشته اند.

اما به گمان من ایشان که بقیه السلف موسیقی دانان ایران به شمار می رود و تجارب قدمای این فن مانند تاج و قمر و کلنل و ظلی و ادیب خوانساری و اقبال و قوامی و بنان را به همراه نواهای محلی به نسل پس از خود انتقال داده، کاری کرده است کارستان.

چراکه نگذاشته اند این چراغ خاموش شود و این زخمه بر کاسه رباب شکسته فرو آید. امیدوارم عارضه ای که اخیراً گریبانگیر استاد شده هرچه زودتر بهبود یابد. البته ما در غیاب صدای استاد ناشی از کسالت شان دلمان را به همایون، فرزند برومند ایشان بسته ایم که گفته اند:

چون که گل بگذشت و گلشن شد خراب

بوی گل را از که جوییم، از گلاب

در همین جا لازم می دانم دو خاطره شخصی را که از ایشان دارم نقل کنم:

اولی مربوط می شود به پیش از ترور، که به همراه  رئیس دولت اصلاحات به تالار وحدت رفتیم تا کنسرت استاد را ببینیم. کنسرت با ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی اجرا می شد، در میانه دو بخش آن، در زمان آنتراکت به اتفاق رئیس جمهور، به پشت صحنه رفتیم تا از نزدیک با استاد ملاقات کنیم، در اتاقی میز عصرانه ای تدارک دیده بودند و ایشان ما را به همراهی در عصرانه دعوت کرد؛ در حین صرف عصرانه رئیس جمهور از احوال همایون پرسیدند و استاد در پاسخ گفتند: ایشان در حال تمرین و ممارست است و ان شاءالله به زودی در خوانندگی به من خواهد پیوست.

رئیس جمهور خوشحال شدند و گفتند:

از ما که گذشت، جوانان را باید دریافت.

خاطرم هست در آن کنسرت استاد قطعه ای خواند با عنوان موج که بسیار دلنشین و تأثیر گذار بود. آن قطعه از آن بعد هرگز شنیده نشد. نمی دانم از چه رو آن قطعه در هیچ آلبومی منتشر نشد. امیدوارم این فرصت فراهم شود تا آن قطعه نیز همچون دیگر آثاری که تاکنون مجال نشر نیافته منتشر شود.

خاطره دوم مربوط می شود به زمان پس از ترور، که به همراه همسرم به کنسرتی از استاد، در تالار بزرگ کشور رفته بودم؛ در آنجا هم در میانه دو بخش کنسرت، موقع آنتراکت به دیدار ایشان در پشت صحنه رفتم. در آن دیدار کوتاه به ایشان گفتم:

استادان بزرگ و مشهور غالباً از خود یادگاری مهمی، سوای آثارشان باقی می گذارند و آن مستندی از زندگی شان است که می تواند، سند ارزشمندی برای آیندگان باشد. از زندگی بسیاری از چهره های برجسته فیلم مستند ساخته اند. نظیر ام کلثوم، بهبودف، وودی آلن و دیگران. ایشان با اشاره به پرویز مشکاتیان که آنجا حضور داشت، گفت: از اجراها کلی فیلم در اختیار داریم، می توان آنها را تدوین و عرضه کرد.

من گفتم: اینها کافی نیست. مردم می خواهند از زندگی شما عکس ببینند. زندگی تان برای مردم جالب است. بگذارید مستندی از شما ساخته شود.

گویا ایشان این امر را به مشکاتیان محول کرد و دیگر مطلع نشدم چنین مستندی بالاخره ساخته شد یا نه؟

می دانم عکس استاد، همچون صدایشان همیشه جاودان خواهد ماند. تصویری که در حافظه یک ملت حک شده و هرگز فراموش نخواهد شد.

پیام تبریک دایی به استاد شجریان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات