چطور به کودکان شستن دست را آموزش دهیم؟

تاریخ انتشار پست : 1395-7-24 دسته : سلامت
چگونه انضباط شخصی را به کودکان آموزش دهیم؟

بسیاری از بیماری های ویروسی به علت نشستن دست ها به شما و دیگران منتقل می شوند مخصوصا الآن که رفته رفته به فصل پاییز نزدیک می شویم و شاهد انواع سرماخوردگی ها و ویروس های متفاوت خواهیم بود.

نی نی سایت: خیلی از شما و کودکان تان در طول روز بار ها وسایل متفاوت را لمس می کنید یا اگر با وسایل تقلیه از جمله مترو، اتوبوس و تاکسی رفت و آمد می کنید، قطعا با خیال راحت با دست تان میله ها و دستگیره ها را می گیرید.

در صورتی که همین تماس های روزانه که بی اهمیت به نظر می رسند ممکن است باعث انتقال بیماری های جدی به شما، فرزند تان و دیگران شود. به همین علت ما به ضرورت شستن دست ها پرداخته ایم.


بسیاری از بیماری های ویروسی به علت نشستن دست ها به شما و دیگران منتقل می شوند مخصوصا الآن که رفته رفته به فصل پاییز نزدیک می شویم و شاهد انواع سرماخوردگی ها و ویروس های متفاوت خواهیم بود.

همچنین شستن دست ها برای خانم های باردار که در حالت خاصی هستند بسیار مهم است چون در صورتی که به بیماری های ویروسی مبتلا شوند مجبور می شوند روز های سختی را تا بهبود بیماری پشت سر بگذارند.


چه موقعی دست تان را بشویید؟


خانم های باردار و غیر باردار باید قبل از غذا درست کردن، پس از رفتن به دستشویی، عوض کردن پوشک بچه، جا به جا کردن کیسه زباله و تماس دست با انواع سطوحی که گرد و خاک دارند یا آلوده هستند باید دست شان را بشورند. همچنین آنها باید پس از حضور در اماکن عمومی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی و همچنین پس از هر بار عطسه و سرفه دستان خود را خوب بشورند.

انتقال ویروس, انتقال ویروس, سلامت, کودکان شستن دست آموزش دهیم

شستن دست ها, سلامت, بهداشت, انتقال ویروس

بهتر است مادران دست های نوزاد شان را هم در این مواقع بشورند یا اگر فرزندشان به سنی رسیده که خود می تواند دست هایش را بشورد، شستن دست ها را در موقعیت های متفاوت به او آموزش بدهند.


بسیاری از بیماری های ویروسی خطرناک با رعایت نکردن کوچک ترین مسائل بهداشتی مانند همین نشستن دست ها اتفاق می افتند.

روش درست شستن دست ها


باید بدانید که برای شستن دست ها تنها استفاده از صابون یا مایع دستشویی کافی نیست و روش درست شستن بسیار مهم است. به همین علت برای آغاز شستن دست ها ابتدا باید آنها را خیس و صابونی کنید سبعد کف دست ها را به هم بمالید.

لای انگشتان را از قسمت پشت دست شسته و سبعد ‏انگشتان را از رو به رو  بشورید. نوک انگشتان تان را در هم گره کنید و پس از شستشوی آنها، شست ها را هم جداگانه و و دقیق بشورید. خطوط کف دست ها را با نوک انگشتان و دور مچ هر دو دست را خوب بشورید و دست ها ی تان را با یک دستمال تمیز خشک کنید. در نهایت با همان دستمال شیر آب را ببندید و آن را در سطل آشغال بیندازید.

بهداشت, شستن دست ها, سلامت, کودکان شستن دست آموزش دهیم


نکاتی که باید در شستن دست ها رعایت کنید


1. بنابر یک باور اشتباه بسیاری از مردم تصور می کنند اگر از آب گرم برای شستن دست های شان استفاده کنند، جرم های دست شان از بین می رود. در صورتی که استفاده مداوم از آب گرم برای شستن دست ها باعث بالا رفتن حساسیت پوست و آسیب آن می شود. بنابر این برای شستن دست های تان تنها از آب گرم استفاده نکنید.


2. تحقیقات اخیر نشان داده اند که کارکرد صابون های آنتی باکتریال مانند صابون معمولی و آب است. همچنین صابون های آنتی باکتریال باعث بروز مشکلات تیروئیدی، حساسیت، اضافه وزن و تضعیف کارکردهای عضلانی بدن می شوند. بعد بهتر است دور این صابون ها را خط قرمز بکشید!


3. برند های صابونی را انتخاب کنید که امتحان خود را بعد داده اند البته اگر به آنها حساسیت نشان ندهید.


4. استفاده از ژل های ضد عفونی تنها در شرایط اضطراری که آب و صابون در دسترس ندارید مشکلی ندارد.


5. اگر از آن دسته از افرادی هستید که دست های تان را در یک چشم به هم زدن می شورید باید بگوییم که اشتباه می کنید. چون پس از کف کردن دست ها تازه مراحل اصلی شستشو آغاز می شود و شما باید به خوبی تمام سطح و کف دست، لای انگشتان و زیر ناخن های تان را بشورید.

آموزش و پروش نیازمند مشارکت دستگاه ها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :