طاها پخش

تبلیغ درکار
دیدنی و خواندنیمعروف ترین کلاه های تاریخ
عکس های ی از معروف ترین کلاه های تاریخ

در طول تاریخ کلاه ها برای انتقال معنا بکار می رفتند؛ چه به عنوان نماد، بیانیه سیاسی یا تنها برای مد و استایل. قدرت یک کلاه خوب به قدری بود که برخی از آن ها تنها به یک فرد مشهور مرتبط شدند و زمانی که سعی دارید آن شخصیت ها را به عکس بکشید، ناخودآگاه نخستین چیزی هستند که به ذهن می آیند.

وبسایت فرادید: در طول تاریخ کلاه ها برای انتقال معنا بکار می رفتند؛ چه به عنوان نماد، بیانیه سیاسی یا تنها برای مد و استایل. قدرت یک کلاه خوب به قدری بود که برخی از آن ها تنها به یک فرد مشهور مرتبط شدند و زمانی که سعی دارید آن شخصیت ها را به عکس بکشید، ناخودآگاه نخستین چیزی هستند که به ذهن می آیند.

در اینجا به هشت کلاه تاریخی معروف و افرادی که آن ها را می پوشیدند می پردازیم:

1. کلاه هامبورگ وینستون چرچیل (HOMBURG)

تاریخ, کلاه, معروف ترین, معروف کلاه تاریخ

کلاه, معروف ترین, تاریخ


وینستون چرچیل نخست وزیر زمان جنگ بریتانیا، به کلاه خود شهرت داشت. خود او یک متن طنزآمیز درباره کلاهش نوشت و یادآوری کرد از آنجاکه همانند سایر دولتمردان مشهور مدل مو خاص، عینک، یا ریش ندارد، بنابراین کاریکاتوریست ها و عکاس ها بر کلاهش تمرکز کرده اند.

چرچیل کلاه هایی مختلفی به سر می کرد؛ اما بیشتر از همه به کلاه هامبورگ شهرت دارد. هامبورگ کلاهی با لبه های منحنی است و یک روبان دورتادور کلاه را گرفته است. این کلاه نخستین بار در بریتانیا توسط شاهزاده ادوارد هفتم مشهور شد که در سفر به باد هامبورگ در آلمان آن را کشف کرد. چرچیل از چنین مدل کلاه هامبورگ استفاده کرد؛ از یک کلاه سیاه کلاسیک تا یک کلاه خاکستری کم رنگ با روبان مشکی (حروف اول اسمش با طلا بر روی آن درج شده بود) که در حراج به قیمت 11,750 دلار فروخته شد.

2. کلاه دو لبه ناپلئون (BIVORNE)

تاریخ, کلاه, معروف ترین, معروف کلاه تاریخ


امپراتور فرانسه اهمیت نام تجاری را درک کرده بود و در طول زندگی اش از تصاویر و لباس ها به عنوان نماد قدرت استفاده می کرد. معروف ترین کلاهش، کلاهی دو لبه از جنس پوست سگ آبی بود. معمولاً کلاه های دو لبه را طوری می پوشیدند که گوشه هایش در عقب و جلوی سر قرار بگیرد. اما ناپلئون این کلاه را از پهلو می پوشید تا همه در میدان جنگ فوراً او را از کلاه زاویه دارش تشخیص دهند. ناپلئون برای دوخت کلاه همیشه نزد CIE و Poupart می رفت و هرسال چهار کلاه جدید سفارش می داد.

در سال 2014 حراج بسیار معروفی از یادگارهای ناپلئون در فرانسه برگزار شد و نخستین آیتم کلاه دو لبه اش بود که گفته می شد آن را در نبرد مارنگو در ایتالیا در سال 1800 به سر داشته است. بااینکه ناپلئون حداقل 120 کلاه داشت، اما مورخان می گویند تنها 19 نمونه باقی مانده که در موزه ها و کلکسیون های خصوصی قرار دارند. بنابراین حراج این کلاه بسیار موفق آمیز بود و به قیمت 2.4 میلیون دلار به فروش رفت.

3. کلاه قدیس تامس مور (BONNET)

معروف ترین, تاریخ, کلاه, معروف کلاه تاریخ


تامس مور در زمان هنری هشتم صدراعظم انگلستان و یکی از روشنفکران کاتولیک بود. بعد از امتناع از به رسمیت شناختن هنری هشتم به عنوان رئیس کلیسای انگلستان، به جرم خیانت در سال 1535 اعدام شد. بعدها کلیسای کاتولیک او را به عنوان یک قدیس نام گذاری کرد و اموالش، ازجمله کلاه نمادینش، به آثار مقدس تبدیل شدند. در سپتامبر 2016، کلاه او در معبد ملی قدیس جان پال در واشنگتن به همراه تعدادی دیگر از اموالش به نمایش درآمد.

4. کلاه آبراهام لینکلن (STOVEPIPE)

تاریخ, معروف ترین, کلاه, معروف کلاه تاریخ


شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا بسیار قدبلند بود (195 سانتی متر) و ارتفاع کلاه معروفش قد او را بلندتر جلوه می داد. لینکلن متن سخنرانی ها و کاغذهایش را در کلاهش نگاه می داشت و در مواقع نیاز آن ها را بیرون می کشید. معروف ترین کلاه لینکلن همانی بود که در شب ترورش در تئاتر فورد در 14 آوریل 1865 به سر داشت.

جنس کلاه ابریشمی بود و دو روبان داشت: یک روبان نازک سیاه با دکمه ای کوچک و یک روبان مشکی و کلفت دیگر که خودش به نشانه عزاداریِ پسرش به آن چسبانده بود. در طول نمایش کلاه در صندلی کنار او قرار داشت و زمانی که به ضرب گلوله کشته شد نیز همان جا بود. هم صندلی و هم کلاه به عنوان مدرک توسط وزارت جنگ ضبط شد و بعد از محاکمه جان ویلکس بوث به موسسه Smithsonian واگذار شد. امروزه این کلاه یکی از ارزشمندترین دارایی های این سازمان است که پیوند قابل لمسی با یکی از بزرگ ترین رهبران آمریکا دارد.

5. کلاه دیوی کراکت (Coonskin)

کلاه, تاریخ, معروف ترین, معروف کلاه تاریخکلاه های Coonskin کلاه های خز از جنس پوست راکون هستند که دُم حیوان پشت آن آویزان است. این کلاه برای بومیان آمریکا بود، اما به کلاه شکار مرزنشینان در قرن 18 معروف شد. دیوی کراکت همیشه با این کلاه به عکس کشیده می شود. زمانی که کراکت از دنیای سیاست دست کشید و به تگزاس بازگشت، به روایت شاهدان همچنین کلاهی به سر داشته است. درواقع یکی از بازماندگان قتل عام آلامو سال ها پس توصیف کرد: " بدن بی جان سرهنگ کراکت را شناختم که میان کلیسا و ساختمان دوطبقه بازداشتگاه افتاده بود و کلاهش نیز کنارش روی زمین بود." مورخان درباره صحت این یادآوری مطمئن نیستند، اما ارتباط محکم میان کراکت و کلاهش را تأیید می کند.

6. کلاه ژاکلین کِندی (PILLBOX)

معروف ترین, تاریخ, کلاه, معروف کلاه تاریخژاکلین کندی یکی از بزرگ ترین مدل های سبک و استایل در آمریکا بود و یکی از به یادماندنی ترین استایل هایش یک کلاه Pillbox بود که در پشت سرش قرارگرفته بود. او مدل های مختلفی از این کلاه را داشت، اما معروف ترین آن ها کلاهی گلبه ای رنگ بود که با کت ودامنی به همان رنگ در روز ترور جان.اف کندی پوشیده بود. او آن روز کنار همسرش ایستاده بود و لباسش غرق خون شد.

زمانی که دستیارانش بارها و بارها به او پیشنهاد دادند لباسش را عوض کند، قبول نمی کرد و می گفت: "بگذارید همه ببینند چه کار کرده اند." زمانی که بالاخره لباس صورتی را درآورد، به آرشیو ملی در مریلند برده شد که تا سال 2103 آنجا می ماند. نمایش لباس خونین را بسیار ناراحت کننده دانستند، اما کلاه چه شد؟ گفته می شود زمانی که ژاکلین برای دیدن بدن همسرش به بیمارستان پارکلند رفت، کلاه را برداشت و آن را به منشی خصوصی اش داد. اما معلوم نیست بعد ازآن چه بلایی سر کلاه آمد.

کلاه, تاریخ, معروف ترین, معروف کلاه تاریخ7. کلاه گای فاکس (SUGARLOAF)

تاریخ, کلاه, معروف ترین, معروف کلاه تاریخ


به لطف حکاکی معاصر توسط Crispijn Van de Passe، تصویری ماندگار از "توطئه باروت" داریم که در آن توطئه گران کلاه های کله قندی بر سر دارند. یکی از معروف ترین توطئه گران برای منفجر کردن ساختمان های پارلمان انگلیس گای فاکس بود که به یک شخصیت تبه کار محلی در انگلستان تبدیل شده است.

کلاه های کله قندی در دوره استوارت (1714-1603) در تاریخ بریتانیا بسیار محبوب شدند. این کلاه با ضد سلطنت طلبان در طول جنگ داخلی انگلیس (1651-1642) مرتبط بود که در تقابل با کلاه پرزرق وبرق اشرافیان پوشیده می شد. به گفته مورخان این کلاه در سال های 1600 نماد مخالفت بوده است: در آن زمان به سر داشتن کلاه حتی در منزل کاملاً طبیعی بوده است. اما در حضور یک فرد برتر باید کلاه برداشته می شد. اما شورشیان این کار را نمی کردند و در حضور اشراف کلاه خود را برنمی داشتند. پس از برملا شدن توطئه، شورشیان اعدام شدند. اما عکس گای فوکس و کلاه کله قندی اش همچنان باقی ماند.

8. کلاه تئودور روزولت (PANAMA)

تاریخ, معروف ترین, کلاه, معروف کلاه تاریخ


در شانزده نوامبر 1906، از رئیس جمهور تئودور روزولت در دیدار از حفاریِ کانال پاناما عکسی گرفته شد. این تصویر روزولت را در کنار بیل های بخارِ عظیم نشان می دهد که کلاهی سبک با نواری مشکی به سر دارد. روزنامه ها نام " کلاه پاناما" را به آن دادند.

 این کلاه ها در اصل در اکوادور تولید می شد. اما در دهه 1850 که افراد زیادی برای یافتن طلا از کانال پاناما به آمریکا سفر می کردند، کلاه فروشان اکوادور تصمیم گرفتند محصولاتشان را برای فروش به پاناما صادر کردند. این کلاه ها در طول ساخت کانال پاناما بسیار محبوب شدند زیرا سبکیِ آن ها برای کارگران بسیار مناسب بود. زمانی که عکس روزولت در سراسر روزنامه های آمریکا منتشر شد، کلاه بسیار محبوب شد و برای همیشه کلاه پاناما نام گرفت.

تصویر معروف ترین از معروف ترین دربی تاریخ
facebook google telegram twitter whatsApp