طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

فرهنگی و هنریمداحان باید موسیقی درونی کلمه ها را بشناسند
برگزاری کنسرت موسیقی سنتی

محمدعلی بهمنی گفت: اغلب مداحان، اشعار خود را یکنواخت می خوانند و تنها تلاش می کنند تا از مخاطبانشان اشک بگیرند. در حالی که معتقدم باید موسیقی درونی کلمه ها را بشناسند.

مداحی, شعر آیینی, شعر مداحان, مداحان موسیقی درونی کلمه بشناسند

مداحی, شعر آیینی, شعر مداحان, شعر, شعر عاشورایی, محمدعلی بهمنی

به نقل از حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدعلی بهمنی، شاعر غزل سرای کشور، با بیان اینکه در شکل غزل و مثنوی آثار عاشورایی خوبی خلق شده است، اظهار کرد: در گذشته و در ادبیات معاصر اشعار عاشورایی بسیاری سروده شده که خیلی از این اشعار به شکل غزل بوده اند.


وی ادامه داد: مسئله اینجاست که کسی که ملودی برای این اشعار تنظیم می کند و یا مداحی می کند، شایستگی درون کلمه را حس کند. کلمات موسیقی دارند و اگر خلاف آن موسیقی خوانده شوند، دلنشینی خود را از دست می دهند. اگر مداحی، دو غزل عاشورایی را با یک صوت بخواند، در حق یکی از آن ها بی رحمی کرده است.


بهمنی با تاکید بر اینکه مداحانی که کلمات اشعار عاشورایی را به درستی بخوانند، کم هستند، عنوان کرد: اغلب مداحان، اشعار خود را یکنواخت می خوانند و تنها تلاش می کنند تا از مخاطبانشان اشک بگیرند. عشق کربلا را آفریده است و به همین علت هم تاکید دارم که مداحان باید موسیقی درونی کلمه ها را بشناسند.


این شاعر کشور خاطرنشان کرد: مداحان باید هم شناخت ادبی صحیح و کاملی داشته باشند و هم فرهنگ و تاریخ عاشورا را به درستی بشناسند و تنها به توانایی خود در خواندن اکتفا نکنند.


وی در معرفی آثار عاشورایی خواندنی نیز گفت: اشعار عاشورایی سعید بیابانکی از جمله آثار خوبی است که علاقه مندان می توانند به سراغ آن بروند. مجموعه های عاشورایی مانند «نامه های کوفی» از جمله آثار با ارزش این شاعر هستند و در این مجموعه ها اشعار عاشورایی خواندنی وجود دارد.


محمدعلی بهمنی (زادهٔ ۲۷ فروردین ۱۳۲۱ در دزفول)، شاعر و غزل سرای ایرانی است. بسیاری بر این عقیده اند که غزل های او وام دار سبک و سیاق نیما یوشیج است. اولین شعر بهمنی در سال ۱۳۳۰، یعنی زمانی که او تنها ۹ سال داشت، به چاپ رسید.


محمدعلی بهمنی از ترانه سرایان انقلاب اسلامی به شمار می رود، شعرهای او سرشار از مضامین عاشقانه، اجتماعی و مذهبی است، در شعرهای مذهبی بهمنی عاشورا تجلی دیگری دارد و در واژه واژه آن می توان مفهوم عاشورا را به نظاره نشست.

ساخت موسیقی «تابستان جدید» شروع شد
facebook google telegram twitter whatsApp