طاها پخش

علمی آموزشیبا این بازی کودکانه به جنگ اضطراب کودکتان بروید
داستان کودکانه میمون بازیگوش در جنگل

یک کارشناس مشاوره و راهنمایی گفت: دل درد، تهوع، ترس از مدرسه و گریه های صبحگاهی دانش آموزان از نوعی اختلال به نام "اضطراب جدایی" نشات می گیرد.

اضطراب جدایی, بی قراری کودک, وابستگی به والدین, بازی کودکانه جنگ اضطراب کودکتان بروید

اضطراب جدایی, بی قراری کودک, وابستگی به والدین, حمایت عاطفی, بازی قایم با شک

محمدحسین قلی زاده کارشناس مشاوره و راهنمایی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره علل بی قراری کودکان کلاس اولی در ورود به مدرسه گفت: بی قراری و ترس کودکان از مدرسه یکی از مشکلات شایع دانش آموزان پایه اول می باشد که این کودکان به علت دلبستگی ناایمن به والدین بخصوص مادر دچار مشکلاتی در مدرسه می شوند.


وی تصریح کرد: در واقع وابستگی و دلبستگی کودک به والدین به دو صورت وابستگی ایمن و ناایمن بروز می کند که در وابستگی ایمن کودک از میزان وابستگی خود راضی بوده و زمانی که برای چند ساعت از والدینش دور می ماند، دچار اختلال اضطراب جدایی نمی شود و خیلی زود خود را با محیط سازگار می کند.


قلی زاده ادامه داد: اما وابستگی ناایمن برتصویر وضعیت ایمن بوده و کودک دائما در اضطراب جدایی از والدین به سر می برد که در این وضعیت کودک طی ساعت های جدایی از مادر، گریه و بی تابی می کند و در برابر اینکه تنها و دور از پدر و مادرش بماند به شدت از خود مقاومت نشان می دهد.


این کارشناس مشاوره با بیان اینکه کودکان با دلبستگی ناایمن دچار اختلال اضطراب می شوند، تصریح کرد: معمولا همه کودکان با شرایط جسمی سالم در حدود هشت الی 9 ماهگی به پس به اصطلاح «غریبی می کنند» یعنی با دیدن افرادی که برای آنها آشنا نیستند گریه می کند، اما در حقیقت این علامت در کودکان نشانه مرحله ای طبیعی از رشد کودک است و در وضعیت معمولی این اضطراب طبیعی کودک در حدود 18 ماهگی بسیار کم می شود.


قلی زاده افزود: والدینی که در برابر بی تابی و بی قراری کودکشان دستپاچه و عصبی می شوند و با خشونت رفتار می کنند یا بالتصویر به حمایت بیش از حد از کودک اقدام می کنند در واقع اجازه رویارویی تدریجی کودک با اطرافیان را به او نمی دهند و گذر کودک از این مرحله را سخت می کنند. در این صورت کودک به نوعی در این ترس و اضطراب باقی می ماند، حالتی که شکل شدت یافته آن اختلال "اضطراب جدایی" نامیده می شود.


وی درباره علائم اختلال اضطراب در کودکانی که به سن مدرسه رسیده اند، گفت: این اضطراب در عملکرد کودک یا والدین اختلال ایجاد می کند؛ برای مثال مادر به علت وابستگی عمده وی نمی تواند به امور زندگی خود برسد، یا در مواقعی که کودک قرار است به مدت طولانی از مادر خود دور باشد، برای مثال در زمان رفتن به مهد یا مدرسه، نشانه های بیقراری بیشتری از خود نشان می دهد. در این شرایط علائم کودک بیشتر رفتاری (مانند بیقراری، گریه کردن یا چسبیدن به مادر) یا جسمانی (مانند تهوع، دل درد یا سردرد) است.


این کارشناس مشاوره و راهنمایی همچنین اظهار داشت: گاهی ممکن است کودک آغاز به پرخاشگری و لجبازی کند تا به مدرسه نرود، حتی ممکن است کودک بهانه بیاورد که مدرسه را دوست ندارد و البته باید گفت در آغاز مدرسه طبیعی است که کودک تا حدی از دور شدن مادر احساس ناراحتی کند اما این وضعیت نباید بیشتر از یک ماه طول بکشد.


وی به والدین توصیه کرد: مهم ترین کاری که والدین باید برای کمک به فرزندانشان برای پشت سر گذاشتن اضطراب جدایی انجام دهند، ایجاد احساس امنیت و حمایت عاطفی در کودکان است و هنگامی که قرار است هر نوع جدایی ای بین والدین و کودک صورت گیرد قطعا باید کودک را از آن مطلع کرد.


قلی زاده افزود: باید برای کودک نشانه زمانی مشخص کرد تا او اطمینان پیدا کند که مادر چه زمانی باز می گردد و با افزایش تدریجی زمان های دوری از کودک، توانایی ویبرای تحمل جدایی طولانی تر از والدین را افزایش داد را افزایش داد، برای مثال اگر مادر برای خرید بیرون می رود و کودک را با پدر تنها می گذارد قطعا باید برای کودک توضیح دهد که قصد بیرون رفتن دارد و مهم تر از همه زمان برگشت خود را نیز اعلام کند.


این کارشناس مشاوره و راهنمایی تصریح کرد: در صورتی که کودک را نزد کسی به جز پدر قرار می دهید مطمئن شوید که مراقب کودک فردی پرحوصله باشد تا زمان نبود شما برای کودک به خاطره بدی تبدیل نشود، همچنین، انجام بازی هایی مانند قایم باشک با کودکان در کاهش اضطراب جدایی تاثیر دارد.


بازی عربستان با "کارت ایران" در جنگ یمن | المانیتور
facebook google telegram twitter whatsApp