طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیرانژه شدن چه فایده ای برای مشترکان ADSL دارد؟ / غولی به نام رانژه!

رانژه شدن چه فایده ای برای مشترکان ADSL دارد؟ / غولی به نام رانژه!

نامه اعتراضی دانشجویان دانشگاه علامه

adslاگر حتی یکبار تصمیم گرفته باشید که با کمپانی ارایه دهنده اینترنت خود قطع ارتباط کرده و از جای دیگری خدمات دریافت کنید با مشکلات تمام ناشدنی غولی به نام رانژه برخورد خواهید کرد.

به نقل از خبرنگار دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مناسب نبودن کیفیت و سرعت اینترنت باعث شده عده ای زیادی از کاربران ADSL تصمیم بگیرند با کمپانی اینترنتی طرف قرار داد خود قطع ارتباط کنند و از خدمات دیگر کمپانی ها که مناسب تر است استفاده کنند اما به علت معطلی عمده در بیشتر موارد قید این کار را می زنند.

علت زمانبر بودن قطع و وصل اینترنت, وصل کردن اینترنت چقدر زمان می خواهد؟, مشکل رانژه خطوط چیست؟, غولی نام رانژه! رانژه فایده مشترکان ADSL

دلیل زمانبر بودن قطع و وصل اینترنت, وصل کردن اینترنت چقدر زمان می خواهد؟, مشکل رانژه خطوط چیست؟, حداکثر زمان رانژه, قطع سرویس ایینترنت چقدر زمان می برد؟, شکایت از رانژه

اگر حتی یکبار تصمیم گرفته باشید که با کمپانی ارایه دهنده اینترنت خود قطع ارتباط کرده و از جای دیگری خدمات دریافت کنید با مشکلات فرالوانی که در این راه وجود دارد به خوبی آشنا هستید.

در مرحله اول که کمپانی طرف قرارداد به بهانه های متفاوت شما را معطل کرده و حتی پیشنهاد ارایه بهتر خدمات را می دهد که البته این وعده ها در بیشتر موارد سرابی بیش نیست و اما در مرحله پس که کمپانی را مجاب کردید که دیگر نمی خواهید خدمات آنها را دریافت کنید به سد بزرگتری بر می خورید سدی به نام رانژه.

شرکت اینترنتی طرف قرارداد شما حداقل یک هفته زمان می خواهد تا تجهیزات خود را از روی خط شما بردارد و البته در مقابل کمپانی جدید هم حداقل همین اندازه زمان برای رانژه کردن خطتان طلب می کند.

با احتساب تعطیلی آخر هفته و در نوبت ماندن برای آزاد شدن خط و دیگر بهانه ها عملا شما برای مدت یک ماه بدون اینترنت می مانید آنچه برای خیلی ها که کارشان با اینترنت ارتباط دارد عملا نشدنی است.

مشکل رانژه خطوط چیست؟, علت زمانبر بودن قطع و وصل اینترنت, قطع سرویس ایینترنت چقدر زمان می برد؟, غولی نام رانژه! رانژه فایده مشترکان ADSL

رانژه چیست؟

اصطلاح"رانژه کردن" به صنعت مخابرات مربوط می شود و در یک تعریف کلاسیک رانژه کردن به عملی می گویند که طی آن کمپانی مخابرات، برقراری ارتباط تلفن مشترک با کمپانی خدمات اینترنتی را فراهم می کند.

درواقع در طی عملیات رانژه مسیر سیم تلفن مشترک را در مخابرات عوض می کنند تا کابل تلفن مشترک از تجهیزات کمپانی خدمات اینترنتی نیز بگذرد و امکان دریافت اینترنت را در کنار مکالمات صوتی داشته باشد. این عوض کردن مسیر به درخواست مشترک و با ارسال نامه از طرف شرکت به مخابرات انجام می شود.

درنتیجه قبل از این که بتوانید از خط تلفن خود به عنوان خط ای دی اس ال استفاده کنید باید این خط از طرف مخابرات و به درخواست کمپانی ارایه دهنده سرویس، رانژه شده باشد.

شکایت از رانژه, حداکثر زمان رانژه, قطع سرویس ایینترنت چقدر زمان می برد؟, غولی نام رانژه! رانژه فایده مشترکان ADSL

مشکل از کجا آب می خورد؟

کمپانی های اینترنتی درباره دلیل تعللشان برای قطع و وصل کردن ارتباط مشترک انگشت اتهام خود را به سمت کمپانی مخابرات دراز می کنند و مدعی هستند که مخابرات مانع دسترسی سریع آنها به خطوط است.

مخابرات اما مدعی است که کار نصب و قطع ارتباط مشترک بین دو کمپانی به آن کمپانی ها بر می گردد و مخابرات هیچ لزومی ندارد که کار این کمپانی ها را با کارمند خود به صورت رایگان برای آنها به انجام رسانده و خطوط را رانژه کند. لذا مخابرات از کمپانی های اینترنتی می خواهد که نمایندگان خود را بفرستند تا با نظارت کارمند مخابرات تجهیزات خود را از روی خطوط مشترکان برداشته یا نصب کنند و عملیات رانژه کردن خطوط را به انجام رسانند.

در این بین اما باز هم کمپانی های اینترنتی مدعی اند که با وجود آنکه در چندین نوبت آنها کارمندشان را برای رانژه کردن خط می فرستند اما مخابرات اجازه ورود آنها به مراکز مخابراتی را نمی دهد. مخابرات در مقابل اما می گوید از آنجایی که تجهیزات مخابراتی بسیار حساس و گران هستند عملیات رانژه قطعا باید با نظارت کارمند آنها صورت گیرد تا به تجهیزات مخابرات لطمه ای وارد نشود.

این اختلافات کمپانی های اینترنتی و کمپانی مخابرات اما فارغ از این که چه کسی مقصر است بیش از هر کس مشترکان اینترنت ایران را متضرر کرده است و باعث شده حتی اگر فرد از خدمات اینترنتی که دریافت می کند رضایت ندارد و حتی اگر مرتبا با افت سرعت، قطعی و گرانی مواجه است اما باز هم با خدمات ضعیف کمپانی اینترنتی طرف قراردادش بسوزد و بسازد اما گرفتار غولی به نام رانژه نشود. غولی که حداقل یک ماه او را ار دریافت خدمات اینترنتی محروم می کند.

قطع سرویس ایینترنت چقدر زمان می برد؟, مشکل رانژه خطوط چیست؟, حداکثر زمان رانژه, غولی نام رانژه! رانژه فایده مشترکان ADSL

درگیری های مشترکان با ارایه دهندگان اینترنت بر سر رانژه

درگیری ها و اختلافات کاربران اینترنت با کمپانی های اینترنتی شان بر سر تعلل در رانژه خطوط از ابتدای آمدن ADSL به کشور جزیی جدا نشدنی از مباحث اینترنت کشور بوده است.

با یک جستجوی ساده اینترنتی به سیلی از شکوه های کاربران درباره رانژه نشدن خطوطشان می رسید. یکی از کاربرانی که حسابی از این مساله گلایه دارد در یک فروم اینترنتی نوشته است:

"می خواستم به اطلاع تان برسانم که شرکت اینترنتی که از آن سرویس خریده ام سرعت کارشان از لاک پشت هم کمتر است و با وجود آنکه از تاریخ ثبت نام من حدود 13 روز می گذرد ولی هنوز سرویس ADSL راه اندازی نشده است. این در صورتی است که اگر از مخابرات خریداری می کردم حداکثر 48 ساعته اینترنت درخانه ام بود. یکی از دوستان خودم اقدام به خرید از مخابرات کرده و پس از 24 ساعت خط رانژه شده و سرویس توسط کارشناس راه اندازی شده است."

البته این مشکل محدود به کاربران یک کمپانی اینترنتی خاص یا یک استان خاص در کشور نیست و با نگاهی به پیام های مردم به وضوح می بینید که کاربران تعداد زیادی از کمپانی های اینترنتی در استان های متفاوت از این مساله ناراحت و آزرده خاطر هستند.

برخی از کاربران در این میان معتقدند که مشکل از مخابرات آب می خورد و این کمپانی این کار را می کند تا کاربران اینترنت پرسرعت را ناچار کند از خودش اینترنت بگیرند تا برای راه افتادن اینترنتشان معطل نشوند. این عده عقیده دارند که اگرچه رانژه شدن خط برای کمپانی های اینترنتی زمانبر است اما مخابرات این کار را برای مشترکان اینترنت خود در کمتر از 48 ساعت انجام می دهد.این در حالی است که برای رانژه خطوط دیگر کمپانی ها مخابرات چوب لای چرخ می گذارد.

یکی دیگر از کاربران که چند ماه پیش مشکل رانژه داشته است می گوید که رانژه شدن خطش 28 روز طول کشیده است و دست آخر هم بعد از 10 بار رفتن و داد و بیداد کردن در مخابرات مجبور شده خودش مسوول نمایندگی کمپانی اینرنتی اش را به مخابرات ببرد تا کارش انجام شود.

البته تعداد زیادی از کاربران هم این استدلال را رد می کنند و معتقدند که این کمپانی های اینترنتی هستند که به علت ضعف و کمبود نیرو در ساختار خود مشترکانشان را معطل می کنند. چنانکه در هنگامی که برای هر مشکلی با اپراتور این کمپانی ها هم تماس گرفته می شود آنها حتی اتصال به اپراتور را آنقدر طول می دهند تا فرد قید اعتراض و بیان کردن مشکلش را بزند.

وصل کردن اینترنت چقدر زمان می خواهد؟, مشکل رانژه خطوط چیست؟, علت زمانبر بودن قطع و وصل اینترنت, غولی نام رانژه! رانژه فایده مشترکان ADSL

چه باید کرد؟

با وجود تمام ریزه کاری هایی که در رانژه کردن خطوط وجود دارد و با وجود هماهنگی هایی که می بایست بین مخابرات و کمپانی های اینترنتی صورت گیرد عملیات رانژه نباید بیش از 72 ساعت زمان ببرد. بعد اگر رانژه شدن خط شما بیش از این میزان زمان برده قطعا هر چه سریعتر به وب سایت https://195.ict.gov.ir مراجعه کرده و شکایت خود را مطرح کنید.

سامانه 195 که توسط وزارت ارتباطات ایجاد شده برای رسیدگی به شکایات مردمی است و با توجه به این که وزارت ارتباطات مستقل از مخابرات و کمپانی های اینترنتی تعریف شده است می تواند بین آن ها حکمیت کرده و حق و حقوق مشترکان را از آنها بگیرد.

البته طبیعی است که انتظار می رود سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز توجه بیشتری به مساله رانژه نشان داده و کمپانی های اینترنتی و مخابرات را ملزم به رعایت حقوق کاربران ایرانی کند.

نقل از از نادر نینواییواکنش روسای فدراسیون ها به نامه IOC
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات