طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیکالایی شدن بدن بیمار
اهدای اعضای بدن بیمارمرگ مغزی در الیگودرز

منطق سود و سرمایه، پزشکی را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث شکل گیری رویکرد کالایی به بدن بیماران شده است. این امر، زوال اخلاق پزشکی و پیامد هایی مثل کم شدن زمان ویزیت بیماران یا تجویزهای بیهوده و اضافی را در پی دارد. رابطه پزشک و بیمار در پزشکی نوین دچار تحولات ریشه ای شده است.

روزنامه آرمان امروز: منطق سود و سرمایه، پزشکی را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث شکل گیری رویکرد کالایی به بدن بیماران شده است. این امر، زوال اخلاق پزشکی و پیامد هایی مثل کم شدن زمان ویزیت بیماران یا تجویزهای بیهوده و اضافی را در پی دارد. رابطه پزشک و بیمار در پزشکی نوین دچار تحولات ریشه ای شده است.

در گذشته ، زمانی که خط و کتاب وجود نداشت و علوم به صورت کلامی انتقال می یافت، جهت درمان بیماران و استفاده از تجربیات افراد، بیماران را در کنار مسیرهای اصلی شهر قرار داده و از افراد رهگذر در خصوص راه های معالجه این نوع بیماری راهنمایی می خواستند، هر کسی با توجه به اطلاعات و تجربیات خود، توصیه ای می نمود و می رفت. با گذشت زمان کسانی به این موضوع علاقه پیدا کرده و به جمع آوری این اطلاعات و تحقیق و گسترش آنها روی آوردند، بدین صورت اولین علوم در طب شکل گرفت.

علم طب به صورت پراکنده و بعضا فراموش شده در ایران، مصر، هند، ژاپن، چین و سایر مناطق دنیا از هزاران سال قبل وجود داشته است. جالینوس در یونان، حنین بن اسحاق مسیحی در عراق و محمد زکریای رازی و ابن سینا در ایران نقش اساسی در فرایند تکوین طب سنتی داشته اند. در قرن شانزدهم پاراسلیوس در اروپا کتاب های جالینوس و ابوعلی سینا را رد کرد و آنها را به آتش کشید و شروع دوران طب نوین را اعلام نمود. پزشکی از همان دوران با نوعی تقدس بخشی همراه بوده و پزشکان جایگاه بالایی در میان طبقات جامعه داشتند.

امروزه نگاه به طب سنتی طوری است که آن را آغشته به خرافات می دانند اما نکته قابل توجه در این زمینه رشد یافتن پزشکی نوین با توجه به مبانی طب سنتی است. تخصصی شدن و تقسیم کار پیشرفته بر پزشکی نیز سایه افکنده و این علم به هزاران شاخه تقسیم می شود. بقراط یکی از بزرگان پزشکی و طب سنتی از چهار طبع صفرا، سودا، بلغم و خون در بدن انسان سخن می گفت و دخالت این چهار مایع را در کلیه حالات بدنی اعم از تغییرات فیزیولوژیک و پیدایش بیماریها و بهبود حال بیماران موثر می دانست. امروزه هزاران بیماری و ویروس شناخته شده و برای هر حالتی، دلیلی یافت می شود.

اخلاق پزشکی چیست؟

نکته قابل توجه در زمینه پزشکی، اخلاق است که از دوران باستان تاکنون وجود داشته و می تواند از مسائل بحث برانگیز در جامعه باشد. اخلاق پزشکی، سیستمی از اصول و قواعد اخلاقی است که ارزش ها و قضاوتها را در حوزه پزشکی به کار می گیرد. نخستین اصول اخلاق پزشکی فرمول کومیتیس آرشیاتوروم در قرن پنجم میلادی به چاپ رسیده است. در قرنهای ۱۸و ۱۹ اخلاق پزشکی به عنوان یک گفتمان خودآگاهانه تر پدیدار شد. در سال ۱۸۱۵ قانون داروسازان و داروفروشان توسط مجلس انگلستان تایید و تصویب شد. این قانون دوره کارآموزی اجباری و تعیین صلاحیت رسمی را برای داروسازان تحت مجوز انجمن داروسازان تعیین کرده است. این مرحله شروع مقررات حرفه پزشکی در کشور انگلستان بوده است

چهارچوب رایج در تحلیل اخلاق پزشکی روش به کارگیری اصول۴ گانه است. این ۴ اصل عبارتند از: ۱) احترام به خودمختاری و استقلال فردی؛ یعنی بیمار حق دارد روش درمان خود را انتخاب کند یا از آن امتناع کند. ۲) سود رسانی؛ یعنی فرد شاغل در این حوزه باید به نفع بیمار و سود او عمل کند. ۳) عدم ضرررسانی؛ یعنی به فرد آسیبی وارد نشود. ۴) عدالت؛ یعنی در مسائل مربوط به توزیع منابع بهداشتی درمانی کمیاب و تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی چه درمانی را دریافت می کند، عدالت و انصاف و برابری رعایت گردد. این چهار اصل اولیه و ساده باعث شکل گیری قوانین بسیاری در زمینه پزشکی و اخلاق پزشکی در کشور های متفاوت شده است. بعد از گسترش اقتصاد در زندگی افراد و حاکم شدن منطق سود و سرمایه در مناسبات اجتماعی، پزشکی نیز از اقتصاد تاثیر گرفته و کشمکش میان سرمایه و اخلاق در پزشکی شروع می شود. به عقیده کارشناسان، ارتباط پزشک با بیمار بر سه نوع ارتباط از بالا به پایین، ارتباط برابر و ارتباط نامتوازن تقسیم می شود.

در ارتباط از بالا به پایین، پزشک به واسطه تحصیلات و جایگاهش از برتری روانی و اقتداری ب

رخوردار است که باعث می شود بیمار از دستورات پزشک پیروی کامل کرده و آن را بی خدشه بپذیرد. ارتباط برابر در حقیقت رابطه ای مدرن است که در آن پزشک به عنوان یک متخصص در امر بدن شناخته می شود و نه فردی بر تر. در این شکل رابطه پزشک توضیحات کاملی به بیمار در رابطه با بیماری اش می دهد و او را به اصطلاح در رابطه با درمان یا جراحی توجیه می کند و او را فردی بالغ و صاحب اختیار فرض می کند که نمی توان از جانبش تصمیم گرفت یا صلاحدید ارائه داد. رابطه سوم رابطه مخدوش و نامتوازن است که در آن بیمار به واسطه آشنایی اندک با مسائل پزشکی، پزشک خود را به چالش می کشد و پزشک برای دستیابی به موقعیت بر تر، خود را پشت دستگاه های پیچیده، تخصص های رنگارنگ و مطب های آن چنانی پنهان می کند تا بیمار نتواند جایگاه او را به چالش بکشد.

پزشکان ایرانی به واسطه سابقه سنتی و حتی مدرن، جایگاه خود را بسیار بالا می بینند و این جایگاه معنوی و تقدس گونه را حتی به نفع بیماران نیز معرفی می کنند. بعد می توان نتیجه گرفت هر چیزی که این جایگاه را از آنان بگیرد و رابطه از بالا به پایین را با بیمارانشان مخدوش کند، می تواند مورد نقد آنان باشد. برخی پزشکان نیز برای سوددهی بیشتر بیمارستان و مطبشان، آزمایش ها و جراحی ها و تصویربرداری های غیرلازم را برای بیماران تجویز می کنند و چرخ اقتصادشان را به شیوه ای نادرست می چرخانند.

مدت زمان ویزیت بیمار

کارشناسان معتقدند با ورود سرمایه به پزشکی، روابط پزشک و بیمار دچار تحول گشته و به سلامت و درمان نیز از نگاه کالایی نگریسته می شود. این نگاه بر ویزیت کردن بیماران و معاینه آنها نیز تاثیر گذاشته است. استاندارد ویزیت در مصوبه تعرفه سال ۹۴ هیات وزیران برای پزشکان عمومی ۱۵ دقیقه، پزشکان متخصص ۲۰ دقیقه، پزشکان فوق تخصص ۲۵ دقیقه و روانپزشکان نیز ۳۰ دقیقه تعیین شده و این مصوبه به همه مراکز درمانی ابلاغ شده است. این در حالی است که اغلب پزشکان در مطب خود برای معاینه بیمارشان این مقدار زمان را صرف نمی کنند. بررسی ها و مشاهدات میدانی نشان می دهد که بیشترین زمان در مطب پزشکان عمومی و متخصص، حداکثر ۱۰ دقیقه است.

البته در برخی مطب های پزشکان عمومی، این مدت به ۳ تا ۴ دقیقه هم می رسد و پزشک فقط با گرفتن شرح حال از بیمار، برای او نسخه تجویز می کند. به گفته مسئولان نظام پزشکی، فوق تخصص در کشور ما روزانه به ویزیت ۷۰ بیمار در مطب خود می پردازد. وزارت بهداشت اعلام کرده که این حق برای مردم وجود دارد و اگر حس می کنند که کم توجهی شده و پزشک به اندازه کافی برای تشخیص و معاینه وقت کافی نگذاشته است، از طریق سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی قابل پیگیری است.

یکی از عواملی که نقش بسزایی در موفقیت سیستم مراقبت های بهداشتی- درمانی ایفا می کند، مدت زمان معاینه بیمار توسط پزشک است. سیستم های موفق بهداشتی- درمانی در جهان، تحقیقات گسترده ای در زمینه مدت زمان معاینه توسط پزشکان و اثرات آن بر کیفیت خدمات ارائه شده و هزینه های وارده به سیستم مالی کشور انجام داده اند. این تحقیقات نشان داده است که کوتاهی زمان معاینه بیماران همیشه همراه با پیامدهای وخیم برای بیماران بخصوص بیماران مبتلا به بیماری های مزمن نظیر فشار خون، بیماری قند و بیماری سرطان است.

امروز به بیمارستان لاله منتقل می شوم / عفونت تمام بدنم را گرفته است
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات