طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

سیاسیترکیه؛ تهدید یا قوت قلب
برچسب ها:
سوریه، ترکیه را تهدید نظامی کرد

سید جلال ساداتیان در روزنامه آرمان نوشت: کنفرانس جهانی انرژی در ترکیه بر پاشد؛ مناسبتی که هر دو سال یک بار در یکی از شهر های دنیا برای تبادل نظر پیرامون مهم ترین مسائل مربوط به تامین و توزیع انرژی برگزار می گردد.

سید جلال ساداتیان در روزنامه آرمان نوشت: کنفرانس جهانی انرژی در ترکیه بر پاشد؛ مناسبتی که هر دو سال یک بار در یکی از شهر های دنیا برای تبادل نظر پیرامون مهم ترین مسائل مربوط به تامین و توزیع انرژی برگزار می گردد.

در حاشیه این اجلاس، جلسه دیگری مربوط به اعضای اوپک، در ترکیه غیر اوپکی و با حضور بازیگران مهم اوپکی شامل ایران و عربستان به طور غیر رسمی بر پا شد تا در ادامه اجلاس رسمی اوپک که چندی قبل در الجزایر تشکیل شد و به «فریز نفتی» رای دادند، همراه با روسیه غیر نفتی برای افزایش قیمت جهانی نفت چاره اندیشی نمایند. حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به عنوان بزرگ ترین تولید کننده نفت و فراورده های سوخت فسیلی و گاز، به بهانه این رخداد در ترکیه و امضای قرارداد انتقال گاز روسیه از طریق خط لوله گازی موسوم به «جریان ترکی» که قاعدتا جایگزین خط لوله معروف به «جریان جنوب» می شود، توجه محافل جهانی را جلب نمود، زیرا پس از ایجاد تیرگی در روابط مسکو - آنکارا، آن هم بعد از سرنگون نمودن هواپیمای روسی بر اثر شلیک هواپیمای ترکیه به آن و قطع روابط تجاری بین دو کشور و تحریم ترکیه از سوی روسیه، این قراردادحادثه مهمی تلقی شده و می شود.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه بر این گمان بود که در اوج درگیری های سوریه و اینکه نیرو های تحت حمایت او که به عنوان معارضان سوری شناخته می شوند در کنار سایر نیروهای تکفیری و تروریست مورد حملات جنگنده های روسی قرار گرفته اند، اگر به مقابله با روسیه برخیزد و درگیری مستقیمی را با نیرو های نظامی روسیه به وجود آورد، از حمایت مستقیم نیروهای ناتو تحت فرماندهی آمریکا مستقر در خاک این کشور برخوردار می شود و بدین ترتیب هم می تواند مانع شکست نیروهای تحت حمایتش شود و هم از پیشروی نیروهای دولتی سوریه که از حمایت مستقیم و غیرمستقیم ایران برخوردارند، پیشگیری شود. اما بی اعتنایی آمریکایی ها از سویی و از سوی دیگر همراهی و همکاری نیروهای نظامی آمریکایی با نیروهای روسی در آن مقطع زمانی در خاک سوریه بر علیه نیروهای داعش و تنها ماندن ترکیه و نیز تاثیر تحریم تجاری روسیه علیه ترکیه که به میزان قابل توجهی به اقتصاد آن کشور زیان وارد نمود و همچنین این گمان و تصور که آمریکایی ها پشت سر فتح ا... گولن در کودتای نافرجام ترکیه قرار داشته اند، آقای اردوغان را به فکر چاره جویی واداشت و او با سفری به سن پترزبورگ روسیه درصدد عذرخواهی از پوتین بر آمد و با سفر مجدد به روسیه از پوتین دعوت کرد تا در اجلاس انرژی کمپانی نماید.

شاید موفق شود شرایط توافق با نیرو های موثر در مناسبات سوریه، از جمله روسیه را به نفع خود تعدیل و تثبیت نموده، توافق روسیه را برای ماندن در شمال سوریه و ایجاد توازن لازم در موقعیت هایی که در شمال عراق و سوریه به وجود آمده است به نفع خود جلب نماید. ترکیه که از استراتژی قبلی خود برای توسعه هژمون در سوریه طرفی نبسته بود و باز کردن مرز هایش به روی نیرو های معارض سوری و کمک رسانی به آنها با ورود دیگر نیروهای تروریست و تندروهای تکفیری همراه شده بود و همچنین فشار هایش برای تحت تاثیر قرار دادن اروپایی ها از طریق مهاجران سوریه و عراقی نیز بی تاثیر مانده بود و از سویی با قدرت گرفتن نیروهای کرد سوری در کنار کردهای ترکیه و عراق، خطراتی برای آینده ترکیه به وجود آمده بود، عزم خود را جزم کرد تا با ورود مستقیم به خاک سوریه، بدون معطل ماندن برای اقدام گروه های معارض و با این ژست که در مقابل داعش و دیگر گروه های تروریست قرار دارد، برای خود وجاهت و مشروعیت کسب نموده مسائل آینده را به ویژه در ارتباط با کردهای منطقه اعم از کردهای ترکیه و سوریه در مقابل نیروهای دولتی سوریه و حتی ایالات متحده آمریکا که برای مقابله با داعش وعده هایی را برای استقلال یا خود مختاری بیشتر کردهای منطقه به آنها داده بود، مدیریت نماید. ورود و استقرار در شهر طرابلس در شمال سوریه در کنار رودخانه فرات که از ترکیه وارد سوریه و پس عراق می شود، آیا برای دولت اردوغان امنیت خاطر ایجاد می کند یا بر چالش ها و پیچیدگی های منطقه خواهد افزود؟

بی تردید حضور ترکیه، آن هم به این شکل مستقیم در خاک سوریه تحمل نشده، کما اینکه توسط دولت آقای بشاراسد محکوم شد و شکایت آن را به شورای امنیت برده اند. اما اینکه حضور آقای پوتین به عنوان قوی ترین بازیگر صحنه سوریه در حال حاضر توام با سازش در ترکیه و دادن امتیاز به آقای اردوغان برای تامین خواسته ها و پیشبرد استراتژی جدیدش خواهد شد که به طور طبیعی علیه منافع ایران و سوریه تلقی شده، به زمان بیشتری نیازمند است تا نتایج آن آشکار شود. لیکن در بدو امر، بعید به نظر می رسد که آقای اردوغان از این ترفند جدید هم بتواند حاصلی برداشت کند.

تهدید ترکیه به سرازیر شدن پناهجویان به اروپا
facebook google telegram twitter whatsApp