طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیخانه تکانی در ساختمان فاطمی
خانه تکانی مدیریتی در تیم تازه لیگ برتری شده

یک ماه و اندی پیش بود که با حکم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، محمد حسن مقیمی از سمت معاونت سیاسی این وزارتخانه به قائم مقامی وزیر کشور منصوب شد، اما از آن زمان تاکنون «معاونت سیاسی» ساختمان خیابان فاطمی در انتظار معاون جدید است.


انتخابات ریاست جمهوری 96

روزنامه آرمان امروز: یک ماه و اندی پیش بود که با حکم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، محمد حسن مقیمی از سمت معاونت سیاسی این وزارتخانه به قائم مقامی وزیر کشور منصوب شد، اما از آن زمان تاکنون «معاونت سیاسی» ساختمان خیابان فاطمی در انتظار معاون جدید است؛ معاونی که باید در راس مهم ترین معاونت وزیر کشور در ایران که دفترهای امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری زیرنظر آن اداره می شود، قرار گیرد و بر روند برگزاری انتخابات و فعالیت استانداری ها و فرمانداری ها نظارت داشته باشد و بر این اساس است که طولانی شدن فرایند انتخاب معاون سیاسی جدید را باید ناشی از حساسیت این معاونت آن هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ۹۲ دانست؛ معاونتی که با قرار گرفتن سه معاون در راس آن بیشترین تغییرات را در دولت یازدهم تجربه کرده است، سه معاون در طول سه سال و نیم؛ سیدکاظم میرولد، محمد حسین مقیمی و علی اصغر احمدی یا...؟

چه کسی بر صندلی معاونت سیاسی تکیه می زند؟

اواسط خردادماه سال جاری بود که احتمال تغییرات جدید در وزارت کشور قوت یافت. این تغییرات قرار بود در درون سیاسی ترین نهاد وزارت کشور انجام شود اما با شدت یافتن هجمه ها و حملات مخالفان به دولت یازدهم، تصمیم به تغییر موکول شد به زمان دیگر. سه ماه پس این تغییرات با برکناری معاون سیاسی انجام شد و معاونت سیاسی برای بار سوم در سه سال و اندی گذشته بدون معاون ماند و همین امر سبب شد تا یکی از متداول ترین سوالات از وزیر کشور در هفته های اخیر، تغییرات در معاونت سیاسی این وزارتخانه باشد؛ موضوعی که عبدالرضا رحمانی فضلی را واداشت تا در این باره پاسخ دهد. وزیر کشور با اشاره به این تغییرات تصریح کرد: با توجه به اینکه آقای امیری از وزارت کشور به معاونت پارلمانی ریاست جمهوری رفته اند، در حالی بود که ایشان هم به عنوان معاونت پارلمانی و هم به عنوان قائم مقام بنده در وزارت کشور مشغول به خدمت بودند و وظایف مربوط به قائم مقامی را هم پیگیری می کردند که با رفتن ایشان در این حوزه خلاهایی ایجاد شده است که لازم است بنده این حوزه را ترمیم کنم.

وی افزود: بر این اساس از آقای مقیمی درخواست کردیم در حوزه قائم مقامی بنده بیایند و به ما کمک کنند؛ چرا که به هر حال ما موضوع انتخابات را داریم و این حوزه به جهت ایجاد هماهنگی بین استان ها بسیار مهم است؛ چون انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری همزمان برگزار می شود و بر این اساس نیاز بیشتری وجود دارد که فردی کمک بنده در این حوزه باشد. رحمانی فضلی تاکید کرد: به هر ترتیب در این شرایط باید جای ایشان (مقیمی در معاونت سیاسی وزارت کشور) هم فردی را قرار دهیم که یکی از گزینه های مطرح آقای علی اصغر احمدی (دبیرکل جمعیت هلال احمر) است و خودم هم با ایشان صحبت کردم که قرار شده ایشان فکرشان را کنند و پس از این ایام عزاداری ها به ما اعلام کنند که اگر به توافق رسیدیم ان شاءا... ایشان را به عنوان معاون سیاسی بگذاریم.

آیا پای جنتی به وزارت کشور باز خواهد شد؟

در حالی که سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور نیز انتخاب علی اصغر احمدی دبیرکل جمعیت هلال احمر را به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور محتمل می داند و از«جلسه اخیر وزیر با آقای احمدی» خبر می دهد برخی از پایگاه های خبری گمانه زنی درباره تغییرات در معاونت سیاسی وزارت کشور را با تغییرات در وزارت ارشاد و احتمال استعفای علی جنتی مرتبط دانستند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را گزینه انتخابی دولت برای تصدی مهم ترین پست سیاسی در وزارت کشور خواندند. این گمانه زنی ها تا جایی پیش رفته است که برخی ادعا کرده اند رایزنی هایی شروع شده است تا علی جنتی به عنوان معاون جدید منصوب شود. این خبر در بدو امر به شدت تعجب برانگیز است و شاید بتوان علت رسانه ای شدن آن را همزمانی شایعات استعفای علی جنتی از وزارت و رایزنی برای انتصاب معاون سیاسی جدید وزارت کشور دانست. به نظر می رسد اظهارنظر درباره این تغییرات نیازمند گذر زمان است و مهم تر از همه تایید یا تکذیب شایعه استعفای علی جنتی از مقام وزارت.

ثبات باید حصول یابد

فضلی در مسند وزارت کشور و حواشی ایجاد شده در دوره وزارت او، می توان به جرات وزارت کشور را یکی از سیاسی ترین وزارتخانه های دولت یازدهم لقب داد؛ وزارتخانه ای که با عزل و نصب ها و تغییرات خود در استانداری ها و فرمانداری ها متاثراز فشارهای سنگین مخالفان دولت شد و از طرف دیگر موافقان دولت و اصلاح طلبان به سبب نفوذ بالای نیروهای دولت قبل در استانداری ها و فرمانداری ها، عملکرد وزیر کشور و به ویژه معاون سیاسی او را مورد انتقاد قرار دادند. این انتقادات و فشارها تغییرات پی در پی در معاونت سیاسی این وزارتخانه را به دنبال داشت و در حالی که تا انتخابات سال ۹۶ چند ماه باقی مانده است شاهد تغییراتی هستیم که امید است به ثبات این معاونت بینجامد.

خانه تکانی از نوع دندانی!؟
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات