طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیتبدیل واگذاری املاک به مناظره انتخاباتی
کلینتون پیروز مناظره دوم انتخاباتی شد | نظرسنجی سی ان ان

پرونده واگذاری املاک که ابعاد گسترده ای به همراه داشت، نتوانست جریان هوادار قالیباف را خاموش نگه دارد و منجر به طرح ادعاهایی از سوی عباس سلیمی نمین، فعال سیاسی اصولگرا و مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران درباره شهردار کنونی و اسبق تهران شد.


انتخابات ریاست جمهوری 96

روزنامه آرمان امروز: پرونده واگذاری املاک که ابعاد گسترده ای به همراه داشت، نتوانست جریان هوادار قالیباف را خاموش نگه دارد و منجر به طرح ادعاهایی از سوی عباس سلیمی نمین، فعال سیاسی اصولگرا و مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران درباره شهردار کنونی و اسبق تهران شد.

غلامحسین کرباسچی شهردار اسبق تهران در پی ادعاهای سلیمی نمین مبنی بر بی حساب و کتاب بودن تعاونی ها و بذل و بخشش های شهرداری در دوره مدیریت او گفته بود: «اصولا در زمان بنده زمین یا امکاناتی به تعاونی ها داده نمی شد و فرد یا جناحی که بدون سند درباره مساله ای سخن می گوید، باید شرمسارباشد.» بعد از آن بود که عباس سلیمی نمین، شهردار اسبق تهران را به مناظره دعوت کرد و گفت:«در صورت عدم اثبات ادعاهایتان ناچار به بررسی عملکرد در دوره مدیریت شما در شهرداری تهران هستم.»

برای دفاع از حیثیتم به بررسی عملکردتان می پردازم

ماجرا چنین بود که عباس سلیمی نمین اظهار داشت: «تعاونی ها در زمان شهرداری کرباسچی هیچ نظمی نداشت و شهرداری در آن زمان هر چه می خواست بذل و بخشش می کرد، اما قالیباف به تعاونی ها نظم بخشید.» اما کرباسچی با مردود دانستن این ادعا پاسخ داد:«اصولا اداره و تشکیل و نظارت بر تعاونی ها ربطی به شهرداری ندارد که شهردار بخواهد به آنها نظم دهد» بخش بعدی واکنش سلیمی نمین بود که با ارسال نامه ای به خبرگزاری دولت، شهردار اسبق تهران را به مناظره دعوت کرد. در متن نامه ارسالی سلیمی نمین خطاب به کرباسچی آمده است:«باید اذعان دارم که واکنش به دور از انتظار و بسیار تند شما به انتقادی رسانه ای تعجب مرا برانگیخت.

جناب آقای کرباسچی! اگر شما به عنوان دارنده رسانه های متفاوت با وزانت مطالبه سند می کردید و بنده از ارائه آن اجتناب می کردم، حق داشتید سوابق چند د هه ای روزنامه نگاری حق طلبانه مرا زیر سوال ببرید؛ کما اینکه اگر خبرگزاری جمهوری اسلامی مستندات مرا مطالبه می کرد و من قادر به ارائه آن نبودم، می توانست از درجش خودداری کند؛ بنابراین بنده از جناب عالی دعوت می کنم تا با مشارکت در یک گفت وگوی رسانه ای با ارائه مستندات، اقدامی شایسته و در خور شان افرادی فرهنگی در راه مبارزه با فساد صورت دهیم.» وی در پاسخ به این بخش از جوابیه کرباسچی که گفته بود«از اینکه یک مورخ چنین استدلال کند، باید درِ تاریخ مبتنی با این استدلال را بست.»، هم تاکید کرده بود: «در وهله اول مایلم درباره موضوعی که مورد اهانت قرار گرفته ام با شما وارد بحث شوم و مستندات خویش را ارائه دهم. پیشنهاد می کنم همان پرونده ادعایی«املاک نجومی» را به بحث و بررسی بگذاریم».

سلیمی نمین یادآور شده است:«اگر قبل از اثبات وقوع تخلفی در شهرداری بر طبل «املاک نجومی» بکوبید این شائبه ایجاد خواهد شد که در آستانه انتخابات سال ۹۶ با تصور اینکه شهردار تهران رقیب جدی کاندیدای مورد نظرتان است در مقام تخریب وی برآمده اید.» او در بخش پایانی هم آورده است: «امیدوارم هرچه سریع تر دست کم امکان بررسی تخلفات ادعایی صورت گرفته در مدیریت کنونی شهرداری را فراهم آورید تا به صورت منطقی و به دور از هرگونه شائبه، موجبات رشد سیاسی جامعه را رقم زنیم. البته در صورتی که مایل به انجام این وظیفه ملی نیز نباشید ناگزیر خواهم بود برای دفاع از حیثیت خویش به بررسی عملکرد دوران مدیریت شما بر شهرداری تهران بپردازم و مسائلی را شفاف سازم تا دست کم شمه ای از کار تاریخی بر شما روشن شود.»

ادعای بدون سند شما باید باعث شرمساری تان باشد

کرباسچی در پی ادعاهای سلیمی نمین درباره بی حساب و کتاب بودن شهرداری و حالت تعاونی ها دردوره خودش گفت: اصولا در زمان بنده نه تنها زمین یا امکاناتی به تعاونی ها داده نمی شد، بلکه برتصویر تعاونی ها معمولا شاکی بودند که چرا شهرداری اجازه ساخت غیرمجاز به آنان نمی دهد، نه تنها کاری به نظم و انضباط تعاونی ها نداشتیم، بلکه در واگذاری اراضی به آنان نیز نقشی نداشتیم. واگذاری ها یا بذل و بخشش های نجومی اخیر پدیده ای جدید است. از اینکه یک مورخ چنین استدلال کند، باید درِ تاریخ مبتنی بر این استدلال را برای همیشه تخته کرد.

وی در پایان متذکر شد که آقای سلیمی نمین عضو فعال ستاد آقای قالیباف بوده اند و اکنون هم دوست دارند که ایشان در صحنه باشند، و به همین علت قضیه املاک نجومی را فقط تخریب می دانند. خوب اشکال ندارد، این آخر و عاقبت ادعای مبارزه پوشالی و جناحی ایشان با فساد است و حق ایشان است که به دنبال چنین هدفی باشند؛ ولی وارد شدن به موضوعی که هیچ آشنایی با آن ندارند و تهمت و افترا زدن با این توجیه که طرف پیچیده عمل کرده و سندی از خود باقی نگذاشته است، موجب شرمساری یک فرد یا جناح باید باشد.

دومین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات