طاها پخش

بین المللساخت کوچکترین نیروگاه اتمی دنیا برای کنترل دریای جنوبی چین
مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی با کره جنوبی در ساخت نیروگاه خورشیدی

چین برای کنترل همه جانبه بر جزایر دریای جنوبی این کشور، کوچکترین نیروگاه اتمی دنیا را ساخت.

اتمی, نیروگاه, چین, ساخت کوچکترین نیروگاه اتمی دنیا کنترل دریای جنوبی چین

اتمی, نیروگاه, چین, راکتور, نمک زدایی, اکوسیستم, آب شرب, دریای جنوبی, نیروگاه هسته ای, بین الملل

به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از تایمز او ایندیا؛ پکن برای کنترل هرچه بیشتر جزایر دریای جنوبی چین، کوچکترین نیروگاه اتمی دنیا را ساخت که قابل استقرار درون یک کشتی باری است.


ارتش آزادی خلق چین از راکتور این نیروگاه برای تامین برق واحدهای ساختمانی که قرار است در جزایر مورد مناقشه ساخته شود استفاده خواهد کرد. این راکتور ظرفیت نمک زدایی از آب دریا را نیز دارد و می تواند آب شرب مورد نیاز برای جزایر را نیز تامین کند.


بسیاری از این جزایر که چین اصرار بر مالکیت آنها دارد به کوچکی صخره های معمولی داخل دریا هستند؛ اما جذاب آنکه تعدادی از کشورهای منطقه بر سر تملک همین صخره های کوچک با یکدیگر درگیر هستند. این کشورها بیشتر از جزایر یاد شده به دنبال گرفتن حق ماهیگیری در آب های دریای جنوبی چین هستند و حتی این احتمال وجود دارد که در جزایر معادن مواد معدنی کشف شود.


نیروگاه کوچک ساخت چین درون یک زیردریایی متعلق به دهه 70 میلادی و ساخت شوروی سابق مستقر شده است. یک کارشناس انگلیسی نگهداری راکتور را در این زیردریایی قدیمی کاری بسیار پرخطر دانسته است.


مقامات چینی معتقدند نیروگاه اتمی آنها کوچکترین نمونه در دنیا است که برای مصارف غیر نظامی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اولین راکتور هسته ای چین تا پنج سال آینده در دریای جنوبی کار خود را شروع خواهد کرد و پکن آماده است نمونه های مشابهی را به مشتریان آسیایی، اروپایی، آفریقایی و یا کشورهای خاورمیانه بفروشد.


آکادمی علوم چین به عنوان طراح و سازنده این نیروگاه کوچک اتمی اعلام کرد هدف آنها توسعه کاربردهای غیرنظامی دانش هسته ای است؛ اما یک نهاد مستقل مشاوره اتمی در انگلیس هشدار داد ممکن است همانند انچه سال 2000 بر سر زیردریایی هسته ای روسیه آمد و غرق شدن آن فجایع زیست محیطی فراوانی به بار آورد، برای زیردریایی چینی نیز اتفاق افتد.


درصورتیکه اتفاقی برای نیروگاه هسته ای چین در دریا روی دهد اکوسیستم جانوری و گیاهی در منطقه کاملا تغییر خواهد کرد و دمای آب نیز چند درجه افزایش خواهد یافت. اگر مواد رادیواکتیو در آب های دریای جنوبی چین نشت کند، ماهی ها با تغذیه آن، آلودگی هسته ای را تا کیلومترها دورتر نیز می برند.شروع ساخت دو واحد جدید در نیروگاه اتمی بوشهر
facebook google telegram twitter whatsApp