طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

فرهنگی و هنریادبیات عاشورایی در نشر فرهنگ شهادت موثر بوده است
تصویر برگزاری نمایشگاه میراث عاشوراییان باهدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

قالب تاثیرگذار شعر تاکنون در هرچه محکم تر شدن ارتباط عاطفی میان مردم و واقعه عاشورا نقش بسزایی را ایفا کرده است.

حسنا محمدزاده, عاشورا, ادبیات, ادبیات عاشورایی نشر فرهنگ شهادت موثر بوده

حسنا محمدزاده, عاشورا, ادبیات, ادبیا عاشورایی, شعر عاشورایی

حسنا محمدزاده شاعر در مصاحبه با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص کارکرد محرم و واقعه عاشورا در اعتلای ادبیات و هنر دینی گفت: ادبیات و هنر هر قوم و ملت در واقع آیینه ای از افکار و باورهای قلبی آن ملت است و ورود حماسه عاشورا به حیطه هنر، ادبیات و علی الخصوص شعر را می توان یکی از عوامل ماندگاری نهضت عاشورا دانست؛ زیرا قالب تاثیرگذار شعر تاکنون در هرچه محکم تر شدن ارتباط عاطفی میان مردم و واقعه عاشورا نقش بسزایی را ایفا کرده است.

وی افزود: پرداختن به حماسه کربلا در ادبیات و به طور ویژه در حوزه شعر، بر زبان شاعران تاثیر بسزایی داشته و به آن غنا و اعتلای خاصی بخشیده است؛ تا جایی که بعضی از شاعران و نویسندگان ماندگاری نام خود را مدیون پرداختن به واقعه کربلا هستند و گاهی همچون «محتشم کاشانی» حتی با یک شعر عاشورایی شهره و جاوید گشته اند. همچنین شعر و ادبیات عاشورایی همواره در نشر فرهنگ شهادت، آرمان گرایی و انگیزه جهاد و مبارزه تا رهایی نقش بسزایی داشته است. از این رو می توان ادبیات عاشورایی را از غنی ترین ذخیره های فکری شیعه به شمار آورد.

این شاعر در بخش دیگری از این مصاحبه پیرامون اولین نمایشگاه تخصصی کتاب عاشورا که اخیرا برگزار شد، تصریح کرد: در واقع هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه عرضه کتب عاشورایی به صورت یکجا و با هدف دسترسی آسان و سریع مخاطبان بود که در نوع خود حرکتی بسیار جامع و ارزشمند است.

محمدزاده در پایان خاطرنشان کرد: به اعتقاد من مطالعه کتاب ها و مطالب گردآوری شده معتبر با محوریت عاشورا برای عاشقان و دلسوختگان امام حسین (ع)، جهت کسب معرفت و شناخت دقیق پیام عاشورا و هدف اصلی امام حسین (ع) از قیام عاشورا و نیز اکتفا نکردن به شنیده های درست یا غلط و مهم تر از آن پیشگیری از بدعت ها، خرافات و دامن نزدن به نظریه های بی اساسی که در این سال ها از چپ و راست برای ضربه زدن به پیکره قیام عاشورا و پیشگیری از ماندگاری آن صادر می شود، امری مهم و ضروری است.

بهره مندی از نیروهای اثرگذار جامعه در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
facebook google telegram twitter whatsApp