طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

انجام فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی
شروع مرحله دوم طرح سراسری واکسیناسیون تب برفکی در شهرضا

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت:فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی برای حدود 120 هزار راس دام سنگین استان انجام شده است.

تب برفکی, کرمانشاه, دام سنگین, فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی

تب برفکی, کرمانشاه, دام سنگین, واکسیناسیون

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ؛مجید همتی با اشاره به فاز دوم واکسیناسیون جمعیت دام سنگین استان شامل دام واحدهای صنعتی، نیمه صنعتی و روستایی علیه بیماری تب برفکی، گفت: این فاز از واکسیناسیون که از ابتدای مهرماه شروع شده تا دهم آبان ماه نیز ادامه خواهد داشت.

وی تب برفکی را یک بیماری ویروسی واگیر دامی دانست که بیشتر زوج سُم های اهلی و وحشی را درگیر می کند و در صورت بروز خسارات جبران ناپذیری را به بار می آورد.

همتی مهمترین علائم بیماری تب برفکی را بی اشتهایی، آبریزش دهان و بینی، وجود زخم هایی در ناحیه دهان، تاج و سُم عنوان کرد و یادآور شد: این بیماری در دام مبتلا موجب لنگش دام شده و مانع غذا خوردن نیز می شود.

این مسئول با بیان اینکه بیماری تب برفکی در نهایت موجب کاهش تولید و لاغری دام می شود، افزود: طبق تحقیقات به عمل آمده این بیماری در دام های بالغ موجب کاهش 25 درصدی تولید شیر و گوشت خواهد شد.

وی اضافه کرد: ویروس بیماری تب برفکی همچنین در دام های جوان (گوساله، بره و بزغاله) بر روی قلب دام اثر کرده و موجب تلفات می شود و گاهی این تلفات تا 100 درصد هم می رسد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، مهمترین راه جلوگیری بیماری تب برفکی را انجام واکسیناسیون، رعایت امنیت زیستی در دامداری ها، انجام ضدعفونی به صورت مرتب وپیشگیری از تردد غیرضروری افراد و وسایل نقلیه به دامداری ها عنوان کرد.

همتی تاکید کرد: با توجه به اینکه تردد دام نقش مهمی در انتشار ویروس بیماری دارد، رعایت اصول بهداشتی- قرنطینه ای از دیگر راه های جلوگیری از این بیماری خواهد بود و دامداران باید دام را از مناطقی که فاقد بیماری است و تحت نظر کارشناسان دامپزشکی خرید و حمل کنند.

اجرای مرحله دوم واکسیناسیون تب برفکی
facebook google telegram twitter whatsApp