طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

اخبار اجتماعیمعلولان نمی تواند آزادانه در سطح شهر تهران تردد داشته باشند
نصب تبلیغات محیطی نمایشگاه «عطرسیب» در سطح شهر تهران

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تآکید کرد: تمامی دستگاه های دولتی و عمومی کشور اعم از سازمان بهزیستی و شهرداری ها به وظایف قانونی شان در خصوص مناسب سازی معابر و اماکن شهری و حمل و نقل عمومی برای جامعه معلولان عمل نکرده اند.

شورای شهر, سازمان بهزیستی, کمیسیون سلامت, معلولان آزادانه سطح شهر تهران تردد داشته باشند

شورای شهر, سازمان بهزیستی, کمیسیون سلامت, مدیریت شهری, معلولان

به نقل از خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، رحمت الهی حافظی صبح امروز در نخستین کنگره بین المللی توانبخشی بیماری های مغز و اعصاب با بیان اینکه معابر شهر تهران برای ترد معلولان و کسانی که مشکلات حرکتی جدی دارند، مناسب نیست، تاکید کرد: سوال اصلی این است که آیا معلولان به راحتی و آزادانه می توانند در سطح شهر تردد کنند و آیا الزامات قانونی مناسب سازی معابر شهری و حمل و نقل عمومی برای این افراد اجرایی شده است؟


وی با اشاره به گزارس سازمان جهانی بهداشت (WHO)، گفت: در جهان 700 میلیون نفر یعنی 10 درصد از کل جمعیت معلول هستند که 80 درصد از این جمعیت در کشورهای دنیا سوم و در حال توسعه زندگی می کنند. بر اساس سرشماری سال 1390، در ایران حدود یک میلیون نفر معلول وجود دارد که 133 هزار نفر آن در استان تهران ساکن هستند.


رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، تصریح کرد: در تعریف مناسب سازی، اینگونه آمده است، اصلاح محیط و تدارک وسایل حمل و نقل به طوری که افراد معلول قادر باشند آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از اماکن عمومی، معابر شهری و بین شهری و ساختمان های عمومی حرکت کنند و از تسهیلات محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با حفظ استقلال فردی و رعایت شان و منزلت انسانی بهره مند شوند.


وی با بیان اینکه این تعریف زمانی زیبا است که محقق شود، ادامه داد: مشکل اصلی معلولان مناسب نبودن خیابان ها، معابر و حمل و نقل عمومی شهری است. در این خصوص اقداماتی از سوی مدیریت شهری و سایر نهادها انجام شده است اما به علت نبودن درایت، همچنان فضا برای تردد معلولان در سطح شهر مناسب نیست. اگرچه معتقدم عدم مناسب سازی محیط شهری برای تردد آزادانه معلولان به علت از هم گسیختگی مدیریت شهری و نبود مدیریت یکپارچه شهری است.


حافظی با اشاره به اصول 28 و 29 قانون اساسی اعلام کرد: در این اصول به وظایف دولت در خصوص تمامی افراد جامعه اشاره شده است به طوری که دولت موظف است برای تمامی افراد جامعه اشتغال به کار و شرایط مساوی ایجاد کند که این موضوع، مشمول جامعه معلولین نیز می شود، همچنین در قانون جامع معلولان که در سال 83 به تصویب رسید دولت موظف شده زمینه های لازم را برای تامین حقوق معلولین فراهم و حمایت های لازم از آنها به عمل آورد.


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به تبصره های این قانون اشاره کرد و گفت: در تبصره های این قانون با صراحت، تمامی دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی را موظف کرده است که ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر را به گونه ای طراحی کنند که امکان استفاده و بهره مندی از آن برای معلولین همانند افراد عادی فراهم شود این تکلیف صریح و شفاف مجلس برای دولت و تمامی دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی است.


رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با اشاره به اینکه متولیان درکی از شرایط معلولان ندارد، تاکید کرد: وفق مصوبه مجلس، تمامی دستگاه ها هر ساله باید بودجه هایی برای مناسب سازی معابر عمومی پیش بینی کرده و اختصاص دهند، همچنین شهرداری ها موظف هستند از صدور پروانه پایان کار برای آن دسته از ساختمان های دولتی و عمومی که استانداردهای لازم را برای معلولان فراهم نکرده اند، خودداری کنند.


حافظی همچنین اظهار کرد: سازمان بهزیستی کل کشور به وظیفه نظارتی خود در ایجاد فضای مناسب برای تردد معلولان در ساختمان ها و اماکن عمومی و حمل و نقل عمومی عمل نکرده است. این سازمان موظف است از تمامی دستگاه ها نقل از اقدامات به عمل آمده برای تردد آزادانه معلولان را مطالبه کند اما خروجی کار نشان دهنده این است که این امر محقق نشده است.


وی ابراز امیدواری کرد که در کشور گوش شنوایی پیدا شود که دستگاه های اجرایی و مدیریت شهری را به مناسب سازی معابر برای تردد معلولان در سطح شهر حساس کند زیرا قانون و مصوبه برای ایجاد فضای مناسب برای تردد این افراد در سطح شهر و ساختمان های عمومی وجود دارد و راهکارهای مناسب برای تحقق این موضوع نیز پیش بینی شده است.


*حافظی همچنان رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر ماند


رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در سال چهارم دور چهارم شورای شهر تهران ابقا شد.


در جلسه کمیسیون سلامت درباره ترکیب اعضا در سال چهارم رای گیری شد که اعضای کمیسیون، مشابه سه سال گذشته در مسئولیت شان ابقا شدند.


به این ترتیب رحمت اله حافظی به عنوان رئیس، محمدحقانی به عنوان نایب رئیس و معصومه آباد نیز به عنوان مخبر کمیسیون هر کدام به اتفاق آرا انتخاب شدند.مناسب سازی شهر برای تردد معلولان
facebook google telegram twitter whatsApp