طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

مجازیآشنایی با اصطلاحات تخصصی خودرو به زبان عامیانه
انتشار کتاب زبان تخصصی انگلیسی در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی در همدان

جدا از اصطلاحات فنی که به صورت کاملا تخصصی و قراردادی در بحث خودرو ثبت شده، برخی اصطلاحات در زبان عامیانه طور دیگری ادا می شوند.

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،جدا از اصطلاحات فنی که به صورت کاملا تخصصی و قراردادی در بحث خودرو ثبت شده، برخی اصطلاحات در زبان عامیانه طور دیگری ادا می شوند. این اصطلاحات اصولا برای تفهیم بهتر موضوع و به صورت تجربی انتخاب شده اند که در ادامه به بررسی چندی از آنها خواهیم پرداخت.

اصطلاحات مکانیک ها, شاتون زده, اصطلاحات فنی, اصطلاحات تخصصی خودرو زبان عامیانه

اصطلاحات مکانیک ها, شاتون زده, اصطلاحات فنی, اصطلاحات فنی خودرو, اصطلاحات تخصصی خودرو


واشر ترساندن/ واشر زدن

موتور هر خودرو از اجزای ریز و درشت متعددی ساخته شده که بروز اشکال در هر یک از این بخش ها موجب مختل شدن روند عادی کارکرد پیشرانه خواهد شد. سرسیلندر یکی از اجزای اصلی موتور است که سوپاپ ها، میل سوپاپ و... را در بر داشته و به طور کلی با قرار گرفتن روی بلوک سیلندر، محفظه احتراق موتور را تشکیل می دهد. مابین سرسیلندر و سیلندر یک لایه عایق به نام واشر سرسیلندر قرار می گیرد تا از مخلوط شدن آب و روغن و راه پیدا نکردن آب یا روغن (که در جداره ای مشترک با بلوک سیلندر و سرسیلندر می چرخند) به داخل سیلندر پیشگیری شود. این عایق که از جنس هایی مثل مس، گرافیت، پنبه نسوز فشرده و... تولید می شود بعد از مدتی مستهلک و موجب بروز مشکلاتی می شود که در بالا ذکر کردیم. اگر مقدار کمی از این واشر خورده شده باشد واشر ترسیده و اگر تمام واشر سوخته شده باشد، اصطلاحا خودرو واشر زده است. پدیده واشر زدن یا ترساندن عمدتا با بالا رفتن دمای خودرو از حد مجاز و اعمال فشار بیش از حد به پیشرانه خودرو پیش می آید.

موتور دست در آورده / شاتون زده

شاتون زده, اصطلاحات مکانیک ها, اصطلاحات تخصصی خودرو, اصطلاحات تخصصی خودرو زبان عامیانهتقریبا تمامی قطعات مکانیکی خودرو با توجه به کارکرد سایشی روی یکدیگر، به صورت پیوسته و با قطعه ای به نام اویل پمپ روغنکاری شده تا اخلالی در کارکرد موتور ایجاد نشود. اما با توجه به این که اساس کار پیشرانه های درون سوز بر حسب حرکت پیستون در داخل سیلندر و چرخش میل لنگ با شاتونی است که به پیستون متصل شده، کمبود روغن موجب مشکلات زیادی از جمله از آب بندی خارج شدن سوپاپ ها، خط افتادن میل سوپاپ، سرخ شدن یا خط افتادن یاتاقان و از همه مهم تر شاتون زدن یا همان دست در آوردن موتور می شود! به این صورت که با کار کردن پیشرانه در شرایطی که روغنی در گردش نیست، میل لنگ قفل می شود، شاتون می شکند و از جداره سیلندر خارج می شود. این یکی از سنگین ترین مشکلاتی است که ممکن است برای یک خودرو با پیشرانه درون سوز پیش بیاید و بعد از بروز چنین اشکالی بهتر است موتور را به طور کامل عوض کنید. در غیر این صورت لازم است بلوک سیلندر، یاتاقان ها، میل لنگ، شاتون ها، پیستون ها و بسیاری قطعات دیگر تعویض شوند.

برق دزدی

اصطلاحات فنی, اصطلاحات مکانیک ها, اصطلاحات فنی خودرو, اصطلاحات تخصصی خودرو زبان عامیانهبخش مهمی از کارهای یک پیشرانه و به طور کلی خودرو بر دوش سیستم برقی است که به دو بخش برق ادوات و برق موتور تقسیم می شود. در واقع هر خودرویی (چه انژکتوری و چه کاربراتوری) برای راه افتادن به برق نیاز دارد که این توان الکتریکی از دینام و باتری خودرو اخذ می شود. اصولا سیم کشی یک خودرو اگر اصولی و با کیفیت انجام شده باشد و بدون دستکاری باقی بماند بسیار بعید است دچار ایراد شود، اما اگر به هر دلیلی نیاز به تعمیر یا اصلاح بخشی از سیم کشی داشته باشید، ممکن است مشکلی گریبانگیر شما شود که به صورت عامیانه برق دزدی نامیده می شود. برق دزدی یک اتصال کوتاه بین مسیرهای مثبت و منفی خودرو ست که موجب خالی شدن شارژ باتری حتی در زمان خاموش بودن خودرو می شود. برای رفع برق دزدی باید کار خود را از جایی که دستخوش تغییرات قرار گرفته است، آغاز کنید و سبعد اتصالات متفاوت را بررسی کنید.

منبع: جام جم

۴سناریو برای واردات خودروی خاص / مزایده فروش خودروهای لوکس به زودی
facebook google telegram twitter whatsApp