طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
معضل اصلی سلامت خانوم نداشتن فعالیت فیزیکی
رژیم های غذایی ناسالم دلیل اصلی / سلامتی نیمی از مردم جهان در معرض خطر

معاون فنی مرکز بهداشت خوزستان نداشتن تحرک و فعالیت فیزیکی از جمله معضلات اساسی و تهدید کننده در سلامت زنان دانست.

سلامت, تهدید کننده, فعالیت فیزیکی, معضل اصلی سلامت زنان نداشتن فعالیت فیزیکی

سلامت, تهدید کننده, فعالیت فیزیکی, خوزستان, زنان, معضل
به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، ناصر ضیغمی ، معاون فنی مرکز بهداشت خوزستان در همایش سلامت زنان در سرسرای شهدای دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: شیوه زندگی سالم مهمترین استراتژی برای جلوگیری از بیماری های کشنده و ناتوان کننده زنان است که تحرک بدنی به عنوان یک کار کم هزینه و ساده و تغذیه سالم را شامل می شود.

وی افزود: بر اساس یک مطالعه در امسال در کشور و استان، نتایج ابتدایی نشان می دهد شیوع فشار خون در افراد 18 سال به بالا 25 تا 30 درصد و شیوع دیابت در جمعیت بالای 25 سال 13 درصد است که با توجه به این وضعیت، تحقق اهداف ایران در سال 1404 کار دشواری است و با تحرک بدنی و تغذیه مناسب امکان پذیر است.

ضیغمی بیان داشت: بر اساس سند ملی جلوگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط در بازه زمانی 1394 – 1404، اهداف کاهش 25 درصد از خطر مرگ های زودرس ناشی از بیماری های غیر واگیر، کاهش 20 درصد از میزان تحرک بدنی ناکافی، کاهش 10 درصد از مصرف الکل و کاهش 30 درصد از میزان مصرف نمک و پیشگیری از افزایش بیشتر چاقی و دیابت باید محقق شوند.

معاون فنی مرکز بهداشت خوزستان گفت: هدف نخست سازمان جهانی بهداشت، 25 درصد کاهش در مرگ ناشی از بیماری های قلبی، عروقی، سرطان، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی در رده سنی 70- 30 سال است که باید در این خصوص نیز برنامه ریزی کنیم.

وی در خصوص دلایل اهمیت سلامت زنان افزود: زنان، محور و مدیر سلامت خانواده و موثر بر تغذیه خانواده هستند؛ بیماری و مرگ مادر بر سلامت خانواده تاثیر نامطلوب دارد، آسیب پذیرترند و خود مراقبتی و مراقبت در منزل برای آنها مهم است.

ضیغمی اظهار کرد: نقشه راه ما در خصوص سلامت زنان، اجرای برنامه میانسالان است یعنی برنامه جامعی که در مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه ها و خانه های بهداشت در حال اجرا کردن آن هستیم.
وی بیان کرد: جمعیت میانسال در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سال 1395 در گروه سنی 59-30 سال، یک میلیون و 69 هزار و 375 نفر است که 525 هزار و 636 نفر از این جمعیت را زنان تشکیل می دهند.

معاون فنی مرکز بهداشت خوزستان گفت :هدف کلی برنامه سلامت میانسالان را تامین، حفظ و ارتقای سلامت همه زنان و مردان در گروه سنی 30-59 سال عنوان کرد.

ضیغمی خاطرنشان کرد: خدمات سلامت میانسالان در کلیه مراکز سلامت جامعه و پایگاه های سلامت در حیطه های ارتقای شیوه زندگی، سلامت باروری و سلامت عمومی ارائه می شود.

فعالیت 9 صندوق کارآفرینی خانوم روستایی دَر رامهرمز
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات