طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
نخستین شرکت تولید بنتونیت در خراسان جنوبی موافقت اصولی گرفت
اخذ نخستین پروانه ساخت بنتونیت در خراسان جنوبی

رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی از أخذ موافقت اصولی کمپانی تولید بنتونیت و مواد معدنی ویژه خوراک دام،طیور و آبزیان در استان خبر داد.

بیرجند خراسان جنوبی, نخستین شرکت, بنتونیت, نخستین کمپانی تولید بنتونیت خراسان جنوبی موافقت اصولی

بیرجند خراسان جنوبی, اولین شرکت, بنتونیت

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ؛ رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی در مصاحبه با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با توجه به اهمیت سلامت و بهداشت عمومی و ضررهای اقتصادی احتمالی صنعت دامپروری و تولید محصولات لبنی ناشی از مایکوتوکسین ها، پیدا کردن روشهای علمی و سریع جهت شناسایی و سم زدایی از مایکوتوکسینها در غذای انسان و دام، به لحاظ اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد.

احمدی افزود: تحقیقات اخیر نشان داده است که آسانترین، عملی ترین و ارزان ترین شیوه در کاهش بروز اختلالات مربوط به سموم قارچی یا پیشگیری از ورود این سموم در شیر و محصولات دامی، استفاده از مواد جاذب در خوراک است.

وی گفت: این مواد مولکول توکسین در خوراک آلوده و در دستگاه گوارش به صورت غیرقابل برگشت جذب می کند بنابراین کمپلکس توکسین-جاذب از دستگاه گوارش عبور می کند و از طریق مدفوع دفع می شود و بدین صورت از جذب توکسین توسط بدن دام پیشگیری می کند و یا آن را به حداقل می رساند و توکسین بایندرها موادی هستند که این وظیفه را بر عهده دارند.

رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی افزود:مطالعات متفاوت انجام شده در سراسر جهان نشان می دهد که حداقل 25 درصد از نهاده های خوراک دام و طیور تولیدی که قرار است به مصرف برسند، آلوده به سموم حاصل از رشد کپک ها و قارچ ها هستند و مطالعات انجام شده در کشورمان نشان می دهد که برخی نمونه های بنتونیت فرآوری شده حرارتی و میکرونیزه شده می توانند سموم قارچی را به طور مؤثری جذب کنند.

احمدی گفت: این بنتونیتها قبل از اینکه به عنوان مکمل خوراک دام طیور و آبزیان وارد بازار شوند باید از لحاظ میزان عناصر سنگین بررسی شوند و حتماً اثرات مفید تغذیه ای آنها در آزمایشات حیوانی به اثبات برسند، بنابراین در انتخاب چنین محصولاتی باید بیشتر به کیفیت و مؤثر بودن آنها اهمیت داد.

وی افزود: چنین محصولاتی باید از تولیدکنندگان معتبر و دارای مجوز خریداری شوند چرا که همه بنتونیتها مناسب استفاده در تغذیه دام، طیور و آبزیان نیستند و حتماً باید از جوانب متفاوت ارزیابی شوند.

رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار کرد: در این راستا اولین کمپانی تولید بنتونیت ویژه خوراک دام، طیور و آبزیان در استان خراسان جنوبی موفق به دریافت موافقت اصولی شد و با هدف ارتقای سطح کیفی محصولات کارخانجات خوراک دام و طیور و کمک به امنیت غذایی برای اولین بار در خراسان جنوبی و شهرستان قاینات آغاز به فعالیت خواهد کرد.

برگزاری نخستین کنگره ی تاریخ معماری و شهرسازی در خراسان جنوبی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات